ЄС надіслав Україні 85 тон гуманітарної допомоги

Загалом обсяги гуманітарної допомоги від ЄС та його держав-членів сягнули 95 мільйонів євро, зокрема 47 мільйонів – від держав-членів ЄС.

Hum assistance article 2

«Ми приїхали у вересні, одразу ж отримали тут сухпайок, гігієнічні набори”, – розповідає Тетяна, переселенка з Донецька, заколисуючи двомісячне немовля. Тетяна – одна з 900 тисяч внутрішніх переселенців, що залишили територію, де триває війна. “Перед народженням дитини я попросила дитячий візок, і мені його видали. Зазвичай просимо підгузки, бо ніде купити, і якщо тут з’являються, то їх одразу розбирають», – додає вона. 

Сьогодні, 27 січня, в армійському наметі, Тетяна разом із іншими переселенцями вистоює у довгій черзі в Дніпропетровську, аби отримати одяг. Про допомогу дізналась із оголошення в Інтернеті. Намет у дворі благодійного фонду «Допомога Дніпра» у Дніпропетровську розклало Управління Верховного комісара з питань біженців ООН. Сьогодні тут роздають гуманітарну допомогу, отриману від ЄС.

У наметі волонтери пригощають чаєм та кавою. По всьому периметру – лавки, щільно зайняті людьми, переважно старшого віку. Вони чекають своєї черги на отримання допомоги. Тут темно і волого, але можна сховатись від дощу, що накрапає цілий ранок.

Сьогодні серед відвідувачів – Комісар ЄС з питань  гуманітарної допомоги Христос Стиліанідес, голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, генеральний директор гуманітарної служби ЄС (ECHO) Клаус Соренсен, голова офісу ECHO в Україні Мамар Мерзук та представники ООН. Подібні намети працюють в усіх постраждалих регіонах, а також великих містах, що приймають переселенців.

Цього ж дня у Дніпропетровську приземлилися 3 вантажні літаки з ЄС, доставивши понад 85 тон гуманітарної допомоги з країн ЄС. Христос Стиліанідес приїхав особисто проконтролювати процес розвантаження. Раніше у Києві він зустрівся із президентом, щоб оголосити про новий пакет допомоги від ЄС. За словами комісара, в 2015 році ЄС надасть додаткові 15 мільйонів євро для забезпечення захисту впродовж холодної зими та після неї.

Солідарність ЄС із Україною є «сильною і відчутною», – каже Комісар біля одного з щойно прибулих літаків в аеропорту Дніпропетровська. Він додає, що ЄС «був з Україною від самого початку гуманітарної кризи» та «не збирається відступати». «Літаки та вантажівки привозять надзвичайно необхідні речі для людей, що постраждали».

Речі будуть негайно розповсюджені серед громадян, які постраждали від постійних бойових дій, внутрішньо переміщених осіб, біженців, і людей, які планують повернутися у свої помешкання. Партнери ECHO (гуманітарної служби ЄС) допоможуть роздати допомогу внутрішнім переселенцям і людям, які залишаються на територіях, підконтрольних проросійським бойовикам. «Червоний Хрест, Агентство ООН у справах біженців і ЮНІСЕФ допоможуть роздати ці речі. ЄС продовжуватиме робити свою частину роботи, надавати необхідну допомогу найбільш незахищеним людям», – каже Комісар.

Літаки та кілька вантажівок привезли найнеобхідніше, – спеціальну плівку для покриття зруйнованих вікон та дахів, каністри для води, ковдри, спальні мішки, термоодяг, намети, обігрівачі, гігієнічні набори та теплий одяг. 29 січня перші 10 тонн вантажу вже були розподілені в Маріуполі.

Крім того, гуманітарні служби ЄС розгорнули програми прямої грошової допомоги – аби родини могли купити те, що їм справді потрібно. Таку допомогу вже отримали близько 5 тисяч сімей.

“Нашою метою є допомога мирним громадянам, що постраждали. Чим більший доступ ми матимемо до цих громадян, тим краще ми можемо надати допомогу, доки не пізно,” – говорить Мамар Мерзук, керівник офісу ECHO в Україні.

“Бо, зрештою, найважливіше наше завдання – спасіння людських життів,” – додає він.

Контекст

Понад 900 тис. людей в Україні стали внутрішньо переміщеними особами; майже 600 тис. залишили країну. Водночас приблизно 1,4 млн. людей, що перебувають у зоні конфлікту, є надзвичайно незахищеними та потребують гуманітарної допомоги.

Зважаючи на гуманітарну кризу, Європейська Комісія вже надала Україні понад 32,5 млн. євро: 11 млн. євро у вигляді гуманітарної допомоги, 40% якої спрямовано на території, які не контролюються українською владою; 21,5 млн. євро – для невідкладних приготувань до зими та допомоги для відновлення та відбудови. Допомога ЄС також покриває невідкладні потреби українських біженців поза межами України. Гуманітарна допомога, яка надходить від країн-членів ЄС, сягають понад 47 млн. євро.

ЄС діє не сам, а через партнерські організації. В Україні їх кілька: Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, організація «Врятуймо дітей» (Save the Children),  Норвезька рада у справах біженців, Данська рада у справах біженців, організація «Людина в біді» (People in Need), Агентство ООН у справах біженців, Всесвітня продовольча програма, ЮНІСЕФ, Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна організація з міграції та інші. Тим, хто потребує допомоги, радимо звертатися передусім до представників цих організацій у ваших регіонах.

Загалом обсяги гуманітарної допомоги від ЄС та його держав-членів сягає 95 мільйонів євро, зокрема 47 мільйонів – від держав-членів ЄС.

Окрім цього, ЄС надав чимало іншої допомоги, зокрема кредити від Європейського інвестиційного банку на відбудову зруйнованої інфраструктури (див. інфографіку).

aid_light_27.01_ua