ЄС може бути орієнтиром реформи соціальних послуг в Україні

В Україні завершується робота Twinning-проекту ЄС із соціальної політики. Серед його головних ідейнеобхідність визначення справжніх потреб людей, які потребують допомоги; децентралізація повноважень через співпрацю із НУО, а також децентралізація фінансування.

1-2
Бенефіціари проекту ЄС Twinning, «Підтримка розвитку системи соціальних послуг в Україні»

Минулого місяця проект підійшов до завершення – після двох років інтенсивної роботи над удосконаленням системи соціальних послуг в Україні.

Ініціатива мала значний вплив в українському суспільстві, особливо серед працівників соціальних служб на місцевому рівні, які мали можливість ознайомитися із досвідом ЄС.

IMG_5883
Галина Шевченко, представник Запорізького департаменту соціального захисту

Галина Шевченко залучилася до проекту на самому його початку, в 2012 році. Маючи 14-річний досвід роботи соціального працівника в Запоріжжі, вона добре обізнана в соціальних питаннях.

Завдяки своїй професії Галина працювала з різними категоріями людей, які потребують соціальної підтримки. Соціальна робота «вимагає багато енергії й емоцій, тому що наша робота полягає в розв’язанні людських проблем», – пояснює вона. «Коли проблема вирішена завдяки твоїм зусиллям, ти отримуєш моральне задоволення», – додає жінка.

Упродовж роботи Галини у проекті Twinning вона мала змогу працювати з експертами соціальної політики ЄС та впроваджувати європейські практики у своїй роботі.

Вона вважає, що однією з найкращих практик, які варто реалізовувати в Україні – це співпраця державних органів із неурядовими організаціями, які працюють у сфері соціальних послуг. Її команда також застосувала цей підхід під час ініціативи Twinning, щоб нагодувати бездомних людей у Запорізькій області.

«Ми запросили НУО для реалізації цього проекту», – говорить Галина. «Передання зобов’язань неурядовому сектору дозволяє скоротити витрати державного бюджету», – пояснює вона. Наприклад, щоб нагодувати безхатченків узимку вдалося уникнути додаткових витрат, не створюючи окреме спеціалізоване агентство: запорізькі чиновники доручили роботу над проектом неурядовій організації, яка має досвід надання соціальних послуг.

Інший європейський принцип – «відповідати на потребу відразу ж, коли вона виникає», – говорить Шевченко. Її департамент скористався цією стратегію, коли висунув ініціативу організувати центри психологічної і професійної реабілітації солдат-інвалідів на базі центрів професійної реабілітації Запорізької області. Шевченко пояснює, що «солдати пережили тяжкий стрес, багато з них стали інвалідами. Нашим обов’язком є допомогти їм адаптуватися до нового життя».

Її колега, Катерина Савчук – соціальний працівник Хмельницького департаменту соціального захисту. Вона працює у сфері соціальних послуг із 2002 року, а почала свою кар’єру із волонтерської діяльності.

Savchuk
Катерина Савчук, соціальний працівник Хмельницького департаменту соціального захисту

Проект Twinning допоміг їй зрозуміти суть соціальних реформ ЄС, переваги децентралізації і передачу зобов’язань НУО. Водночас вона вказує на «відсутність комплексного підходу до соціальних реформ в Україні, а також чіткого бачення їхніх результатів».

Зокрема, децентралізація вимагає компетентних підрядників НУО, яких зазвичай мало в регіонах України. Катерина пропонує вирішити проблему низької компетенції надання соціальних послуг через «урядову програму тренінгів для НУО», яка «змогла б підготувати їх для надання соціальних послуг».

Також Катерина пропонує «інформувати громадян про суть і очікувані результати соціальних реформ». Вона пояснює, що багато людей можуть боятися реформ, як чогось нового і невідомого. Вона говорить, що «реформи запрацюють, якщо люди розумітимуть їхню суть».

Спілкуючись зі соціальними працівниками, можна помітити їхній інтерес до досвіду соціальних послуг ЄС і ідеї реалізації найбільш перспективних прикладів тут, в Україні.

Питання лише в тому, чи буде реалізовано досвід ЄС в українському суспільстві на всіх рівнях. І наскільки вдало його буде адаптовано до української місцевої специфіки.

Ви можете переглянути офіційне відео Проекту тут

За додатковою інформацією, звертайтеся за контактами: +38 (044) 278-52-90, twinning.mlsp@gmail.com

Сторінка проекту www.facebook.com/TwinningSocialServices