Україна шукає альтернативної енергії; ЄС готовий допомогти

Сьогодні підвищення енергоефективності стає життєво важливим завданням для України. Країна потребує радикального зменшення використання імпортованих джерел енергії. У цьому контексті ЄС прагне допомогти українському урядові зміцнити свою енергоефективність.

Ukraine General pictures«Україна є однією з європейських країн з високою енергоємністю економіки, тобто нерозвиненою енергоефективністю», – стверджує Вальтер Треттон, керівник секції з питань енергетики, довкілля та транспорту при Представництві ЄС в Україні.

Треттон поділився своїми оцінками під час бізнес-форуму з енергоефективності, що тривав у Києві 4-7 листопада за підтримки ЄС. Темою форуму стало підвищення ролі енергоефективних технологій, зокрема заміщення природного газу альтернативними джерелами енергії. «На сьогодні Україна заміщує [альтернативними джерелами] лише 3,8% газу – порівняно з 30% в Австрії та 60% в Норвегії», – зазначає Сергій Савчук, голова Держенергоефективності України. Він зауважує, що зношеність житлового фонду України становить 80%, що є надто далеко від європейських стандартів.

DSC_3911Українські службовці вивчають досвід ЄС ефективного використання енергії, зокрема під час навчальних візитів до країн ЄС. Цей досвід вони потім прагнуть впроваджувати в Україні. Савчук наводить приклад чеського досвіду використання котелень для заміщення природного газу. Такі котельні в подальшому були встановлені в Бориспільському районі Київської області, що дозволило повністю (на 100%) замістити газ для опалення на альтернативні джерела енергії.

Експерти ЄС та України наголошують, що пріоритетним об’єктом у модернізації енергетичного сектору України залишається система теплопостачання. «Уряд планує використати кошти Європейської Комісії для заміщення природного газу у теплопостачанні для домогосподарств і підприємств», – заявляє Савчук. Він зауважує, що додаткові кошти будуть залучені від приватних інвесторів. Таким чином «ми даємо сигнал інвесторам, особливо європейським, щодо потенціалу для розвитку бізнесу в сфері відновлювальної енергетики в Україні», – говорить він.

Згідно з урядовою програмою, держава буде компенсувати 50% витрат на газ, який міг би використовуватися, але тепер замінений іншими джерелами. Це сприятиме розвитку альтернативних джерел енергії в Україні. Акцент буде робитися на встановленні твердопаливних котлів, виробництві енергії з біомаси, вирощуванні енергетичних культур, виготовленні пелет тощо. Завдяки таким крокам уряд планує збільшити заміщення природного газу з теперішніх 3,8% до 11% до 2020 року.

Водночас в рамках Фонду східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) ЄС та його держави-члени виділили 40 мільйонів євро на модернізацію теплопостачання в Україні. «Проект був схвалений для 10 міст. Перша частина коштів надійде вже цього року», – говорить Треттон.

ЄС також підтримує енергетичні ініціативи на місцевому рівні. На сьогоднішній день 75 українських міст надіслали свої плани дій сталої енергетики для отримання грантів в рамках Угоди мерів – програми ЄС, спрямованої на підвищення енергоефективності місцевих громад.

Однією з цікавих ілюстрацій потенціалу заощадження енергії, представлених на Форумі, став стенд іграшок та декорацій із вторинної сировини. Іграшки ручної роботи презентували працівники державного комунального підприємства Комунсервіс в Києві. Команда ентузіастів поширює ідеї заощадження енергетичних ресурсів та збереження довкілля серед дітей, навчаючи їх та формуючи культуру заощадження енергоресурсів для майбутніх поколінь.

???????????????????????????????Додаткова інформація

Держенергоефективності тісно співпрацює з Представництвом Європейського Союзу в Україні у сфері енергоефективності та відновлюваних джерел енергії. Співпраця зосереджується навколо пріоритетів Порядку денного асоціації Україна-ЄС та Меморандуму про взаєморозуміння у сфері енергетики.

Міжнародний інвестиційний бізнес-форум з питань енергоефективності та відновлюваної енергетики відбувся 4-7 листопада у Києві. Він організований Державним агентством енергоефективності та енергозбереження України за підтримки проекту ЄС «Нарощування потенціалу Держенергоефективності».

З детальною інформацією можна ознайомитися на сайті http://saee.gov.ua