Єврокомісар оголосив про першу виплату макрофінансової допомоги ЄС

Сім Каллас, віце-президент Європейської Комісії, 19 травня відвідав Київ. Під час свого візиту він оголосив про надання першої частини пакету макрофінансової допомоги від Європейського Союзу. Нижче – основні тези, висловлені Комісаром на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. 

Сім Каллас, віце-президент Європейської Комісії
Сім Каллас, віце-президент Європейської Комісії

Про макрофінансову допомогу ЄС: Наші нинішні зусилля спрямовані на те, щоб надати виняткову макрофінансову допомогу Україні, обсягом у 1,6 мільярдів євро, у вигляді довгострокових кредитів, які мають низькі відсоткові ставки. Перша виплата обсягом у 100 мільйонів євро була надана сьогодні, 19 травня 2014 року. Другий транш, обсягом у 500 мільйонів євро, буде надано невдовзі, адже сьогодні я дізнався, що Верховна Рада завершила ратифікацію меморандуму про порозуміння та угоду про надання кредиту. Відповідно до нашого графіку, ми надамо ці кошти в червні чи липні цього року.

Якщо Україна реалізує погоджені реформи ефективно, ми сподіваємося надати усі 1,6 мільярдів євро протягом цього року.

Про цілі макрофінансової допомоги: Ця макрофінансова допомога націлена на те, щоб допомогти Україні покрити частину своїх зовнішніх фінансових потреб, зменшуючи негативний платіжний баланс та фіскальну вразливість. Допомога націлена на те, щоб підтримати програму економічної стабілізації, що її нещодавно розпочав український уряд та поліпшити прозорість дій уряду.

Меморандуми про порозуміння описують умови надання коштів; останній з цих меморандумів було підписано 13 травня 2014 року. Але ми точно не зазначаємо, на які бюджетні лінійки ці кошти мають бути використані. Загальна ідея полягає в тому, щоб підтримати уряд України покрити витрати, пов’язані з реформами. Оскільки країна має здійснити значні зміни в своєму фінансовому врядуванні, без сумніву, вона зіткнеться з певним дефіцитом. Кошти буде надано для того, щоб покрити цей фінансовий дефіцит.

Звісно, меморандум описує в деталях те, як ці кошти слід моніторити та як про них слід звітуватися.

Про допомогу з державного будівництва. У дуже близькому майбутньому ЄС надасть Україні грант бюджетної підтримки обсягом у 250 мільйонів євро. Загальна сума контракту – 355 мільйонів євро.

Головна мета цієї допомоги полягає в тому, щоб просувати добру урядову практику, підвищувати рівень підзвітності та відповідальності уряду, забезпечувати інклюзивний соціально-економічний розвиток.

З мого досвіду, реформа державного будівництва та забезпечення якісного врядування зазвичай починається з реформи правового середовища, що забезпечить чесну судову владу, кращий збір податків, прозорість та дотримання прозорих правил державних закупівель, боротьбу проти непрозорих угод тощо, тобто всі ті заходи, завдяки яким громадяни та компанії відчувають, що до них ставляться справедливо. Мене багато разів питали, яка є найважливіша реформа, що відбулася в моїй країні (Естонії) і я завжди відповідав, що це була правова реформа. Правова система має працювати належним чином.

Справедливі та прості податки також відіграють важливу роль: податки можна знизити, але збирати їх ефективніше. Ухилення від сплати податків є тим викликом, який слід долати.

Про ширшу допомогу ЄС. Вся ця допомога є частиною ширшого пакету фінансової допомоги в 11 мільярдів євро,  про яку Європейська Комісія оголосила в березні. Цей пакет допомоги включає в себе суттєву додаткову допомогу. Наприклад, Європейський інвестиційний банк надає 3 мільярди євро протягом трьох років.