Енергетика: ЄС продовжує сприяти ядерній безпеці України

Українські громадяни та українська економіка з кожним днем потребують більше електроенергії. Україна має 15 атомних електростанцій, які покривають приблизно половину її енергетичних потреб.

P0159390602

Оскільки ж ніхто не хоче повторення ядерної катастрофи, у 1990-х роках ЄС та Україна уклали домовленості про співпрацю. Їхня мета – впровадити високі стандарти ядерної безпеки наявних та майбутніх атомних електростанцій України та країн СНД. Для України проблема Чорнобиля і досі залишається найбільшим викликом утилізації ядерних відходів. Адже повністю відходи з четвертого атомного реактору буде утилізовано лише після завершення спорудження саркофагу.

У червні цього року ЄС започатковує другу фазу (2014-2020) всесвітньої програми «Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки» (INSC). Загальний бюджет другої фази – 225 мільйонів євро. На першу фазу програми INSC (2007-2013) було спрямовано 524 мільйони євро, зокрема 275 мільйонів – в Україну. Частина нового фінансування програми INSC також буде спрямована в Україну.

Є три головні пріоритети цієї нової фази в Україні, говорить Адріаан ван дер Мєєр, голова Відділу ядерної безпеки Європейської Комісії. Це «підтримка регуляторних органів влади, робота з ядерними відходами та соціальні проекти в Чорнобильській зоні», зокрема у сфері охорони здоров’я та виробництва чистої їжі (без радіоактивного забруднення) для місцевого населення.

Ван дер Мєєр поділився цими думками під час відкриття роботи Спільного офісу підтримки (JSO), яке відбулося в Києві 20 жовтня, та співпала з запуском другої фази програми ядерної безпеки INSC в Україні. Спільний офіс підтримки, який розташований в Києві, є важливим інструментом співпраці ЄС та України з питань ядерної безпеки в комерційному секторі. Оскільки функціонування та регулювання атомних електростанцій є надзвичайно складними процесами, офіс забезпечує дієву співпрацю інженерів, експертів з питань енергетики та експертів з технічних питань ЄС та України. Вони займаються спільною роботою над проектами Інструменту співробітництва у сфері ядерної безпеки.

Спільний офіс має свою історію: його було створено у 2005 року для координації зусиль Європейської Комісії, українських органів місцевої влади та підрядників проектів, фінансованих ЄС. Офіс сприяє щоденному діалогу з технічних питань та допомагає партнерам з ЄС і України визначати та впроваджувати проекти в Україні в рамках тематики ядерної безпеки та Чорнобиля.

“З 1991 року Європейська Комісія витратила понад 800 мільйонів євро на програму ядерної безпеки України”, – розповідає Девід Корбетт, директор Спільного офісу підтримки. Він додає, що ці кошти “спрямовані на зміцнення ядерної безпеки та культури ядерної безпеки в Україні”. Початок нової фази програми засвідчує, що великі проекти ЄС, спрямовані на покращення ядерної безпеки, будуть і надалі реалізовуватись в Україні. Прикладом може бути тренінговий центр вартістю 14 мільйонів євро на Запорізькій атомній електростанції – найбільшій атомній станції в Європі.

Окрім технічних моментів ядерної безпеки, нова фаза Спільного офісу підтримки також спрямована на нові реалії відносин України та ЄС. Григорій Муляр, високопосадовець Міністерства енергетики і вугільної промисловості України, та Сергій Божко, голова Державної інспекції ядерного регулювання України, висловили сподівання, що Спільний офіс підтримки сприятиме більш тісній співпраці між регулятивними органами ЄС та України.

Без сумніву, диверсифікація джерел енергії в Україні має здійснюватися нею самою. Однак, допомагаючи Україні зміцнювати ядерну безпеку, ЄС сприяє безпечному виробництву відносно дешевої електрики у кількостях, достатніх, щоб покрити потреби всіх громадян та промисловості країни.

Додаткова інформація

В період з 1991 по 2006 рр. за допомогою програми ТАСІS ЄС виконав проектів з ядерної безпеки на суму 1,3 млрд. євро. З них в Україні було реалізовано проектів на суму понад 560 млн. євро. З 2007 по 2013 рр. співпраця ЄС та України у сфері ядерної безпеки здійснювалась у рамках INSC. Загальний бюджет INSC становив 524 млн. євро, з яких на проекти для України припало 275 млн. євро. У червні 2014 р. в Брюсселі було узгоджено стратегію реалізації другої фази INSC (2014-2020 рр.) і заплановано виділити ще 225 млн. євро на проекти з ядерної безпеки; частину цієї суми буде використано для фінансування наступних проектів для України. Для забезпечення належного рівня спеціалізованої підтримки управління всією програмою на місці, у 2005 році було створено Спільний офіс підтримки, який став суттєвим елементом співробітництва між ЄС та Україною щодо ядерної безпеки в комерційному секторі.

Більше інформації можна знайти на веб-сайті http://www.jso.kiev.ua/index.php