Контракт на державне будівництво: внесок ЄС у стабілізацію та розвиток України

Реагуючи на невідкладність допомоги для внеску у стабілізацію та розвиток України, Єврокомісія вирішила започаткувати Контракт на державне будівництво для України із бюджетом у 355 млн. євро.

Ендрю Расбаш, Керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні
Ендрю Расбаш, Керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні

Україна зіштовхнулася з важкими економічними і безпековими проблемами. Їх спричинили насамперед трагічні події на Майдані Незалежності, незаконна анексія Криму та конфлікт у південно-східній Україні.

Таким чином, реагуючи на невідкладність допомоги для внеску у стабілізацію та розвиток України, Єврокомісія вирішила започаткувати Контракт на державне будівництво для України із бюджетом у 355 млн. євро.

«Ця програма є безпрецедентним заходом, до якого вдається ЄС заради підтримки України у важкі часи, які переживає країна протягом останніх двох місяців», – сказав Керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Ендрю Расбаш під час брифінгу, який відбувся у Представництві ЄС 21 травня.

За його словами, головна мета Контракту на державне будівництво – «підтримати реальні зміни у способах управління Україною». Також програма спрямована на підтримку «змін і реформ в країні», додав Расбаш.

Однак високий рівень корупції та неналежне управління ставали на заваді вдалому провадженню реформ у попередні роки. Через це у минулому також виникали суттєві проблеми із допомогою ЄС, підкреслив Расбаш.

Саме тому серед умов, які має виконати українська влада у рамках програми, боротьба проти корупції посідає одне з перших місць. У зв’язку із цим Расбаш підкреслив потребу у створенні Бюро із боротьби проти корупції; інституція має займатися розслідуванням випадків корупції на найвищому державному рівні. Також необхідно розробити стратегії та законодавчо-правову базу для проведення реформи державного управління, додав він.

Водночас представники громадянського суспільства відслідковуватимуть прогрес виконання українською владою своїх зобов’язань у рамках програми. Євросоюз, своєю чергою, використовуватиме їхні оцінки під час процедури звітування.

«Ми впевнені, що Україна може змінити спосіб управління та здатна продовжувати шлях європейської інтеграції», – підкреслив Расбаш.

Контекст   

Мета брифінгу, який відбувся у Представництві ЄС в Україні 21 травня, – підвищити обізнаність журналістів у питаннях, пов’язаних із Контрактом на державне будівництво від ЄС. Також захід був спрямований на роз’яснення зобов’язань, які українська влада має виконати у рамках впровадження програми. Під час брифінгу співробітники Представництва ЄС пояснили учасникам основні цілі та очікувані результати імплементації цієї ініціативи в Україні.

29 квітня Європейська Комісія ухвалила спеціальний пакет допомоги для України, включаючи Контракт на державне будівництво. Бюджет Контракту – 355 млн. євро. Його мета – допомогти українській владі розв’язати короткотермінові проблеми, пов’язані із економічною стабілізацією. Також ініціатива спрямована на допомогу у впровадженні реформи управління. Це важливо насамперед для розвитку належного управління, підзвітності та всеохопного соціально-економічного поступу України. Контракт на державне будівництво складається з конкретних кроків, що покликані розвивати прозорість, стимулювати боротьбу проти корупції та підвищити спроможність влади реагувати на вимоги і потреби громадян.

Фінансування у рамках програми здійснюватиметься за допомогою двох траншів. Очікується, що перший транш (бюджетом у 250 млн. євро) надійде в Україну до кінця поточного місяця. Отримання другого траншу залежатиме від прогресу у впровадженні реформ у таких сферах: боротьбі проти корупції, управлінні державними фінансами, державної служби, конституційної реформи, виборчого законодавства і правосуддя.

Більше інформації:

ЄС оголосив про нову підтримку для України у часи перехідного періоду