ЄС посилює підтримку розвитку сталої енергетики в українських містах

Угода мерів є дуже важливою ініціативою для України, адже країна є найактивнішим споживачем енергії в Європі.

Вальтер Треттон, Керівник третього відділу програм допомоги «Енергетика, транспорт і довкілля» Представництва ЄС в Україні
Вальтер Треттон, Керівник третього відділу програм допомоги «Енергетика, транспорт і довкілля» Представництва ЄС в Україні

На цьому наголосив Вальтер Треттон, Керівник третього відділу програм допомоги «Енергетика, транспорт і довкілля» Представництва ЄС в Україні, під час інформаційної сесії, присвяченої питанням належного використання енергетики. Захід пройшов у Києві 23 січня.

Зважаючи на те, що Україна залежна від іноземних енергоресурсів, очевидно, що споживання енергії країною у найближчі роки не зменшуватиметься. «Навіть зараз, коли Україна отримує один із енергоресурсів – газ – на 30% дешевше, кожен школяр вам скаже: якщо в тебе є 30%-ова знижка, але ти споживаєш утричі більше, у результаті ти все одно платитимеш більше і збільшуватимеш свою залежність», – підкреслив Треттон.

Окрім того, велика кількість енергії в Україні витрачається даремно. Це відбувається, зокрема, через застарілі системи централізованого теплопостачання, додав Треттон.

Водночас впровадження українськими містами їхніх енергоефективних планів у рамках Угоди мерів сприяло би розв’язанню багатьох проблем, з якими зіштовхнулася Україна у сфері енергетики. Однак, попри те, що в Україні нараховується 43 міста-підписанта Угоди, лише невелика частина з них здатна виконати свої зобов’язання у рамках ініціативи.

Саме через це Габріель Блан, Керівник програм відділу економічного розвитку та енергетики Європейської Комісії, оголосив про створення програми «Збалансовані демонстраційні проекти міст» (Sustainable Urban Demonstration Projects; SUDeP).

Габріель Блан, Керівник програм відділу економічного розвитку та енергетики Європейської Комісії
Габріель Блан, Керівник програм відділу економічного розвитку та енергетики Європейської Комісії

За його словами, мета Програми – допомогти муніципалітетам країн-учасниць Східного партнерства у виконанні їхніх планів дій зі сталої енергетики у рамках Угоди мерів. Зокрема, ініціатива покликана фінансово підтримувати конкретні проекти місцевої влади, спрямовані на заощадження енергії, розвиток енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, а також зменшення викидів СО2 в атмосферу. Бюджет Програми – 12,5 млн. євро, додав Блан.

Святослав Павлюк, ключовий експерт офісу «Угоди мерів – Схід», сподівається, що новостворена програма допоможе українським містам. «Україна посідає перше місце серед усіх інших держав-учасниць ініціативи «Угоди мерів – Схід» за інтересом до подібних проектів», – підкреслив він.

Контекст

23 січня у Києві відбулася інформаційна сесія «Конкурс заявок на проекти з підтримки міст Східного партнерства у реалізації ними планів дій із розвитку сталої енергетики у рамках Угоди мерів». У заході взяли участь 75 представників українських та 5 представників білоруських муніципалітетів, а також представники Європейської Комісії та українських міністерств. Метою сесії було надати зацікавленим сторонам усю необхідну інформацію, що може їм знадобитися під час подання заявки на допомогу ЄС (SUDeP) у впровадженні їхніх енергетичних проектів у рамках Угоди мерів.

Угода мерів – це флагманський європейський рух, що об’єднує місцеву та регіональну владу у виконанні взятих на себе зобов’язань зі скорочення викидів СО2 у атмосферу до 2020 року. Цього міста-підписанти Угоди поступово досягають за допомогою збільшення енергоефективних ініціатив та використання відновлюваних джерел енергії на своїх територіях.

Більше інформації:

Ініціатива «Угода мерів»

Асоціація «Енергоефективні міста України»