День Європи: у Києві говорили про ідею Європи

«ЄС є не лише спільнотою інтересів, а є, передусім, спільнотою цінностей,» – сказав Ян Томбінські, Посол ЄС в Україні, на церемонії відкритті Дня Європи в Києві. На відміну від ЄС, Україна офіційно святкує цей день в третю суботу травня.

Панельна дискусія від Представництва ЄС в Україні «Ідея Європи та нова Україна»
Панельна дискусія від Представництва ЄС в Україні «Ідея Європи та нова Україна»

У третю суботу травня в Києві традиційно відзначався День Європи.З 11:00 на території Мистецького Арсеналу низка цікавих заходів та ініціатив в рамках святкування Дня Європи: тематичні фотовиставки, інформаційно-інтерактивні зони, виступи дитячих і фольклорних колективів, ігротеки, майстер-класи тощо. Захід офіційно відкрили поважні гості з України та ЄС:зокрема, Посол ЄС в Україні Ян Томбінські та в.о. прем’єр-міністра України Арсеній Яценюк.   .

Арсеній Яценюк, в.о. прем’єр-міністра України

Як і Україну, Європу протягом історії неодноразово намагалися поділити, однак зараз вона єдина. Сьогодні я оптимістично дивлюся в майбутнє нашої країни: разом із Європою вона стає лише сильнішою. Українці не просто поділяють, а й активно реалізують європейські цінності. Я вірю в Європу і вірю в Україну. 

Карл Більдт, міністр закордонних справ Швеції

25 травня відбудуться вибори нового українського президента і нового європейського парламенту. Свій шлях в майбутнє сьогодні прокладають і в Україні, і в ЄС, і шлях цей спільний, адже проблеми наші – теж спільні. 

Ян Томбінські, Посол Європейського Союзу в Україні

Угода пропонує нові перспективи співпраці між Україною та ЄС. 2014 рік є особливою річницею для ЄС, адже 10 років тому ЄС розширився на схід, що стало рішучим кроком в сторону подолання історичного поділу Європу та символічним завершенням двополярної Європи. Успіх розширення 2004 року дає мені впевненість, що Україна також пройде цей шлях та значно посилить своє міжнародне становище та суверенітет.

В рамках святкування Представництво Європейського Союзу організувало панельну дискусію «Ідея Європи та нова Україна». Дипломати ЄС та України, а також українські інтелектуали та експерти поговорили про вектори зближення України та Європи: в політиці, економіці, інформаційному просторі, цінностях та інших сферах життя.

Данило Лубківський, заступник Міністра закордонних справ України

Європа в Україні – це, перш за все, спосіб мислення. Головним здобутком останніх місяців є не лише налагодження повноцінних діалогу і співпраці із ЄС, а саме мислення спільними категоріями. Наш діалог – це оркестр думок, диригентом якого є принципи і цінності. Ми, українці, хочемо бути в ЄС, і ця мета для нас є синонімом гідності, яку ми відстоювали на Майдані.

Яна Зікмундова, Надзвичайний і Повноважний Посол Бельгії в Україні

Майдан став дзвінком-пробудженням для європейців. Ми усвідомили, що Україна є значно більш складною країною, ніж ми вважали, а також що європейські цінності не є даністю на всьому континенті. І ми мусимо більше дізнатися про цю частину Європи. В результаті українських та загальноєвропейських виборів 25 травня ми отримаємо нових лідерів як в ЄС так і в Україні, і це стане новою сторінкою в історії двосторонніх стосунків.

Мартін Дей, Charged’Affaires Британського посольства в Україні

Угода про асоціацію надає Україні інструменти для досягнення тих цілей, що українці відстоювали на Майдані – боротьба із корупцією та встановлення верховенства закону. Спілкуючись із українцями в Сімферополі, Харкові, Донецьку, Львові, я переконався, що ці цінності є важливими для всіх українців.

Ірина Бекешкіна,соціолог, спеціаліст у галузі політичної та електоральної соціології, директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»

Відстоюючи європейські цінності на Майдані, українці виявилися найбільш європейськими з усіх європейців. Ми ідеалізуємо Європу, і це дуже стимулює нас до розвитку. Крім того, Майдан зруйнував наш комплекс меншовартості, і сьогодні ми маємо всі передумови для того, щоб стати найбільш «справжніми» європейцями в усій Європі. Зараз вирішальний момент – ми знаходимося в центрі уваги Європи і світу. Ми можемо змінити своє життя – нам варто лише повірити у це.

Сергій Сидоренко, журналіст, експерт з європейської інтеграції

Єдина реформа, яку ми повинні терміново провести – це імплементація Угоди про асоціацію із ЄС.

Серед гостей заходу були дипломати, політики, науковці, представники неурядових організацій, активісти, студенти та просто українці, які цікавляться стосунками між ЄС та Україною, а також і просто європейськими цінностями та способом життя.

Павло Черкашин, Голова Молодіжної дипломатичної ініціативи

Я вже втретє відвідую Дні Європи в Україні, і Це можливість ще раз засвідчити потяг України до євроінтеграції, а також дізнатися більше про ЄС. Цінність заходу в тому, що простий громадянин може прийти й послухати посла ЄС, українських дипломатів і скласти свою власну думку про зовнішньополітичний курс України. Я особисто вважаю, що вступ України в ЄС принесе нам користь у всіх сферах життя: зона вільної торгівлі забезпечить розвиток і конкурентоспроможність української економіки, активне громадянське суспільство в Європі стимулюватиме активність українців, безвізовий режим дозволить подорожувати і переймати європейський досвід.