Керівник гуманітарного офісу ЄС в Україні: “наше завдання – спасіння життів”

ЄС є найбільшим донором допомоги Україні, зокрема допомоги гуманітарної.

В очах громадськості такі кошти не завжди асоціюються з Євросоюзом, адже ЄС надає їх не прямо, а через свої партнерські організації: агенції ООН, міжнародні недержавні організації на кшталт Червоного Хреста або організації «Врятуймо Дітей», або ж державних організації з країн ЄС – Норвезьку раду у справах біженців, Данську раду у справах біженців тощо. Тобто, якщо вимушений переселенець отримує допомогу, наприклад від ООН, цілком можливо, що вона надана на кошти ЄС.

Водночас, гуманітарна катастрофа, спровокована російською агресією в Україні, є настільки великою та трагічною, що навіть мільйонів євро не буде достатньо. Гуманітарні агенції працюють у посиленому режимі з понад 600 тисячами вимушених переселенців, десятками тисяч поранених, тисячами сімей, які втратили своїх чоловіків, дружин або дітей. Ці агенції мають приймати складні рішення – які потреби ставити на перше місце, кому саме допомагати в першу чергу.

Щоб зрозуміти, як працює вся система гуманітарної допомоги ЄС, через які організації вона надається, як відбувається оцінка потреб і визначення пріоритетів, ми вирішили поспілкуватися із Мамаром Мерзуком, головою Представництва ECHO в Україні. ECHO – це Департамент Єврокомісії з питань гуманітарної допомоги та захисту цивільного населення, тобто головна гуманітарна служба ЄС. Наше інтерв’ю публікується напередодні візиту Єврокомісара з питань гуманітарної допомоги, Христоса Стиліанідіса, до України.

Мамар Мерзук, голова Представництва ECHO в Україні, на зустрічі з громадянами України
Мамар Мерзук, голова Представництва ECHO в Україні, на зустрічі з громадянами України

 

Яким є зараз є обсяг гуманітарної допомоги ЄС Україні?

На сьогоднішній день ми надали близько 11 мільйонів євро гуманітарної допомоги Україні через ECHO (Департамент Європейської Комісії з питань гуманітарної допомоги та захисту цивільного населення).

Ці 11 мільйонів – це винятково гуманітарна допомога. Але окрім неї ми також виділили 17 мільйонів євро з програми регіонального розвитку, аби пришвидшити відбудову центрів проживання, та 4,5 мільйони євро для ініціатив, що сприяють миротворчому процесу у громадах; ці кошти йдуть з європейського Інструменту стабільності.

До кінця березня всі ці кошти будуть реалізовані. Ми вже оголосили виділення додаткових 15 мільйонів євро гуманітарної допомоги для задоволення нових потреб, що зараз виникають.

Крім того, 73 мільйони євро допомоги надійшли від окремих держав-членів ЄС.

[Разом ці суми становлять понад 120 мільйонів євро. Це грантова допомога, тобто її Україна не має повертати. Але окрім неї, Європейський інвестиційний банк виділив 200 мільйонів євро кредиту для відновлення зруйнованої інфраструктури та інших об’єктів. Для більш детальної інформації див. інфографіку. – Ред.]

 HUM ENG FINAL

Які види допомоги ви надаєте?

Одна із загально рекомендованих світових практик – надати грошові виплати людям, щоб вони змогли самотужки оплатити оренду житла, купити потрібний товар тощо. Це один із способів гідної підтримки людей. Іншим варіантом є допомога у сфері охорони здоров’я – ми надаємо ліки тим, хто їх потребує. Є також багато інших видів допомоги.

Грошова допомога може бути ефективним засобом. Люди мають різні потреби, тому для них зручніше отримати грошову допомогу і самим купити необхідні речі. Наприклад, одна родина потребує медикаментів для дітей, інша – грошей для оренди житла, тощо.

Ми надали грошову допомогу для людей у Харкові та Дніпропетровську, бо це міста з найбільшою часткою вимушених переселенців. За інформацією наших партнерів, у цих містах найбільша кількість тих, хто потребує допомоги.

Ви надаєте фіксовані суми грошової допомоги?

Так. Ці суми складають близько 300 доларів. Спочатку був намір надавати таку допомогу кожного місяця. Але потерпілих дуже багато – і тому ці суми видаються разово, але великій кількості людей. Завжди є дилема: надавати більшу допомогу меншій кількості людей, або надавати меншу допомогу більшій кількості людей.

Скільки людей отримали таку грошову допомогу?

Ми надали її близько 2000 сімей у Харкові (через Міжнародну організацію з міграції), а також близько 3000 сімей через організацію «Врятуймо дітей». Але це лише один з видів допомоги, яку ми надаємо.

Що має зробити внутрішньо переміщена особа, щоб отримати допомогу від ЄС?

