Експерти: «Альтернативні джерела енергії дешевшають»

Експерти Національного екологічного центру України та Проекту ЄС «Увімкни сонце – живи комфортно» Юрій Урбанський, виконавчий директор, та Максим Бабаєв, асистент з енергетики, поділилися своїми міркуваннями та експертною думкою щодо перспектив сонячної енергетики в Європі та Україні.

Юрій Урбанський, виконавчий директор Національного екологічного центру України
Юрій Урбанський, виконавчий директор Національного екологічного центру України

Про умови успіху сонячної енергетики. Очевидно, що на півдні кращі умови для використання сонячної енергії, однак критичної залежності від географії немає. Німеччина, що розташована північніше України, активно і успішно використовує сонячну енергію. Скоріше варто говорити про інші фактори успіху. В Україні проект «Увімкни сонце, живи комфортно!» впроваджуюється у трьох українських містах: м. Погребище, в смт. Маневичі та у м. Татарбунари. Найбільш успішно сонячна енергетика впроваджується у північних Маневичах. В цьому районі повністю відсутній газ, і місцева влада вважає це своєю удачею, адже це робить їх незалежним від газопостачання та коливання цін. Влада завжди підтримувала подібні починання і ще до нашого проекту активно проявляла ініціативу у впровадженні технологій енергозбереження, вкладала кошти, шукала альтернативні види палива. Наразі в рамках проекту відбувається пошук можливостей встановлення сонячних колекторів у виправних установах, що забезпечить їхніх мешканців гарячою водою. Таким чином, сонячна енергетика може використовуватися будь-де, де є достатній стимул для її застосування.

Про мотивацію людей переходити на альтернативні джерела енергії. Встановлення сонячних колекторів потребує досить значних коштів, які виправдовують себе протягом певного часу. Враховуючи неадекватно занижені ціни на енергоресурси в Україні, такі витрати не є економічно  виправданими для громадян. Підвищення цін на енергоресурси є серйозним поштовхом до використання альтернативних джерел. Дієвою мотивацією громадян також можуть бути проблеми із енергопостачанням та обмеження по споживанню, наприклад, слабкість електромереж у деяких районах.

Подорожуючи Європою важко не помітити велетенські вітряки та поля, зайняті сонячними панелями. В Україні також поступово зявляються масштабні проекти з будівництва вітряків – наприклад, в Миколаївській, Криворізькій областях. В рамках державної політики сприяння розвитку відновлюваних енергоджерел декілька років тому в Україні був прийнятий так званий «зелений тариф» – загальноєвропейський механізм, за допомогою якого стимулюється розвиток відновлювальної енергетики. Згідно із ним, на енергію, що була вироблена з альтернативних джерел, на певний період встановлюється вищий тариф, ніж на традиційну.

Про європейський досвід використання сонячної енергії. Використання і розвиток альтернативних джерел енергії є пріоритетом для Європейського Союзу. Наприклад, Німеччина є чемпіоном за видобутком сонячної енергії. Причому половина потужностей знаходиться в приватних руках: громадяни встановлюють сонячні панелі, а надлишок електроенергії продають в мережу за вищу ціну (за зеленим тарифом). В Данії ще з 70-х років почалося створення вітряних кооперативів, що засновують вітряні станції, а енергію продають в мережу. Таким чином, держава не лише виділяє кошти на будівництво потужностей, а й залучає громадян і приватний бізнес до розвитку відновлювальних джерел енергії.

Про розвиток відновлюваної енергетики у ново приєднаних східноєвропейських країнах-членах ЄС. ЄС спеціально виділяє кошти для будівництва нових електропотужностей та масштабних програм з енергозбереження. Наочно це демонструє приклад Угорщини. Близько 10 років тому після перетину австро-угорського кордону в очі впала величезна кількість вітряків на австрійській стороні. В цьому році вся західна частина країни вже виявилася забудована вітряками, як і на території сусіда.

Перспективи розвитку альтернативних джерел енергії в Україні. Традиційні енергоресурси дорожчають, а альтернативні джерела енергії дешевшають. Через лічені роки ціни зрівняються і це стане винятково питанням вибору кожної окремої людини. Нашим проектом ми стимулюємо бажання людей робити свідомий вибір на користь відновлювальної енергетики.

Максим Бабаєв, асистент з енергетики
Максим Бабаєв, асистент з енергетики

Про труднощі переходу до відновлювальних джерел енергії в Україні. Бюджет держустанов переглядається щорічно, і якщо буде проведена оптимізація і витрати скоротяться, то в наступному році видатки також будуть скорочені. Водночас, ця інвестиція окуповується протягом декількох років. Через це немає можливості повертати інвестовані в модернізацію кошти.

Про доступність сонячного колектора. Наш проект спрямований на озброєння людей інформацією та технологіями, за допомогою яких вони можуть скоротити власне енергоспоживання за рахунок використання сонячної енергії та утеплення будівель. Мінімальний базовий набір матеріалів для сонячного колектора разом із ціною за встановлення в минулому році коштував близько 4 тисяч гривень. Такий самий готовий колектор коштуватиме в магазині вдвічі чи втричі дорожче. Ми вчимо людей самостійно робити сонячні колектори адже необхідні матеріали є у вільному доступі, а його спорудження є досить простим. Такий колектор дозволяє якщо не повністю покрити потребу в теплій воді, то принаймні суттєво знизити споживання традиційного палива. При чому це актуально не лише для приватних будинків, а й для міських жителів: сонячні панелі можна встановлювати як на даху, так і на стінах будинків.

Про участь у Європейському тижні сталої енергетики.

В рамках участі у Європейському тижні сталої енергетики ми плануємо презентувати гостям сонячний колектор та провести демонстрацію його збирання та встановлення. Крім того, ми привеземо із собою невеликий демонстраційний колектор, за допомогою якого покажемо, як саме генерується сонячна енергія. Також ми самостійно проведемо або ж візьмемо участь у круглому столі, присвяченому питання енергозбереження, зокрема, ролі місцевої влади у відповідних проектах.

Довідкова інформація

У 2011 році розпочато чотирирічний проект «Увімкни сонце – живи комфортно», що реалізується в Україні та Грузії за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проект здійснюється виконується Міжнародною мережею жіночих організацій «Жінки в Європі за спільне майбутнє» (WECF) разом із партнерами в Україні: Національним екологічним центром України, Татарбунарською районною громадською організацією «Відродження» та Міською  молодіжною організацією «Екоклуб». Завдання проекту полягає в популяризації сонячної енергетики та зменшенні енергозалежності родин за допомогою використання енергії Сонця, утеплення будинків та енергозбереження.