«Багато юристів зараз допомагають людям безкоштовно» – інтерв’ю

В останні тижні Громадські приймальні Української Гельсінської Спілки з прав людини (УГСПЛ) перевантажені роботою. Приймальні, підтримані проектом ЄС «Посилення правових можливостей вразливих груп населення у суспільстві у захисті їхніх прав», надають безкоштовну правову консультацію щодо правових шляхів захисту порушених прав людини. 

Макcим Щербатюк, Програмним директором УГСПЛ
Макcим Щербатюк, Програмним директором УГСПЛ

Про те, як змінилась робота приймалень в останні місяці, – наша розмова з Макcимом Щербатюком, Програмним директором УГСПЛ.

–          Останнім часом запит на справедливість у суспільстві зріс. Чи змінився напрямок роботи Громадських приймалень УГСПЛ з огляду на події останні місяців у державі?

Зараз усі наші приймальні, – а це мережа тринадцятьох приймалень по усій території України , – мають великий обсяг роботи. Адже ті події, що трапились в останні місяці в Україні збільшили кількість звернень, зокрема щодо громадських та політичних прав, таких як право на мирні зібрання. Найбільше звернень було щодо кримінального переслідування учасників Євромайдану. До нас звертались і люди, які постраждали 29-30 листопада, і так звані «в’язні банкової», які з’явились після подій 1 грудня. Кількість цих людей з кожним етапом Євромайдану збільшувалась і коли трапились події у Сумах, Черкасах, Харкові, то відповідно, збільшилась кількість звернень з регіонів.

Через необхідність більш інтенсивної роботи ми залучали більшу кількість юристів, і адвокатське середовище проявило себе з найкращої сторони. Багато адвокатів долучилось до правозахисної діяльності. Адже приймальні в більшості надають правові консультацій,  водночас  дуже часто потрібен адвокат, який би був безпосередньо задіяний у цій справі. Ми проводили спеціальне навчання для адвокатів щоб узгодити тактику дій, тому що в багатьох випадках справи писались «під копірку». Особливо це стосується звинувачень в участі у масових заворушеннях. Тому важливо було мати одну позицію. Важливим інструментом для нас є також Європейський суд з прав людини, і ми зараз готуємось до написання багатьох заяв.

–          Яка загальна кількість звернень до ваших приймалень за різ, і за останні 3 місяці зокрема? Скільки адвокатів задіяно?

Загалом в рік ми отримуємо близько 12 тисяч звернень. За цих 3 місяці точної цифри назвати не можу, але, думаю, це приблизно 3-4 тисячі звернень за консультацією або за наданням правової допомоги. Багато юридичних фірм надавали своїх адвокатів для захисту на умовах pro bono.

Можу назвати цифри лише по навчальних семінарах, які ми запустили, щоб пояснити адвокатам, на що варто звертати увагу. Коли ми вирішили їх проводити, то ми розраховували на 30 адвокатів. Але була настільки велика зацікавленість, що замість одного ми змушені були проводити 3 семінари. Тобто, це 90 адвокатів, які були залучені до такого навчання в останні місяці.

–          Зараз усіх дуже турбує питання, чи буде відновлено справедливість. Як ви оцінюєте перспективи цих справ?

По більшості цих справах є перспективи в Європейському суді з прав людини, тому що в багатьох випадках це очевидне порушення права на мирні зібрання, порушення права на життя чи свободу від катувань, або особистої недоторканності.  У кожній справі є дуже великий комплекс питань, які можна піднімати, – це і катування, і незаконні арешти, і несправедливий суд. Приблизно 10 справ уже підготовлені і надіслані у Європейський суд з прав людини. Зараз готуються нові подання, адже важливо дотриматись процедури проходження, бо Європейський суд не розглядає справи, якщо вони не пройшли певний процес на національному рівні.

–          Заяви щодо яких справ вже подано до Європейського суду?

З подій 29 листопада Європейський суд уже першу справу комунікував (взяв до розгляду). Це справа щодо побиття на Майдані, – нанесення фізичної шкоди, незаконний арешт. Тепер протягом місяця суд очікує від уряду коментарів і після того як вони з’являться,  можна буде очікувати рішення. Це надзвичайно швидко, бо зазвичай швидким періодом розгляду справ вважається рік.

