Рада ЄС продовжила санкції проти Росії

Міністри ЄС відзначають “збільшення підтримки сепаратистів з боку Росії, що підкреслює відповідальність Москви”

Mogherini

Повний текст Висновків Ради ЄС від 29 січня 2015 року:

  1. Рада рішуче засуджує безладний артобстріл житлових кварталів, особливо у Маріуполі, та нещодавню ескалацію протистояння у Донецькій і Луганській областях. Рада шокована великою кількістю загиблих. Вона відзначає продовження і збільшення підтримки сепаратистів з боку Росії, що підкреслює відповідальність Москви. Рада сподівається, що Росія застосує свій вплив і змусить сепаратистів невідкладно припинити ворожі дії та повністю дотримуватися своїх зобов’язань у рамках Мінських домовленостей, включаючи, зокрема, припинення воєнних дій та відведення важкого озброєння від безпекової зони вздовж контактної лінії, що передбачено Мінським меморандумом; це має бути зроблено як невідкладні кроки, до яких міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Росії та України закликали у своїй спільній заяві за результатами перемовин, які відбулися у Берліні 21 січня. Нагадуючи про висновки Європейської Ради від 30 серпня, 24 жовтня і 18 грудня 2014 року, Рада закликає усі сторони повністю усвідомити свою відповідальність та дотримуватися своїх зобов’язань у рамках Мінських домовленостей. Особливо, Рада закликає Російську Федерацію засудити дії сепаратистів. Публічні заяви, що спотворюють реальний стан речей, підбурюючи до подальшого насильства, а також публічне приниження заручників, що порушує міжнародне право, не призведуть до такої вкрай необхідної деескалації. З цією метою усі сторони-підписанти Мінських домовленостей мають негайно зібратися у рамках Тристоронньої контактної групи.
  2. Європейський Союз активно підтримуватиме усі дипломатичні зусилля, що є сприятливими для створення нового політичного імпульсу, зокрема ті, які наразі здійснюються під егідою ОБСЄ; ЄС і надалі, у разі необхідності, буде залучений у процес. Ці зусилля повинні бути здійснені сумлінно та призвести до змістовних результатів. Повне впровадження Мінських домовленостей – як підґрунтя для раціонального політичного розв’язання конфлікту, що має відбуватися шануючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, – має бути у центрі таких перемовин. Потрібно досягти прогресу щодо відведення незаконних та іноземних збройних угрупувань, військового спорядження, бойовиків і найманців; звільнення усіх заручників; гарантування безпеки на українсько-російському кордоні під постійним наглядом ОБСЄ; а також проведення дочасних місцевих виборів у частинах Донецької і Луганської областей у рамках українського законодавства про внутрішнє самоврядування та всеохопного національного діалогу, зокрема з питань конституційної реформи і децентралізації.
  3. З огляду на погіршення ситуації, Рада погоджується подовжити – у повній відповідності до вимог законодавства ЄС – обмежувальні заходи, які зачіпають осіб та організації за загрозу або підрив суверенітету і територіальної цілісності України і які були ухвалені у березні 2014 року, до вересня 2015 року. Окрім того, Рада закликає Високого представника ЄС із закордонних справ і безпевової політики та Європейську Комісію представити протягом тижня пропозицію щодо додаткових списків з метою ухвалення рішення під час наступної зустрічі Ради міністрів ЄС із закордонних справ, яка відбудеться 9 лютого. Рада продовжуватиме пильно стежити за ситуацією на місці та чинними дипломатичними зусиллями; вона просить служби Єврокомісії та Європейську службу зовнішньої дії здійснити подальшу підготовчу роботу щодо будь-яких необхідних дій, що мають на меті забезпечити швидке і всеосяжне впровадження Мінських домовленостей.Mogherini 2
  4. ЄС продовжуватиме тісно працювати з міжнародними партнерами, включаючи ОБСЄ і Раду Європи. Рада вкотре висловлює свою подяку ролі ОБСЄ, зокрема через присутність на місці та об’єктивне донесення Спеціальної спостережної місії ОБСЄ в Україні, а також зусилля Спеціального представника чинного Голови ОБСЄ у Тристоронній контактній групі. Рада закликає усі сторони гарантувати вільний і безпечний доступ спостерігачів Спеціальної спостережної місії та безпілотних літальних апаратів до усіх частин України, включаючи усі частини Донецької і Луганської областей та території вздовж державного кордону з Росією. Рада вкотре висловлює свою підтримку швидкому розгортанню Спеціальної спостережної місії на повну потужність та розширенню мандату Спостережної місії ОБСЄ на пунктах перетину кордону з Росією з метою відновлення контролю України над своїм кордоном з Росією.