Вона може звернутися за допомогою до тієї недержавної організації, яка працює в їхньому регіоні – наприклад, до «Врятуймо дітей» (Save the children) у Дніпропетровську, або до Агентства ООН у справах біженців у Харкові. Також люди можуть звертатися до Офісу ООН з координації гуманітарних питань, або безпосередньо до нас.

Ви надаєте допомогу в Донецькій і Луганській областях?

Так, ми допомагаємо в цих регіонах через партнерські організації: Червоний Хрест, Агентство ООН у справах біженців і міжнародні недержавні організації, які мають досвід роботи в таких країнах, як Сомалі, Сирія, Ірак, тощо.

Чи стикаються ці організації з обмеженнями для своєї роботи?

Ця робота непроста. Але ми намагаємося донести до обох сторін, що маємо спиратися у своїй роботі на гуманітарні принципи.

HUM UKR FINAL SHORT

Як ви визначаєте той обсяг фінансової допомоги, який ви вирішуєте виділити Україні? І як ви проводите оцінку потреб?

Наша система прийняття рішень спирається на прохання, які йдуть або від урядів держав, або від ООН.

У даному випадку, у серпні 2014 року ООН звернулася з проханням допомоги Україні. Відповідаючи на нього, ECHO виділило свій внесок. Така сама процедура застосовується і до інших криз, наприклад, в Сирії та інших країн, де існує потреба в гуманітарній допомозі.

Коли виникає конфлікт, ми проводимо аналіз потреб і на його основі окреслюємо перелік цих потреб і способів допомоги. Ми визначаємо пріоритетні напрямки надання коштів на основі інформації від ООН та інших партнерських організацій, а також на основі власних досліджень.

Як функціонує система гуманітарної допомоги ЄС? Ви співпрацюєте з партнерськими організаціями, чи ЄС безпосередньо надає допомогу людям?

Особливістю ECHO є те, що ми маємо визначені організації-партнери, які підписали угоди про рамкове партнерство з Європейською Комісією та ECHO. Ми співпрацюємо з такими партнерами – наприклад, Червоним Хрестом, агенціями ООН, Міжнародною організацією з міграції тощо.

Які організації є Вашими партнерами в Україні?

В Україні ми співпрацюємо з Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, організацією «Врятуймо дітей» (Save the Children),  Норвезькою радою у справах біженців, Данською радою у справах біженців, організацією «Людина в біді» (People in Need), Агентством ООН у справах біженців, Всесвітньою продовольчою програмою, ЮНІСЕФ, Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною організацією з міграції та іншими.

Окрім цього, безпосередню допомогу надають також держави-члени ЄС та інші країни.

Тобто, якщо хтось в Україні отримує допомогу від ЮНІСЕФ, наприклад, це можуть бути гроші ЄС?

Так, звичайно.

В Україні зараз понад 600 тис. внутрішньо переміщених осіб, і кожна з них має різні потреби – у житлі, харчуванні, транспорті тощо. Як ви обираєте пріоритети, на які саме потреби відреагувати?

Звісно, ми не можемо охопити всіх потреб. Наші пріоритети – це, зазвичай, надання життєво необхідної допомоги, щоб люди не опинились на вулиці, не мали проблем зі здоров’ям і т.д.

Уявіть, що ви питаєте лікаря, що він робитиме, якщо стане свідком дорожньої аварії, коли у постраждалих сильна кровотеча. Хіба він даватиме потерпілому аспірин, щоб вгамувати головний біль? Ні, він спочатку зупинить кровотечу. І, зупинивши кровотечу, він повезе потерпілого до лікарні. Іншими словами, є першочергові кроки, які слід зробити.

Пріоритети ECHO залежить від конкретної ситуації – так само, як лікар лікує кожного пацієнта залежно від його/її хвороби. Допомога ЄС може передбачати, наприклад, прямі грошові виплати, медичну допомогу тощо.

Як ви слідкуєте за належним використанням коштів?

Ми надаємо кошти ООН, Червоному Хресту або іншим визнаним громадським організаціям. Власне, саме для цього і потрібне представництво ECHO в Україні. Завдання представництва – моніторинг виділених коштів. Ми їдемо на місця для зустрічей з тими, хто отримує допомогу. Існує ціла система, яка дозволяє перевірити, чи дійсно кошти надійшли за призначенням.

Чи зазнаєте Ви бюрократичних перешкод у своїй роботі в Україні?

Були деякі нюанси, пов’язані із застосуванням законодавства, що дозволяє надання швидкої гуманітарної допомоги. Були хороші ініціативи (наприклад, закон про внутрішньо переміщених осіб). Однак, ще залишаються нерозв’язаними питання, пов’язані з оподаткуванням тих, хто отримує допомогу, та гуманітарних організацій.

Я хочу наголосити, що нашою метою є допомога мирним громадянам, що постраждали. Чим більший доступ ми матимемо до цих громадян, тим краще ми можемо надати допомогу, доки не пізно. Бо, зрештою, найважливіше наше завдання – спасіння людських життів.

Інтерв’ю було опубліковано на сайті Європейська правда у співпраці з Вісником співпраці Представництва ЄС.