Вільна торгівля з ЄС: шанси для малого бізнесу

10 червня 2014 року міжнародна консалтингова компанія IBF представила свій перший звіт про виклики перед українським малим та середнім бізнесом (МСБ) в контексті реалізації Угоди про асоціацію.

Оцінка була профінансована Європейським Союзом та представлена в приміщенні Представництва ЄС в Україні*. Під час презентації звіту говорили про такі теми: 

SME developmentЩодо допомоги ЄС українському малому та середньому бізнесу. Імплементація Угоди про асоціацію (УА) матиме значний вплив на малий та середній бізнес. Угода вимагає ефективної кооперації між українською владою та приватним сектором, яка має допомогти адаптувати бізнес до правил та норм спільного європейського ринку. Визнаючи цю необхідність, Ендрю Расбаш, керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні, оголосив про готовність ЄС впродовж найближчих років виділити 100 млн. євро для адаптації українського малого та середнього бізнесу до зони вільної торгівлі з ЄС. Ці кошти будуть спрямовані на подолання основних бар’єрів для зростання вітчизняного малого та середнього бізнесу.

Звіт, підготовлений компанією IBF, буде розглянуто Європейською Комісією перед тим, як вона ухвалить остаточне рішення щодо виділення коштів.

Про основні бар’єри на шляху розвитку малого та середнього бізнесу. Український приватний сектор найбільше страждає від корупції, надмірного регулювання, складної макроекономічної ситуації та заплутаної системи фінансування.

За словами Жана-Клода Дюпло, керівника місії IBF, Україна має вкрай низький рейтинг в Індексі сприйняття корупції від Transparency International (Україна посідає 144 місце з 177 країн).  Надмірне регулювання створює сприятливі умови для корупції та є ще однією перешкодою для зростання приватного сектору.«Надмірне регулювання та невідповідності між нормами і вимогами, якими керуються МСБ, разом з відсутністю правової обізнаності та належних знань серед підприємців, створюють середовище для корисливої поведінки представників бюрократичних структур, відповідальних за реєстрацію, контроль та закриття МСБ», – наголосив Дюпло.

В 2014 році очікується падіння реального ВВП України на 4%. Минулого року економіка України не зростала. Щоправда, нещодавно підписана угода з МВФ, ЄС та іншими міжнародними донорськими організаціями дозволить Києву цьогоріч та наступного року повністю покрити нестачу зовнішньої ліквідності.Уповільнення економіки веде до дефіциту доступу до фінансових ресурсів, що також стає бар’єром на шляху до росту малих та середніх підприємств в Україні, вважає Дюпло.

Як долати названі перешкоди?За словами Білла Мак Конкі, старшого експерта проекту з питань МСБ, для країни важливо мати чітку стратегію розвитку сектору МСБ, у поєднанні з відповідним бюджетом, що включав також бачення середньострокових видатків.  Державна політика щодо приватного сектору має бути спрямована на розвиток адміністрування, дерегулювання та поліпшення ділового клімату. Зменшення регуляторного тягаря, зокрема шляхом скорочення податків, ліцензування та дозволів, вимагає суворих та рішучих кроків уряду.  Така політики, крім іншого, також сприятиме зменшенню корупції.

Обидва експерти – Мак Конкі та Дюпло – також вважають, що уряд має розвинути схему гарантування кредитів задля зменшення ризиків, які беруть банки під час кредитування МСБ. Щодо теперішніх макроекономічних викликів, програма співпраці з МВФ передбачає необхідні кроки для їх подолання.

*Контекст: Починаючи з 19 травня 2014 року, міжнародна консалтингова компанія IBF реалізує проект «Україна – сталий розвиток приватного сектору». Цей проект фінансується Євросоюзом та спрямований на виявлення основних перешкод розвитку МСБ в Україні.