Місцеві ініціативи допомоги переселенцям отримують гранти ЄС

ЄС продовжує підтримувати внутрішньо переміщених осіб в Україні, кількість яких уже перевищила мільярд та загрожує країні гуманітарною катастрофою. Низка гуманітарних проектів Євросоюзу в Україні загальним бюджетом 17 мільйонів євро орієнтована на різні групи переміщених осіб по всій країні. Ці ініціативи включають підтримку дітей, сімей, людей, які страждають хронічними захворюваннями, і навіть підприємців.

P008481009_2Компанія «Пірена», яка виготовляє пожежне обладнання, перемістила своє виробництво з Донбасу. Колись успішна фірма постачала продукцію на ринки України, Грузії та Казахстану. Коли в регіоні розпочалися військові дії і Сєверодонецьк окупували бойовики, до компанії почали надходити погрози і шантаж.

«Тоді ми вирішили перенести свої потужності у безпечніше місце», – говорить генеральний директор «Пірени» Олександр Грищенко.. Підприємцю вдалося перемістити компанію до Вінниці, але більшість обладнання залишилася в окупованому місті. Зараз «Пірена» намагається відновити виробництво.

Багато підприємств із Донбасу опинилися в схожій ситуації через військові дії в регіоні. Згідно даних моніторингової місії ООН від жовтня 2014 року, близько 40 тисяч підприємств малого та середнього бізнесу (МСП) із зони, яка постраждала від конфлікту, були змушені припинити діяльність, залишивши безробітними сотні тисяч людей.

Для допомоги «Пірені» та іншим підприємствам із постраждалих від конфлікту областей України ЄС надав грант на суму 324 тисячі євро для місцевої ініціативи Вінницької області – Центру адаптації підприємців із зони АТО. Ініціатива у рамках проекту ЄС «Підтримка громад, що опинилися під впливом конфлікту в Україні» із загальним бюджетом 17 мільйонів євро.

IMG_1431
Беренд де Гроот, керівник програм співробітництва Представництва ЄС, та Сергій Десяк, президент Асоціації приватних інвесторів України, презентують проект підтримки переміщених підприємців у Вінницькій області.

«Цей проект є частиною загальної допомоги ЄС у відповідь гуманітарну на кризу у східній Україні. Від початку конфлікту ЄС надав Україні такої підтримки на 320 млн євро. Серед них 200 млн євро – позики через Європейський інвестиційний банк, які будуть спрямовані на відновлення систем життєзабезпечення та інфраструктури Донбасу. Ще понад 120 мільйонів – безвідплатної допомоги.», – пояснює Беренд де Гроот, керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні

ЄС підтримує загалом 17 проектів у різних областях України, які спрямовані на допомогу постраждалим на Донбасі Донбасу. П’ять таких проектів були представлені на присвяченій цьому питанню конференції. Одним із них і є Центр адаптації переміщених підприємців. Засновник цього проекту і президент Асоціації приватних інвесторів України Сергій Десяк розповідає, що він хотів показати: переміщених підприємців не потрібно субсидіювати, вони самі можуть сприяти зростанню економіки України.

«Коли стало зрозуміло, що бізнес Донбасу і Криму насправді є великим стимулом для економіки, регіональні підприємства більше зацікавилися у налагодженні партнерських відносин із переміщеними компаніями», – розповідає Десяк. Він пояснює, що «регіональний бізнес має багато незадіяних ресурсів і потребує технологій. У Донецькій і Луганській областях багато кваліфікованих професіоналів у сфері машинобудування та інших галузях, які можуть зробити великий внесок у підприємницьку діяльність у регіоні».

За оцінкою Асоціації приватних інвесторів Центр адаптації переміщених підприємців сприятиме створенню 720 нових робочих місць у Вінницькій області. «Якщо порахувати, що ці 720 співробітників сплачуватимуть соціальний внесок [до держбюджету] навіть за мінімальною заробітною платнею, фінансова віддача буде шаленою», – каже Сергій Десяк. На його думку, люди вже зрозуміли перевагу створення нових робочих місць над наданням субсидій.

Десяк пояснює, що Центр працюватиме в чотирьох основних напрямках: забезпечення пільговими кредитами із компенсацією процентної ставки, відшкодування витрат на розробку бізнес-планів, надання інформаційної підтримки та проведення бізнес-семінарів щодо управління, процедур сертифікації та стратегій виходу на ринки ЄС.

Центр планує надавати пільгові кредити із компенсацією відсоткової ставки до 14% для 20 переміщених компаній. «Перші компенсаційні платежі будуть здійснені протягом травня», – заявляє Десяк.

На додаток до пільгових кредитів та відшкодування витрат за розробку бізнес-планів, Центр розробляє інформаційний портал, де переміщені підприємці зможуть знайти бізнес-партнерів. У планах також «зробити опис економічного потенціалу кожної території у Вінницькій області». Це допоможе підприємцям розвивати свою діяльність там, де є найбільше сприяння.

Також Центром планується проведення бізнес-семінарів за ключовими сферами регіональної економіки: агробізнес, машинобудування, будування та будівельні матеріали, енергоефективність та легка промисловість. На семінарах підприємці зможуть отримати практичну інформацію та консультації щодо виходу на ринки ЄС.

Компанія «Пірена» звернулася до Центру за підтримкою і очікує отримати бізнес-позику на вигідних умовах для розширення діяльності та виходу на ринки ЄС.

Контекст

Проект ЄС «Підтримка громад, що опинилися під впливом конфлікту» було започатковано у вересні 2014 року у відповідь на зростання кількості вимушених переселенців і на наслідки цієї кризи. Проект із бюджетом у 17 мільйонів євро спрямований на підтримку 17 місцевих ініціатив, які допомагають різним групам внутрішньо-переміщених осіб – у тому числі дітям, сім’ям, дітям-сиротам, людям, які страждають від діабету та інших хронічних захворювань, підприємцям тощо.

Види діяльності таких місцевих проектів варіюються від будівництва приймальних центрів, шкіл, дитячих садочків до надання різноманітних соціальних послуг, відновлення інфраструктури та надання підтримки переміщеним підприємцям із Донбасу та Криму.

Ви можете знайти повний список місцевих проектів за посиланням.