ЄС підтримує суспільне мовлення в Україні

Громадська ініціатива суспільного мовлення отримала грант ЄС на суму понад 800 тисяч євро для розвитку локальних осередків по Україні.

Студія Громадське ТБ, прямий ефір
Студія Громадське ТБ, прямий ефір

Громадське ТБ з’явилося у медійному просторі України понад рік тому (наприкінці 2013 року) як відповідь на давню потребу у незалежному суспільному мовлені. Телеканал швидко став важливим джерелом оперативної інформації про найважливіші суспільні процеси. Із січня 2015 року Громадське ТБ є частиною мережі Hromadske Network, яку підтримує ЄС.

«Фактично ми є єдиним в Україні суспільним мовником. Це перша за всю історію України ініціатива, яка виникла безпосередньо знизу за самоорганізації самих журналістів, самостійно прижилася в регіонах за ініціативою самих місцевих журналістів», – розповідає Микола Фельдман, голова проекту Hromadske Network.

Громадське ТБ відрізняється від більшості українських телеканалів: журналісти ведуть прямі включення з місць подій; проекти Громадського переважно суспільно орієнтовані; в ефірі телеканалу немає комерційної реклами.

Роман Скрипін, співзасновник і ведучий каналу Громадське ТБ
Роман Скрипін, співзасновник і ведучий каналу Громадське ТБ

«На початку проекту ми не знали, наскільки українці готові жертвувати власні кошти для підтримки нашого телеканалу. Але виявилось, що є попит на таку ініціативу і реально кошти, які надходили від громадян під час Майдану і після, превалювали. Наш бюджет формували переважно кошти українців, у відсотковому відношенні вони переважали гранти. Тепер, під час війни, коли українці біднішають, внески громадян до проекту зменшились», – говорить Роман Скрипін, один із засновників Громадського ТБ та його ведучий. Питання залучення нових коштів для підтримки роботи та розвитку мережі стало особливо актуальним для телеканалу.

Упродовж перших місяців своєї діяльності, телеканал став настільки популярним, що його команда почала отримувати численні запити від регіональних журналістів відтворити подібний формат на місцях.

«Раз на тиждень у мене відбуваються консультації із журналістами з регіонів щодо того, як створити Громадське у їхньому місті. Для всіх ми маємо ідентичний набір порад. По-перше, ви маєте зареєструватись як громадська неприбуткова організація. Бажано, щоб ваша ініціатива об’єднувала журналістів, тобто професійних і творчих працівників ЗМІ. По-друге, таке об’єднання має дотримуватися принципів редакційної політики у своїй діяльності та поділяти наші цінності. Ми до мінімуму знизили кількість критерії для місцевих партнерів», – пояснює Микола Фельдман. Це є частиною його роботи у рамках проекту Hromadske Network. Проект передбачає надання субгрантів місцевим партнерам.

feld
Микола Фельдман, голова проекту Hromadske Network

Ідея проекту полягає в тому, щоб удосконалювати навички місцевих тележурналістів і радіо-кореспондентів, і цим заповнювати нішу неупереджених новин про події в регіонах. Розпочавши свою діяльність у січні 2015 року, проект Hromadske Network уже організував трансляції новинних матеріалів із регіонів.

На сьогодні проект налічує 6 партнерів у різних містах України; ще з кількома партнерами буде укладено договори до кінця поточного року. До Hromadske Network входять місцеві партнери із Запоріжжя, Волині, Черкас, Чернігова, Кременчука та Одеси. Микола Фельдман розповідає, що незабаром вони планують підписати партнерських контрактів з місцевими ініціативами в Дніпропетровську, Харкові, Львові, та Полтаві.

«У нас особливе ставлення до наших регіональних партнерів. Ми не вимагаємо від них професійного журналістського досвіду. Зазвичай, ініціаторами створення місцевого Громадського телебачення є не журналісти. Це можуть бути люди з зовсім іншою освітою та життєвим досвідом. Скажімо, ініціатори Громадського в Дніпропетровську і Харкові за освітою – програмісти. В Черкасах Громадське організували громадські активісти і музиканти. В Запоріжжі в Громадському працюють теж здебільшого музиканти. Але чому б і ні, все добре виходить. Головне, щоб люди були небайдужими. А журналістська освіта насправді здобувається практикою», – каже Роман Скрипін.

 

Контекст:

Суспільний проект Hromadske Network отримав грант від ЄС у розмірі 815 552 євро на період 2015-2016 років. Головною метою проекту є підтримка незалежних ЗМІ та громадянського суспільства, посилення спроможності місцевих ініціатив теле- і радіо-кореспондентів, створення громадської мережі онлайн телебачення і радіо. Hromadske Network реалізується двома незалежними НУО, Громадське ТБ і Громадське Радіо. У рамках проекту, Громадське ТБ отримує фінансування на розвиток суспільного мовлення у партнерстві з місцевими осередками в Україні, в той час як Громадське Радіо отримує фінансування на розвиток мережі своїх кореспондентів.

Сайт Громадського ТБ: http://www.hromadske.tv/

Сайт Громадського Радіо: http://hromadskeradio.org/