Доступ до ринків ЄС: місія можлива?

Інноваційні рішення, нове законодавче середовище та кредитні лінії – ось рушії для виходу українських виробників на ринки ЄС.

business

Попри сьогоднішні складні часи, українські виробники отримали можливість кращого доступу до ринків ЄС. Завдяки своїм торгівельним преференціям  ЄС став найбільшим торгівельним партнером України. На нього сьогодні припадає понад 31% всього українського експорту.

Однак вийти на результати можна тільки завдяки серйозній роботі. Про конкретні кроки та реальні історії успіху можна дізнатися на семінарах про вихід на ринки ЄС, які зараз проводяться багатьма організаціями (див. перелік деяких із них нижче).

Чимало порад щодо виходу на європейські ринки містяться в Посібнику з інтернаціоналізації бізнесу, написаному Олегом Мірошниченком, експертом з економічних аспектів європейської інтеграції. Посібник дає практичні поради щодо виходу на іноземні (зокрема, європейські) ринки, про отримання інформації щодо можливостей на ринку ЄС, про пошук ділових партнерів, визначення європейських регулювань та вимог, використання електронних ресурсів ЄС для розвитку бізнесу, про особливості роботи в умовах часткового застосування Угоди про асоціацію та автономних торгівельних преференцій ЄС.

Важливим кроком є вивчення директив ЄС щодо того чи іншого товару. Інтерпретація складного законодавства ЄС з цих питань також присутня в посібнику, що так містить посилання до перекладених (чи резюмованих) законодавчих актах ЄС. Аби дістати пряму відповідь від посадовців ЄС, можна зв’язатися з EuropeDirect. Аби дістати допомогу для експорту, можна скористатися службою ЄС Export HelpDesk.

Інший спосіб успішної торгівлі полягає в створення кластерів з іншими компаніями. Володимир Патіс, український бізнесмен, який розпочав успішний експорт до скандинавських країн, радить співпрацювати з іншими компаніями та проявляти гнучкість, аби виграти конкуренцію.

Аби створити кластер, можна використати платформу для кластерної співпраці www.clustercollaboration.eu. Виробники можуть тут зареєструватися, знайти бізнес-партнера та навіть сподіватися на деяку підтримку з боку ЄС для розвитку своєї бізнесової співпраці.

Патіс пояснює, що європейські ринки є дуже часто консервативними, а тому великим попитом користуються інноваційні рішення. Замість експорту сировини чи готових товарів українські експортери мусять уміти пропонувати рішення та давати нестандартні пропозиції.

Продукція нових динамічних економік (наприклад, з південно-східної Азії) активно завойовує європейські ринки, пропонуючи нові підходи, – і немає жодних причин, чому українці не можуть робити так само. На цьому наголошує Люк Дер’єп, французький бізнесмен, який активно працює на українському та європейському ринках.

Тарас Качка, в.о. президента Американської торгової палати, звертає увагу на те, що Угода про асоціацію може сприяти кращому клімату для виходу на європейські ринки, зокрема в аспекті наближення українського законодавства до європейських норм технічного регулювання та безпечності продукції. Але все одно головний ключ успіху – в прогресивній культурі бізнесу, в ефективному маркетингу, в правильному пошуку партнерів та в пропонуванні рішень у відповідь на потреби клієнтів.

Окрім тренінгів та семінарів українські підприємці також можуть дістати консультаційну допомогу та кредити від європейських фінансових інституцій, що працюють в Україні. Європейський банк реконструкції та розвитку, разом з Європейським інвестиційним банком, оголосили про початок нової кредитної допомоги обсягом в 19 мільярдів євро.

Чимало з цих коштів планують використати на підтримку українського малого та середнього бізнесу (МСП). Зокрема, пакет кредитної підтримки МСП у 2015 році сягне 1 мільярда євро. Кредити будуть надаватися в євро та орієнтуватимуться на підприємства, які експортують на ринок ЄС. Також розглядається можливість кредитувати бізнес в гривні.

Програма також включатиме в себе консультаційні послуги, зокрема щодо виходу на європейські ринки, способів знаходження потенційних клієнтів, чи запровадження систем управління якістю відповідно до директив ЄС. Стелла Мельник, керівниця регіональної програми ЄБРР щодо підтримки малих та середніх підприємств, зазначає, що ЄБРР “уже надав консультації понад 300 компаніям”, причому “до 80% на консультаційні послуги покриваються самим ЄБРР”.

Представник ЄБРР також заохочує малі та середні підприємства подаватися на кредити ЄБРР, адже вони допоможуть у кількох напрямах: покращенні конкурентоздатності на місцевих ринках, збільшенні експорту та розвитку українського агро-сектору.

Більше інформації: офіс ЄБРР в Україні, телефон: +380 44 277-11-00, http://www.ebrd.com/ukraine.html

Проекти ЄБРР в Україні (презентація англійською мовою)

Посібник з інтернаціоналізації бізнесу (українською мовою)

Проект ЄС Угода про асоціацію: що вона означає для мене

Серія семінарів “Як вийти на ринки ЄС”, започаткованих Інтерньюз-Україна у співпраці з Києво-Могилянською бізнес-школою за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”

Серія семінарів ініціативи “Сильніші разом”