Наукова співпраця з ЄС відкриває нові горизонти

Україна приєднується до програми ЄС Горизонт 2020 та відкриває повний спектр можливостей для українських науковців, а також для малого та середнього бізнесу (МСП). Загальний бюджет проекту – 80 мільярдів євро.

H2020Україна долучилась до програми Горизонт 2020 на безпрецедентних умовах – 95% знижки на членський внесок з можливістю оплати упродовж 4 років. Угоду про асоціацію Горизонт 2020 підписали 20 березня у Києві Карлуш Моедаш, Єврокомісар з питань дослідження, науки та інновацій, і Сергій Квіт, міністр освіти та науки України.

Карлуш Моедаш і Сергій Квіт підписують Угоду про асоціацію Горизонт 2020.
Карлуш Моедаш і Сергій Квіт підписують Угоду про асоціацію Горизонт 2020.

«Ми очікуємо, що приєднання до програми Горизонт 2020 значно сприятиме інтеграції України до європейської та міжнародної наукових спільнот», – зазначив Моедаш. Це надасть українським науковцям та бізнесу доступ до всіх складових програми на рівні з державами-членами ЄС. Йдеться, зокрема, про доступ до розвитку наукової інфраструктури, мобільності, грантів, проектів Twinning щодо міжуніверситетської співпраці, та підтримку інноваційності МСП. Програма також передбачає можливість участі у Дії Марії Склодовської-Кюрі з бюджетом 6 мільярдів євро.

Складовими програми для бізнесу є Інновації в МСП та Доступ до фінансування ризиків, які тепер повністю доступні для українських підприємців у рамках Горизонту 2020.

Завдяки значній знижці на членський внесок, Україна має сплатити 35,5 мільйонів євро до 2020 року – говорить Сергій Квіт. Половина цих коштів буде повернена в Україну у вигляді технічної допомоги. Він називає долучення до програми Горизонт 2020 великим кроком України на шляху до європейської інтеграції.

За словами, Яна Томбінського, посла ЄС в Україні, упродовж останніх 20 років Україна втратила понад 10% населення через проблему імміграції. Із часткою бюджетного фінансування науки у 0,25%, що значно менше у порівнянні з бюджетним фінансуванням науки в ЄС, з України іммігрувало багато науковців.

Горизонт 2020 надає Україні великі можливості отримати додаткове фінансування для модернізації технічного оснащення та розширення міжнародної наукової співпраці. Томбінський наголосив, що програма надасть «шанс українським дослідникам розкрити їхній потенціал в українській науковій мережі, яка пов’язана із всесвітньою мережею науки і знань».

«Щоб отримати більший шмат пирога вартістю 80 мільярдів євро, потрібно бути проактивним, знати англійську мову та бути на вістрі сучасних досліджень», – радить Квіт. Спеціально для потреб консультування були створені Національні контактні пункти (НКП). Вони надають всю необхідну інформацію про поточні проекти, умови участі, процедури подання заявок, участь у консорціумах, пошук партнерів, тощо.

Слідкуйте за новинами на національному веб-сайті програми Горизонт 2020.

 

Контекст

З бюджетом майже 80 млрд. євро на період 2014-2020 рр, програма Горизонт 2020 є найбільшою багатонаціональною програмою наукових досліджень та інновацій. У рамках програми-попередниці FP7 Україна була однією з десяти найбільш продуктивних третіх країн. Україна 274 рази успішно брала участь у 207 підтриманих пропозиціях. Серед п’ятірки пріоритетних сфер участі України в програмі виокремлюють сфери навколишнього середовища (зокрема, проблема зміни клімату); транспорту (зокрема, аеронавтика); нанонауки, нанотехнології, матеріали та нові виробничі технології; продовольство, сільське господарство і рибальство, біотехнології; і космос.

Для набуття чинності підписана угода має бути ратифікована українським парламентом. Проте українські зацікавлені сторони вже можуть брати участь у всіх проектах програми Горизонт 2020, що фінансуються в рамках бюджету за 2015 рік, оскільки асоційоване членство передбачає участь у програмі на період з 2015-2020 рр.

Більше інформації:

Мережа Національних контактних пунктів в Україні http://h2020.link/

Офіційний сайт програми http://horizon2020projects.com/

Як отримати фінансування http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/how-get-funding

Історії успіху http://www.horizon2020.lu/Downloads/Success-Stories