Кетрін Ештон: зауваги після візиту до Києва

Зауваги Високого представника ЄС та Віце-президента Європейської Комісії Кетрін Ештон наприкінці її візиту до України

11 грудня 2013 року

Ashton 1«Доброго дня всім!

Під час мого візиту в Україну я говорила з великою кількістю людей та слідкувала за подіями вночі. Хочу сказати на самому початку, що я засуджую застосування сили: воно є цілковито неприйнятним. Особливо коли ви мали можливість побачити – а я мала таку можливість, – мирний характер демонстрацій. Передусім цими днями я наголошувала на важливості діалогу та важливості дослухатися до того, що говорять люди. Я думаю, що люди в цій прекрасній країні заслуговують на більше.

Я приїхала сюди передусім для того, аби запропонувати нашу допомогу. Як ви знаєте, я зустрічалася з Президентом, з урядом, з опозицією, з представниками громадянського суспільства та з трьома колишніми Президентами. Я бачу перед собою дві чіткі цілі. Перша, короткотермінова, полягає в тому, щоб знайти шлях виходу з кризи та допомогти підтримати діалог, необхідний для знаходження цього виходу. А потім – подумати про довготермінове майбутнє цієї країни. Знову ж, я повертаюся до того, що вже сказала: до важливості говорити один з одним та забезпечити справжнє розуміння того, яким має бути шлях уперед.

Протягом останніх днів ми чули багато про круглі столи – і я знаю, що в світлі останніх подій про них говорити складно. Я дуже чітко наголосила: якщо ви хочете організувати круглий стіл, до нього ви маєте долучити всіх. На мою думку, він має проводитися на найвищому рівні та мусить мати чіткі цілі. Ми також наголосили: дуже важливо забезпечити звільнення всіх затриманих. Я маю на увазі саме звільнення, тобто цілковите відпущення; я не маю на увазі якоїсь іншої форми арешту чи якихось інших заходів. Я двічі обговорювала це з Президентом; він сказав мені, що саме так і буде.

Я також думаю, що дуже важливо зараз провести розслідування актів насильства. Дехто з вас уже знає про пропозицію Ради Європи, зокрема її Генерального секретаря Яґланда. Пропозиція полягає в тому, щоб провести незалежне розслідування. Ми її підтримуємо. Коли чиниться акт насильства – і я бачила деякі кадри – дуже важливо мати можливість проаналізувати те, що відбулося, притягти винних до відповідальності та забезпечити, що це не повториться у майбутньому. Знову-таки, це дуже важлива частина нашого руху вперед.

Ми думаємо, у тривалішій перспективі, що ця країна шукає тих самих цінностей, які дорогі для мене та Європейського Союзу в цілому: свободи зібрань, базових прав людини, що їх мусять мати люди. Ми також віримо в сильні економічні відносини між нами. Не йдеться про те, що потрібно обов’язково робити вибір [поміж двома альтернативами]; йдеться про визнання того, що цілком можливо мати сильні та добрі відносини з усіма сусідами. Відносини, які не лише стимулюватимуть економіку в короткостроковій перспективі, але й рухатимуть її у довгостроковій перспективі, забезпечуючи реалізацію потенціалу економічного розвитку цієї нації.

У моїх дискусіях з Президентом я говорила про сільське господарство. Воно містить у собі величезні можливості. Я говорила про енергетику; про те, що ресурси, які ви маєте, можна використати на благо цієї нації. І доступ до Європейського Союзу – найбільшого ринку в світі – є важливою складовою розвитку економіки. Під час нашої зустрічі Президент запевнив мене, що він усе-таки має намір підписати Угоду про асоціацію. Я хочу, щоб він це зробив, і я переконана, що швидке підписання угоди є також найкращим способом відповісти на короткотермінові економічні виклики, які, як він запевняє, є зараз для нього пріоритетом. Адже йдеться не тільки про довготермінові переваги; йдеться також про можливості, що надаються сильними стосунками з Європейським Союзом, для того, що я називаю короткостроковими питаннями. Зокрема, щодо того, як ці стосунки відобразяться на ринках та який вплив вони матимуть на оцінку планів з надання фінансової підтримки Україні. Тож я справді сподіваюся, що це невдовзі станеться.

Ми продовжуватимемо бути тісно залученими в нинішню ситуацію – адже ми бажаємо народові України тільки блага – і через мою роботу, і через роботу інших міністрів Європейського Союзу, яких ви бачите тут; і через Європейський Парламент, і через нашого Посла пана Томбінського, який працює тут, і через послів держав Європейського Союзу, які працюють разом як одна команда. Ми продовжимо цю залученість, адже ми справді дуже сильно турбуємося про ваше майбутнє. Ви є суверенною країною, і у вас є різні альтернативи, з-поміж яких ви можете вибрати. Ми сподіваємося, що частиною цього вибору стануть якнайміцніші стосунки з Європейським Союзом.

Дуже вам дякую!».

Питання та відповіді:

Питання про діалог/круглий стіл між сторонами, посередництво ЄС та різні погляди на цей діалог.

