Доступ до публічної інформації: можна зробити більше

Одним із успіхів України за 2014 рік у сфері свободи ЗМІ можна вважати доступ до публічної інформації, але експерти стверджують, що для вдосконалення законодавства варто внести додаткові поправки.

P024194001302-618007Впровадження закону про доступ до публічної інформації був однією з вимог Контракту з розбудови держави, який підписали Україна та ЄС у 2014 році. Із підписанням цього контракту, Україну віднесли до найбільш успішних країн світу за показником досконалості законодавства у сфері доступу до інформації (Україна отримала 108 із 150 балів рейтингу Global Right to Information Rating та посідає 18 позицію).

Однак, «недостатньо мати лише досконале законодавство для становлення інформаційного суспільства і свободи ЗМІ», – говорить Роман Шлапак, керівник і менеджер спільного проекту ЄС та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні». Він зазначає, що для ефективної дії закону, його потрібно належним чином впровадити. Шлапак вказує на «певні недоліки у термінах і тлумаченнях», а також стверджує, що потрібно наділити достатніми повноваженнями наглядовий орган, метою якого має бути підтримка законодавства.

Під час круглого столу, який відбувся 17 лютого в Києві, Шлапак представив Концепцію законопроекту щодо вдосконалення окремих положень законодавчих актів у сфері доступу до публічної інформації. Концепцію підготували експерти ЄС та Канади та додали детальні коментарі щодо визначень в українському законодавстві, а також тлумачень закону. Запропоновані поправки також містять пропозицію створення спеціального наглядового органу. Шлапак заявляє, що «наразі функції нагляду не виконуються у повному обсязі».

Тепер, коли дорадча робота експертів щодо поправок завершена, а всі положення закону обговорені, Верховна Рада може ухвалити потрібні поправки. Громадянське суспільство має стежити за успішним впровадженням законодавства.

Рейтинг глобального права на інформацію (Global Right to Information Rating)

rating

 

Контекст:

Проект Зміцнення інформаційного суспільства в Україні” впроваджується спільно ЄС та Радою Європи. Внесок ЄС до проекту становить 2,73 мільйони євро. Проект покриває різні інформаційні напрямки, включаючи доступ до публічної інформації, захист даних, електронне урядування, сприяння переходу до цифрового формату та регулювання системи суспільного мовлення.

 

Більше інформації:

Концепція законопроекту щодо вдосконалення окремих положень законодавчих актів у сфері доступу до публічної інформації

Зміцнення інформаційного суспільства в Україні

Global Right to Information Rating