12 мільйонів євро йдуть на територіальну співпрацю Східного партнерства

12,5 мільйонів євро – таким є бюджет програми ЄС, що стимулюватиме територіальну співпрацю країн Східного партнерства. 

territorial

Програма спиратиметься на досвід ЄС у політиці гуртування, що допомагає різним європейським країнам розв’язувати спільні проблеми, посилювати мобільність та сприяти розвитку міжлюдських контактів.

Програма «Територіальна співпраці між країнами Східного партнерства» має стати першою з цеглин для побудови міцного транскордонного партнерства між країнами-учасницями. Її було презентовано під час конференції, що відбулася у Тбілісі 4 липня.

З огляду на те, що три країни-учасниці програми – Грузія, Молдова та Україна – підписали напередодні Угоди про асоціацію з ЄС, ця конференція заклала основу для подальшої вдалої транскордонної співпраці.

«Цей захід відбувається у рамках нового політичного контексту», – підкреслила Заступниця державного міністра Грузії з питань європейської та євроатлантичної співпраці Маріам Раквіашвілі. Вона сподівається, що програма відіграє позитивну роль у подальшому розвитку територіальної співпраці між країнами-учасницями.

Водночас, аби бути ефективною, програма має брати за основу досвід колишніх ініціатив ЄС у сфері регіональної політики, зазначила Раквіашвілі.

У зв’язку із цим Керівник групи експертів програми Олексій Секарьов переконує: попри те, що вперше у програмі не беруть участь країни-члени ЄС, вона спиратиметься на найкращий європейський досвід. «Суть і принципи цієї ініціативи доволі схожі з тими, що їх використав ЄС у рамках своєї регіональної політики», – підкреслює Секарьов.

Україна, своєю чергою, має достатній досвід участі у різних програмах з регіональної та територіальної співпраці, відзначає співробітниця Департаменту Європейського Союзу Міністерства закордонних справ України Оксана Рейтер. «У рамках регіональних програм Україна, зокрема, співпрацює з Польщею, Білоруссю, країнами Чорноморського басейну», – говорить вона. Також, за її словами, Київ бере активну участь у стратегії ЄС для Дунайського регіону.

Окрім того, транскордонна співпраця є невіддільною частиною Угоди про асоціацію з ЄС. У такий спосіб, беручи участь у цій програмі, Україна автоматично виконує свої зобов’язання у рамках впровадження цієї угоди, додала Рейтер.

Контекст

4 липня у Тбілісі відбулася конференція, присвячена започаткуванню програми «Територіальної співпраці між країнами Східного партнерства». У заході взяли участь незалежні експерти, представники центральної та регіональної влади, а також громадянського суспільства  країн-учасниць Східного партнерства. Вони ознайомилися з цілями та перспективами нової програми, а також обговорили можливі проблеми, з якими можуть зіштовхнутися учасники.

Мета програми «Територіальної співпраці між країнами Східного партнерства» – створення сприятливих умов для розвитку програм територіальної співпраці між такими державами: Вірменією і Грузією, Азербайджаном і Грузією, Білоруссю і Україною та Молдовою і Україною. Це має відбуватися з урахування специфіки кожного регіону, а також задля зміцнення потенціалу місцевих і регіональних державних органів та впровадження спільних транскордонних проектів територіальної співпраці.

Від України у програмі беруть участь такі області: Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернівецька, Чернігівська, Вінницька та Одеська.

Загальний бюджет програми складає 12,5 млн євро. Він розподілений між учасниками у такій пропорції: 1,35 млн. євро для Вірменії-Грузії; 1,35 млн. євро для Азербайджану-Грузії; 3,3 млн. євро для Білорусі-України та 3,3 млн. євро для Молдови-України.

Більше інформації:

Веб-сайт програми «Територіальної співпраці між країнами Східного партнерства»

Також для отримання детальнішої інформації можна звертатися до експерта з питань комунікації програми «Територіальної співпраці між країнами Східного партнерства» Тетяни Деревянкіної: Tatiana.derevyankina@eaptc.eu