Ромпей: “Росія не дотримується женевських домовленостей”

Герман Ван Ромпей, Президент Європейської Ради, 12 травня відвідав Київ. Із його заявою після зустрічі з Прем’єр-Міністром України Арсенієм Яценюком ви можете ознайомитися нижче.

“По-перше, дозвольте мені подякувати Прем’єр-міністру Арсенію Яценюку за запрошення відвідати Україну та за його гостинність у ці важкі дні. Я очікує на продовження наших перемовин з виконувачем обов’язків Президента України Олександром Турчиновим.

Дозвольте мені підсумувати ті головні послання, з якими я звернувся до Прем’єр-міністра і Президента України, а також до українського народу.

4203e45a1691eea1abf2d141a3be1e64

Європейський Союз залишається відданим ідеї єдності, суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України. Ми не визнаємо анексію Криму і Севастополя. Також ми не визнаємо так званий «референдум», який відбувся позавчора. Анексія та референдум – незаконні, нелегітимні та не заслуговують на довіру. Ці події є шляхами, що покликані посилити розбіжності серед українських спільнот.

Насильство має припинитися. Потрібно гарантувати верховенство права. Права людини мають шануватися. Усі політичні вимоги повинні виконуватися у політичний спосіб, а не за допомогою зброї. Єдині вибори, які ми визнаємо, – це президентські вибори, які відбудуться 25 травня.

Україна потребує справжнього національного діалогу з приводу того, як різні компоненти українського суспільства бачать свою долю та організацію у демократичній, мирній і заможній державі. У такий спосіб я схвалюю заклик Прем’єр-міністра України щодо проведення всеохопного національного діалогу за допомогою перемовин під час круглих столів. Я закликаю усі демократичні сили і громадянське суспільство взяти участь у такому діалозі. Я також закликаю усіх підписантів спільної Женевської заяви від 17 квітня активно сприяти її вдалому впровадженню.

З мого власного досвіду я можу сказати, що справжній національний діалог – це процес, що потребує політичної волі та довіри. У такий спосіб ініціатива Прем’єр-міністра має розглядатися та визнаватися як найперший та важливий захід з побудови довіри та важливе поширення ідей та поглядів напередодні президентських виборів в Україні.

Проведення вільних і чесних виборів стане важливим кроком для подолання кризи. Я закликаю усіх політичних акторів повністю підтримати цей процес. Не повинно бути жодного зовнішнього втручання. У цьому контексті я взяв до відома нещодавню декларацію Президента Росії Володимира Путіна щодо виборів в Україні. Європейський Союз рішуче підтримуватиме спостережну роль ОБСЄ і БДІПЛ у цьому процесі.

Також має впроваджуватися спільна Женевська заява щодо початкових конкретних кроків з деескалації напруги та відновлення безпеки. Я вітаю кроки, що їх зробила Україна задля досягнення цієї мети. На наш погляд, на даний момент Російська Федерація не дотримується своїх женевських зобов’язань. Росія має терміново закликати озброєних сепаратистів скласти зброю та звільнити незаконно зайняті будівлі.

Виконання женевських домовленостей є найкращим шансом, який ми маємо, заради досягнення прогресу. ОБСЄ повинна відігравати важливу роль у цьому процесі, яким володіє Україна.

З огляду на відсутність деескалації ситуації, ЄС наклав санкції у формі візових заборон та замороження рахунків. Учора ж міністри закордонних справ ЄС погодилися на подальше посилення санкцій проти осіб і підприємств. Євросоюз також погодився, що наступні кроки Росії з дестабілізації ситуації в Україні призведуть до додаткових далекосяжних наслідків для відносин у широкому спектрі економічних сфер. Підготовча робота у цьому напрямі вже ведеться. За потреби, ми готові ухвалити подальше рішення.

Також Європейський Союз продовжуватиме рішуче підтримувати дуже потрібні реформи політичного, економічного і безпекового секторів України. Дуже важливим є боротьба проти корупції.

Окрім того, ми надаватимемо важливу фінансову підтримку. Європейський Союз дозволив Україні скористатися негайними і односторонніми перевагами істотного доступу до ринку ЄС, що їх пропонує Угода про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі. Окрім фінансової підтримки, Україна має реформувати і модернізувати свою економіку. Потенціал для економічного зростання є величезним – зокрема, завдяки тісним відносинам з Європейським Союзом. Дозвольте нагадати, що у 1990 році ВВП Польщі та Україні були однаковими; однак з плином двадцять років ВВП Польщі став утричі більшим – утричі!

У політичній площині Євросоюз також зміцнив свою підтримку Україні. 21 березня ЄС і Україна вдалися до дуже важливого кроку у поглибленні двосторонніх відносин, підписавши політичні розділи Угоди про асоціацію. Євросоюз налаштований на швидке просування у напрямі підписання та тимчасового застосування решти положень Угоди.

На завершення хочу сказати: Україна, як і більшість європейських націй, непроста країна, яка формувалася протягом століть. Я хочу, аби вона залишалася сильною та об’єднаною, реформованою і сучасною державною, яка шанує різні вразливості, культури і мови, а також живе у мирі і злагоді зі своїми сусідами. Не вперше Україні та її народу доводиться долати величезні проблеми. Європейський Союз підтримуватиме Україну на цьому шляху. Дякую.