Україна переймає досвід ЄС у боротьбі з організованою злочинністю

Пьотр Бартожек, експерт місії EUBAM з питань розслідування організованої злочинності, прочитав лекцію для студентів Школи європейських студій на тему «Передовий досвід ЄС у боротьбі з організованою злочинністю».

Пьотр Бартожек, експерт місії EUBAM з питань розслідування організованої злочинності
Пьотр Бартожек, експерт місії EUBAM з питань розслідування організованої злочинності

В останні роки організована злочинність процвітає на територіях заморожених конфліктів у Придністров’ї, Абхазії та Південній Осетії. Економіка в таких невизнаних «республіках» часто опирається на торгівлю наркотиками, людьми, зброєю, сигаретами та контрабандою товарів. З огляду на провокації сепаратистських угрупувань на сході країни ця тема може стати особливо актуальною для України.

Бартожек почав свою лекцію із пояснення того, яку злочинність можна класифікувати як організовану. Лектор зазначив, що будь-яка організована злочинність має наступні спільні ознаки: певну форму дисципліни та контролю, здійснює свою діяльність на міжнародному рівні, застосовує насилля або інші заходи залякування, має комерційні або бізнес-структури, пов’язана із відмиванням грошей та здійснює тиск на політиків, медіа, державні адміністративні органи, судову владу та економіку. Все це стає можливим в умовах неефективної держави із браком верховенства права, безвладдям, виснаженою економікою, що тяжіє до тіні та не забезпечує соціального захисту населення.

Серед добре відомих прикладів організованої злочинності є російська мафія, яка разом із італійськими мафіозними сім’ями, колумбійськими картелями, китайськими тріадами та японськими якудза належать до «Великої п’ятірки» організованої злочинності. Російська мафія розвинулась після розпаду Радянського Союзу, вона налічує 3 мільйони членів, 8000 угрупувань, 200 з яких діють поза межами Росії у 50 інших країнах. Ці угрупування, як правило, отримують прибуток з контрабанди наркотиків, зброї, ядерних матеріалів та людських органів, проституції, лихварства, замовних вбивств та вимагань, підкреслив лектор.

Говорячи про шляхи боротьби із організованою злочинністю, Пьотр Бартожек підкреслив важливість співпраці між органами правосуддя на національному, європейському (EUROPOL, FRONTEX, OLAF, ОБСЄ, Рада Європи) та міжнародному рівнях (INTERPOL, FATF, ООН). Поміж іншого, така співпраця спрямована на розвиток обміну інформацією, засобами зв’язку, а також  сучасними методами та засобами розслідування.

CамEUBAMне є виконавчим органом і вповноважений лише допомагати українським органам правосуддя у боротьбі з різними видами злочинності, зокрема, організованою злочинністю. Всі експерти місії, які приїжджають із різних країн-членів ЄС, мають необхідний досвід та знання, якими вони діляться із українськими колегами. Серед іншого, EUBAM  організовує спеціальні тренінги та семінари для українських прикордонників, співробітників митної служби, міліції, надає сучасне обладнання, а також допомагає в розслідуваннях беручи участь у роботі відповідних спільних груп.

Це все допомагає українським та молдавським правоохоронним органам у боротьбі зі злочинністю, у безпосередній близькості до невизнаної республіки Придністров’я.

Довідкова інформація

Місія Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM) розпочала свою діяльність 30 листопада 2005 року у відповідь на спільне звернення Президентів Республіки Молдова та України до Європейської Комісії. EUBAM – це консультативно-технічний орган, який повністю фінансується Європейським Союзом у межах Європейського інструменту добросусідства та партнерства, а партнером з реалізації  виступає Міжнародна організація по міграції. EUBAM є дорадчим технічним органом, мандат якого передбачає нарощування можливостей наших партнерів,в першу чергу прикордонних та митних відомств, а також інших правоохоронних та державних органів Молдови і України у галузі управління кордонами.