  5. Рада заохочує українську владу вдатися до швидких обдуманих юридичних кроків, які уможливлять розгляд Міжнародним кримінальним судом ймовірних злочинів проти людяності, що були скоєні на території України у 2014-2015 роках. Рада підтверджує важливість просування України у напрямі ратифікації Римського статуту, як вона це зобов’язалася зробити у рамках Угоди про асоціацію.
  6. Рада засуджує рейд, проведений у приміщенні телекомпанії «АТR», що представляє собою найбільш нещодавній акт переслідування і залякування спільноти кримських татар та чергову спробу обмежити свободу вираження і медіа на півострові. Рада повторює свій заклик до усіх сторін надати міжнародним захисникам прав людини повний, вільний і безперешкодний доступ до усієї території України, включаючи Крим і Севастополь, нелегальну анексію яких ЄС засуджує і не визнає.
  7. Рада доручає Високому представнику ЄС із закордонних справ і безпекової політики/Віце-президенту Європейської Комісії посилити зусилля, у співпраці з країнами-членами та інституціями ЄС, задля подальшого вдосконалення стратегічної комунікації на підтримку політики ЄС та вивчити можливості для створення відданої команди з комунікації для керування цими діями. Такі зусилля мають, зокрема, складатися з проактивного артикулювання політик ЄС, виправляючи дезінформацію, коли вона з’являється, і підтримки подальшого розвитку незалежних медіа по всьому регіону.
  8. Рада зі стурбованістю відзначає нещодавні російські заяви, що ставлять під сумнів розслідування у справі падіння літака рейсу МН17. Рада підкреслює: розслідування проводиться абсолютно незалежною командою міжнародних експертів у повній відповідності з правилами і регламентами Міжнародної організації цивільної авіації; вона закликає усі сторони тісно співпрацювати у рамках розслідування.
  9. Рада вкотре повторює свій заклик до українського уряду пришвидшити впровадження політичних і економічних реформ. Вона закликає Україну досягти конкретних результатів у ключових сферах для реформ з метою відповіді на прагнення народу щодо демократичної та модернізованої України; цей процес має відбуватися у шані до прав осіб, які належать до національних меншин. Ці реформи повинні стабілізувати економічну, фінансову і політичну ситуацію та закріпити підтримку міжнародної спільноти, включаючи за допомогою розвитку сприятливого інвестиційного клімату, зокрема у світлі можливої міжнародної конференції на підтримку України. Рада вітає нещодавні певні кроки у напрямі здійснення реформ, включаючи ухвалення законів у сфері децентралізації фіскальної політики. Вона нагадує, що активізація процесу реформ, включаючи адекватну підготовку до майбутнього впровадження Розділу IV Угоди про асоціацію, буде надважливою з огляду на політичну асоціацію та економічну інтеграцію України з ЄС. Рада вітає пропозицію Єврокомісії щодо надання Україні макрофінансової допомоги та очікує на її швидке ухвалення.
  10. Європейський Союз висловлює свою глибоку стурбованість погіршенням гуманітарної ситуації на Донбасі. Він закликає усі сторони повністю дотримуватися міжнародного права, захищати мирних громадян і співробітників гуманітарних організацій, а також гарантувати безперешкодний доступ для гуманітарних організацій у відповідності до міжнародного гуманітарного права і принципів.

Євросоюз залишається відданий ідеї підтримки найбільш незахищених верств населення, уражених конфліктом. Загальна кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні вже склала 900 тис. людей. 600 тис. людей стали біженцями, змушеними в короткі терміни залишити зону бойових дій. Усі вони гостро потребують допомоги. У зв’язку із цим Євросоюз вітає нещодавнє рішення Європейської Комісії разом із країнами-членами ЄС мобілізувати додаткові кошти та нематеріальну допомогу задля того, аби задовольнити найбільш нагальні потреби населення – про що було повідомлено під час нещодавнього візиту Європейського Комісара з гуманітарної допомоги і управління у кризових ситуаціях Христоса Стиліанідеса до України. На цей час гуманітарна допомога та допомога для якнайшвидшого відновлення ЄС досягла 95 млн. євро. Рада закликає усіх міжнародних донорів скоординовано відгукнутися на гуманітарні потреби, що зростають, ґрунтуючись на Плані стратегічного реагування ООН.