Про права людини доступно: ЄС підтримав новий проект з медіа-просвіти

Восени нинішнього року в школах та вишах на постійній основі почнуть працювати кіноклуби медіапросвіти з прав людини Docudays UA.  

docudaysЦе нововведення – частина проекту “Кампанія за права людини в Україні з використанням інструментів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA”, який у січні 2014-го здобув підтримку Представництва Європейського Союзу в Україні.

Олена Куценко координує роботу проекту в навчальних закладах, ділиться своїми міркуваннями щодо того, яких результатів від втілення проекту очікує команда.

Медіаосвіта – явище порівняно нове для Україні, мало хто має про нього чітке уявлення. Що таке медіаосвіта, і чому кіноклуби медіапросвіти з прав людини Docudays UA було вирішено створити саме в школах та вишах?

Якщо коротко, то це навчання всіх громадян, – від старого до малого, – вмінню жити в сучасному, перенасиченому інформацією суспільстві. Що цікаво, журналісти вважають цю сферу своєю, розуміючи першу частину складного слова «медіа» як засоби масової інформації. Педагоги бачать насамперед  другу частину «освіта», перетягуючи на себе пальму першості.

Насправді, медіа-освіта передбачає і журналістику, і педагогіку, і культуру, і мистецтво, і ще багато різного і важливого, без чого сьогодні не прожити. А головне – допомагає усвідомлено вибрати необхідну інформацію, і це сприяє виробленню інформаційного імунітету. Наскільки це важливо, нам показала страшна сьогоднішня реальність.

Організатори Фестивалю та координаційна рада проекту сподіваються, що створені по всій Україні кіноклуби допоможуть не тільки у правовому вихованні, посприяють розвитку критичного мислення українців, але й стануть стимулом до творчої активності підлітків та молоді.

Олена Куценко, заступник директора Кримського республіканського підприємства «Кіновідеопрокат», віце-президент Асоціації діячів кіноосвіти і медіапедагогіки України
Олена Куценко, заступник директора Кримського республіканського підприємства «Кіновідеопрокат», віце-президент Асоціації діячів кіноосвіти і медіапедагогіки України

Як і де саме організатори кіноклубів відбиратимуть фільми? Хто і за яким принципом їх добиратиме? За Вашим задумом, у клубах відбуватимуться тільки перегляди фільмів чи проводитимуться іще якісь заходи?

Для роботи медіа-клубу Docudays UA ми плануємо створити медіатеки – методичні посібники з рекомендаціями для модераторів та керівників кіноклубів із проведення переглядів та обговорення фільмів, добіркою самих фільмів. Їх відбирали для різних цільових аудиторій, спираючись на пропозиції регіональних партнерів Мандрівного фестивалю про права людини Docudays UA. Завдяки нашому проекту стало можливим отримати дозвіл у правовласників на їх довгострокове використання в кіноклубах правової просвіти Docudays UA. Автори методичного збірника пропонують також і різноманітні творчі завдання.

Зараз, коли діти та молодь мають можливість дивитися які завгодно фільми в Інтернеті, чим, на вашу думку, їх можуть привабити кіноклуби Docudays UA?

Фільми, які пропонуються для роботи кіноклубу – ексклюзивні. Навряд чи ви знайдете їх в Інтернеті. Все буде залежати від керівників кіноклубу, які форми роботи вони використають, щоб залучити молодь до переглядів.

Сьогодні молодь із більшою цікавістю дивиться документальне кіно, ніж ігрові фільми. Ми переконалися в цьому на фестивалі Docudays UA цього року – неймовірні черги, щоб потрапити в кінозал. Я на фестивалі в Києві з 2007 року – бачу, як змінилася аудиторія. У регіонах народ трохи інертніший, ніж у столиці. Проте правильно підібрані фільми для цільової аудиторії допоможуть залучити молодь у кінозал. І ніякої «зобов’язалівки» – це ж і є порушення прав людини. Будемо захоплювати інтересом і творчістю. З досвіду знаю, що простіше наповнювати кіноклуб, коли він розташований при навчальному закладі і працює за гнучким графіком. Складніше зібрати аудиторію на «чужій» території.

Ви живете в Криму й багато років успішно проводили Мандрівний фестиваль у десятках міст і сіл півострова. Нині Ви координуєте проект по всій Україні, а як буде з Кримом? Чи можливо зараз там створити кіноклуби чи провести Мандрівний фестиваль Docudays UA?

Так, Фестиваль у Криму проводиться з 2006-го. З кожним роком ми розширювали його географію і кількість глядачів. Завдяки Фестивалю в деяких навчальних закладах відкрилися медіаклуби. У Криму це 23 школи та Мала академія наук “Шукач”. Поки я не чула від директорів шкіл, що вони збираються закрити шкільні медіаклуби, але що буде завтра, ми не знаємо. Готується Закон Республіки Крим «Про освіту», чи буде там місце такій роботі? Час покаже. Фестиваль теж запланований у жовтні. Будемо сподіватися, що ми його не втратимо.

В Україні майже 9 тисяч шкіл і понад 800 вишів, а кіноклубів заплановано створити 60. Чи буде можливість  у педагогів з тих міст, на які проект не поширюється, створити такі самі кіноклуби Docudays UA у своїх закладах?

Сьогодні завдяки проекту ми зможемо відкрити кіноклуби при наших регіональних партнерських організаціях. У деяких регіонах вони вже працювали постійно, використовуючи в репертуарі не лише фільми фестивальної програми. Згадані вами 60 кіноклубів – це нові, які додадуться до вже діючих, тож насправді кількість клубів буде більшою. Цей проект  – тільки початок. Я бачу цей процес так: створені за проектом кіноклуби стануть центрами з підготовки модераторів, розробки методичних та інформаційних матеріалів, від яких ниточки протягнуться по всій Україні.

Яких результатів від цього масштабного проекту Ви очікуєте?

Як у будь-якого проекту, в нашого теж є короткострокові і довгострокові цілі. Ми вже готові представити регіональним кіноклубам пакет матеріалів у їх медіатеки – збірка фільмів із фестивальних програм минулих років і методичні рекомендації щодо роботи з ними. З вересня триває апробацію цього матеріалу в кіноклубах при навчальних закладах та бібліотеках, є можливість скоригувати роботу над наступною збіркою. У серпні ми підготували першу групу модераторів для кіноклубів Docudays UA. Це короткострокові результати проекту. А в перспективі – плани охопити правовою кінопросвітницькою діяльністю всі регіони України. Ми сподіваємося, що підготовлені на наших семінарах модератори будуть самі виступати тренерами у своїх регіонах.

Тетяна Карнаух, спеціально для Вісника співпраці ЄС-Україна