Гаряча лінія для переселенців стане ефективнішою завдяки допомозі ЄС

Гуманітарні наслідки затяжної кризи на сході України продовжують загострюватися. Із збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб в Україні до понад 1 мільйона людей, ЄС вирішив підтримати волонтерську ініціативу Донбас-SOS – гарячу лінію, яка надає консультації переселенцям – 0 800 309 110.

p_IMG_1014
Прес-конференція з нагоди анонсування підтримки ЄС гарячої лінії для внутрішніх переселенців.

«Загальна кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні перевищила 1,8 мільйонів людей, включно з тими, хто мігрував до інших країн. Дозволю собі зробити порівняння з кризою на Балканах, де загальне число переміщених осіб сягло 4 мільйонів. Важливо пам’ятати цю статистику, щоб усвідомити весь масштаб проблем, з якими ми сьогодні зіткнулися. І здається, що ці проблеми завершаться нескоро», – заявляє Беренд де Гроот, Керівник Програм співробітництва при Представництві ЄС в Україні. Він вважає, що гаряча лінія є важливою складовою гуманітарної допомоги людям, що постраждали від кризи.

«Ми отримуємо від переселенців у середньому 100 дзвінків на день», – розповідає Юлія Галаган, координатор гарячої лінії Донбас-SOS. «У більшій кількості випадків люди звертаються до нас із питаннями про евакуацію або про надання перепусток. Третьою групою за частотою запитань є потреби в їжі, одязі, ліках та притулку. Кожного дня надходять різні запитання. Наприклад, сьогодні люди дзвонили і запитували, чому відбуваються затримки з виплатою пільг для внутрішньо переміщених осіб».

Підтримка волонтерської гарячої лінії Донбас-SOS є частиною 18-місячного проекту ЄС, «Всебічна стабілізаційна підтримка для внутрішньо-переміщених осіб та постраждалого населення в Україні», який впроваджується Міжнародною організацією з міграції (МОМ). Бюджет проекту становить 6,5 мільйонів євро. Окрім гарячої лінії, проект також включає такі компоненти, як програма грошових виплат, підтримка життєдіяльності вимушених переселенців та підтримка стабілізації громад.

Донбас-SOS надає консультації постраждалим людям через гарячу лінію з початку кризи. Координатор гарячої лінії Юлія Галаган розповідає, що за весь час свого функціонування «організація надала рекомендації для понад 25 тисячі осіб. І ця кількість зростає щодня». В 2014 році гаряча лінія Донбас-SOS була визнана єдиною професійною гарячою лінією в Україні, яка займається наданням інформаційної підтримки переміщеним особам із юридичних і соціальних питань.

Тепер, із підтримкою ЄС, гаряча лінія зможе стати ще ефективнішою і розширити спектр тем для надання консультацій. Додаткові теми будуть містити інформацію для людей, що планують повернутися до своїх домівок на звільнених територіях, які налічують близько 30 поселень на сході України.

Зателефонувавши на гарячу лінію, можна отримати відповідь на низку питань. Наприклад: «Чи можу я відправити свою дитину до дитячого садка?», «Чи надходить електроенергія до мого будинку?», «Чи існує компанія, в якій я раніше працював?» тощо. Гаряча лінія також буде надавати консультації з гендерних питань і питань домашнього насильства. Оператори гарячої лінії навчені надавати психологічну підтримку людям, які зіткнулися з подібними проблемами.

Як працює гаряча лінія Донбас-SOS?

Це професійна гаряча лінія, у розпорядженні якої є професійне обладнання колл-центру. Оператори гарячої лінії працюють по змінах, тому центр може приймати дзвінки з 9.00 до 21.00 у будні дні та з 9.00 до 18.00 у вихідні. База даних гарячої лінії постійно оновлюється новими даними, а оператори надають необхідну інформацію людям лише після її детальної перевірки.

Волонтери проходять спеціальні тренінги для підготовки до такої роботи. Вони містять технічну складову із використання баз даних і обладнання, а також навички надання першої психологічної допомоги. «Ми також маємо програми запобіганню емоційного вигорання наших волонтерів», – зазначає Галаган.

Контекст: Проект «Всебічна стабілізаційна підтримка для внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення в Україні», фінансований Європейським Союзом та впроваджуваний МОМ, реалізується в регіонах з високою концентрацією переселенців та в підконтрольних Уряду України частинах Донбасу. Серед іншого проект передбачає надання вимушеним переселенцям актуальної інформації та підвищення їхньої обізнаності, технічну допомогу зусиллям Уряду України, спрямованим на подолання наслідків кризи, зокрема, через вдосконалення системи реєстрації переселенців та систем обробки інформації.

ЄС залишається одним з головних донорів, які надають гуманітарну підтримку у зв’язку з кризою у східній Україні. ЄС вже надав близько 46 мільйонів євро для гуманітарних і перехідних ініціатив, які також включають роботу МОМ.

Більше інформації: http://www.iom.org.ua/en/assisting-displaced-persons-and-affected-communities

Фото з обкладинки надано Донбас-SOS.