Рішення суду зазвичай передбачає певну грошову компенсацію, з огляду на те, яка шкода була завдана цій особі. Це можуть бути дуже різні суми – і 20 тисяч євро, і 100 тисяч євро, або навіть більші. По катуванню суми бували і 20, і 40 тисяч євро. Якщо це катування з нанесенням серйозної тілесної шкоди, то це і 80, і 100 тисяч євро.

 –          Як ви знаходите постраждалих?

Вони самі нас дуже часто знаходять через приймальні. Крім того, ми – відома організація, і до нас приходять адвокати, які ведуть таких людей. Також громадські активісти, які працюють, наприклад на Євромайдані, направляють постраждалих до нас. Спільно з Євромайдан SOS ми організували центри правової допомоги, зокрема в Українському домі. Там поширювалась вся інформація про те, яку допомогу ми можемо надати, інформаційні буклети про те, як поводитись при затриманні тощо.

–          З якими зверненнями громадяни найчастіше звертались до вас до початку Євромайдану?

Більшість звернень стосувались порушення соціально-економічних прав, – це і перерахунок пенсій, і порушення прав чорнобильців, і закордонні пенсії. Було дуже багато звернень щодо порушень трудових прав, незаконних звільнень, затримки виплат, порушення ЖКГ (зокрема, порушення в нарахуванні оплат). Багато звернень ми отримуємо щодо засуджених осіб, щодо незаконності вироків в Україні.

–          Майже півтора тижня минуло з моменту масових розстрілів на Майдані та, по суті, катувань. Але жодну людину досі не притягнули до відповідальності. Чи можна через ваші приймальні звернутись до Європейського суду щодо таких злочинів?

Якщо людину побили, або вбили, то вона або члени її сім’ї має звернутись за кримінальним переслідуванням тих, осіб, які завдали цих страждань. Є конкретний порядок притягнення винних осіб до відповідальності. Скарга у Європейських суд з прав людини дає право отримати компенсації.

Ми намагаємось фіксувати випадки порушень, і у є спеціальна комісія, що намагається відслідковувати події від самого початку, і фіксувати порушення з метою подальшої передачі даних у компетентні органи.  Правоохоронні органи на той час майже не цікавилися порушеннями щодо активістів Євромайдану. Для того, щоб відтворити ті події у нас є достатньо багато свідчень очевидців, відеоматеріалів. Так само є певні документи, в яких люди описують події, які з ними трапились.

Ми намагаємось зберігати відеоматеріали з різних джерел. Дуже часто, коли відео розповсюджується через Youtube, воно може через 3-4 дні зникнути. Для того, щоб цього не сталось наскільки мені відомо Євромайдан SOS створили певну відеотеку, де зберігаються ці відеоматеріали, і сподіваюсь, вони будуть корисними для міжнародної комісії або міжнародного кримінального суду, які досліджуватимуть ці злочини. Адже в цей час відбувались надзвичайно грубі порушення прав людини.

–          Яка основна проблема з права людини на сьогодні, і яких змін ви очікуєте з огляду на останні зміни в країні?

Власне, ми нещодавно видали заяву щодо тих кроків, які держава повинна зробити в різних сферах. Євромайдан загострив усі проблеми дотримання прав людини та основоположних свобод в Україні. Більшість порушень прав людини відбувалась через відсутність серйозних стримуючих та контрольних механізмів у владі та законодавчому незабезпеченні фундаментальних прав і свобод. Усі системи потребують зараз термінових змін. Звичайно, в контексті останніх подій, реформа міліції та прокуратури є принциповою. Але не меш важливими є речі, пов’язані з подоланням корупції.

 Громадські приймальні УГСПЛ та її членів працюють у 12 областях країни. Приймальні підтримані проектом «Посилення правових можливостей вразливих груп населення у суспільстві у захисті їхніх прав», що здійснюється УГСПЛ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

У Приймальнях можна отримати безкоштовну правову консультацію з питань порушення прав людини, а також щодо правових шляхів захисту порушених прав.

Приймальні УГСПЛ можуть надати наступні види юридичної допомоги:

– інформаційно-консультаційну допомогу;

– допомогу в підготовці документів, в тому числі позовних заяв;

– підготовка заяв та інших документів до Європейського Суду з прав людини.

В окремих випадках може надаватися юрист чи адвокат для представлення ваших інтересів в судах.

Адреси приймалень УГСПЛ по країні