ЄС допоможе створити ринок сільгоспземель в Україні

Azerbaijan Adult Training Center9 вересня 2014 року відбулось офіційне відкриття проекту Твіннінг «Допомога у розвитку відкритого і прозорого ринку сільськогосподарських земель в Україні», що фінансується ЄС. Цей напрямок є особливо важливим для України, як для країни з великим потенціалом у сфері сільського господарства.

«На сільськогосподарські угіддя припадає 69% від загальної площі земельного фонду країни. Проте український сільськогосподарський ринок досі  у складному та неоднозначному становищі», – зазначила в ході відкриття проекту Анка Фельдгаузен, заступник Голови Місії Посольства ФРН в Україні.

Становлення ефективної політики у сфері сільського господарства триває вже понад 20 років, але Україна досі не має ринку сільськогосподарських земель. Після підписання Угоди про асоціацію уряд спільно з європейськими експертами  має всі шанси впорядкувати цю стратегічну сферу.

«У статті 404 Угоди про Асоціацію, прописано, що будуть визначені галузі співпраці у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій», – зауважив Енцо Даміані, керівник сектору з питань сільського господарства, безпеки продуктів і земельної реформи Представництва ЄС в Україні.

ENPI ALGERIA AGRICULTUREОдним із принципів ЄС є дотримання так званої концепції «відкритого ринку», що передбачає рівноправність, прозорість та справедливу конкуренцію. Саме задля впровадження відкритості ринку сільськогосподарських земель із січня 2014 до вересня 2015 року працюватиме проект «Twinning. Допомога у розвитку відкритого і прозорого ринку сільськогосподарських земель в Україні».

В Україні проект передбачає плідну співпрацю у розбудові відкритої, прозорої політики у сфері сільського господарства, що привабить нових інвесторів. Українські та закордонні експерти сприятимуть запровадженню нових механізмів політики на місцевому рівні (зокрема питання приватизації), поширенню знань та практик у розвитку сільського господарства. Проект також робитиме акцент на екологічних питаннях та покращенні конкурентоздатності ринку.

На сьогодні після закінчення етапу аналізу роботи Державної агенції земельних ресурсів України та аналізу юридичних аспектів, експерти з країн ЄС сформулювали свої зауваження. З огляду на це було розроблено законопроекти, що значно полегшать життя українським фермерам. Проте, як зазначив під час офіційного відкриття проекту у  Києві  Нік Босманс, керівник проекту «Twinning» від країн-членів ЄС, головною метою є не просто розробити нові законопроекти. Найважливіше спростити чинне законодавство, щоб уникнути дублювання завдань.

За словами Артема Кадомського, керівника проекту від України, Першого заступника Голови Державного агентства земельних ресурсів України, на теперішньому етапі розроблено законопроекти, які спрощують життя українським землевласникам. Один з них, зокрема, стосується оренди землі. Для отримання кредиту в Україні необхідно внести заставу, але це суперечить законодавству, оскільки земля не може бути об’єктом застави. Ще одним напрямком є розроблення законопроектів про спрощення надання адміністративних послуг, а також надання інформації з земельного кадастру через мережу Internet.

Довідкова інформація: Проект ТвіннінгДопомога в розвитку відкритого і прозорого ринку сільськогосподарських земель в Україніорієнтований на підтримку розвитку відкритого та прозорого ринку сільськогосподарських земель відповідно до найкращих стандартів ЄС. Проект сприятиме кращому управлінню сільськогосподарськими землями – як інституційно, так і  юридично, а також покращенню професійних умінь.

Проект фінансується ЄС. Залучені експерти із Німеччини, Нідерландів, Литви та України. Його реалізує консорціум у складі Голландської Урядової служби управління земельними та водними ресурсами, Товариства з управління та реалізації земель ФРН, Міністерства сільського господарства Республіки Литви та Державного агентства земельних ресурсів України.

Бюджет проекту  складає 1,8 млн. євро,  тривалість – 8 місяців (з січня 2014 по вересень 2015 року).