Ештон: Знаєте, коли ми говорили про ідею круглого столу, про ідею зібрати людей разом, підтримка може бути різною. Можна просто прийти та спостерігати за дискусією; або прийти та активно брати участь у дискусії, або прийти та бути посередниками у дискусії. Ми заявили про те, що ми готові запропонувати будь-яку підтримку, яка буде цінною. Важливо не ставати на шляху діалогу, який зараз потрібний; адже тут йдеться зараз про діалог поміж людьми. Важливо натомість пропонувати допомогу, адже, можливо, ми можемо щось запропонувати. Я сказала це Президентові, і я знаю, що сьогодні поміж деякими людьми тривали деякі дискусії, у яких я не брала участі. Я думаю, що він зацікавлений в тому, що ми могли би зробити; і я наголосила на цьому на зустрічі з опозиційними лідерами, з якими я знову сьогодні ввечері зустрілася. Ви знаєте, що ми зробимо все, що потрібно, для підтримання цього процесу. Йдеться також про розробку способу організації цього діалогу та зібрання людей разом. Якщо існує шлях, у який ми можемо зробити свій внесок, ми ним підемо.

Питання про підписання Угоди про асоціацію, включно з положеннями про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі, а також про можливість санкцій у відповідь на застосування сили.

Ештон: Я вже сказала про те, що я чула від Президента, тобто що він збирається підписати угоду. Але я сказала тільки це, не більше. Протягом останніх двадцяти чотирьох годин він двічі сказав мені, що має намір це зробити. Він довго говорив про свою власну історію бажання бачити сильні відносини з Європейським Союзом. Я лише переповідаю вам те, що він говорив. На моє переконання, він має підписати Угоду якнайшвидше, адже, на мою думку, це підписання відповідає інтересам України. Я маю прийняти, що те, що Президент каже мені, є певним меседжем, який я маю поширити далі. Але, знаєте, завжди важливо перевірити те, що говориться, спостерігаючи за наступними подіями. Ми хочемо, аби те, що говорилося, підтверджувалося діями. Якщо говорити про інші речі – то я провела кілька розмов про те, що відбулося минулої ночі. Я чітко заявила, що це не шлях, яким слід іти. Я також дала чітко зрозуміти, що ми очікуємо дискусію та діалог з людьми, які використовують своє право на збори для проведення мирних демонстрацій, і що будь-яка дія, яка провокує певну ситуацію чи залякує людей, радше за все призведе до збільшення кількості людей, які прагнутимуть брати участь у тому, що відбувається. Тому дуже й дуже важливо зараз рухатися до серйозного діалогу та серйозної дискусії.

Питання про можливість проведення круглого столу після вчорашньої ночі, а також про головні меседжі

Ештон: Один з меседжів, який я озвучувала, полягає в тому, що вчора, коли я говорила з лідерами опозиції, вони цілком серйозно обмірковували ідею круглого столу. Сьогодні, як ви знаєте, я зустрілася з трьома колишніми Президентами, які також відчували, що круглий стіл буде шляхом уперед. Я розумію, що в світлі вчорашніх подій з’явилися нові виклики – і саме тому так важливо, аби зараз події були мирними та спокійними. Ще одним меседжем, який я озвучувала, полягає у важливості того, щоб лідери пішли на контакт. Дуже важливо дати народові побачити, що затриманих звільнено, що є контакт, який дозволить розпочати діалог, і що ми зводимо людей разом. Саме це має відбутися, аби ситуацію можна було належним чином розв’язати.

Тлумачити цей меседж можна, спостерігаючи за нинішніми подіями. Суттєво те, що ми – представники міжнародної спільноти – абсолютно чітко заявляємо про те, що має відбутися, і що дуже важливо, аби нашу позицію було почуто. І я переконана, що саме це ми зробили сьогодні: ми абсолютно чітко заявили, що ми сподіваємося бачити рух уперед – і цей рух уперед є життєво необхідним. Це важливо, не останньою мірою, якщо вашими проблемами є короткострокові економічні питання. Важливо знати, в якому стані зараз перебуває економіка, чи поліпшується вона, чи кращий вигляд мають ринки, чи цими днями робляться кроки для приваблення інвестицій в Україну і т.д. Ось реальна, важлива складова для відповіді на питання, які, як мені сказав Президент та казали інші, були головною причиною, чому Угоду про асоціацію не було підписано у Вільнюсі.

Питання про план, якого має дотримуватися Президент.

Ештон: Я не виклала жодного плану: Україна є суверенною державою, де плани мають розробляти ті, хто обіймає керівні посади. Але я наголосила на таких речах:

–          По-перше, потрібно звільнити людей, які були заарештовані;

–          По-друге, потрібно розпочати діалог з людьми, які мають лідерські позиції; з громадянським суспільством, яке відіграє таку важливу роль, – зокрема з тими представниками, з якими я зустрілася сьогодні та які мене дуже вразили; з колишніми лідерами; з лідерами опозиції та іншими представниками суспільства.

Передусім потрібно пояснити їм, що відбувається, чому було вирішено так, як було вирішено, і які можуть бути наслідки. По-друге, пояснити їм серйозність, з якою зроблено пропозицію підписати [Угоду про асоціацію] в майбутньому – набагато важливіше, аби повірили в це саме люди тут, аніж будь-хто інший. І також почати говорити про те, що вивело так багато людей на вулиці та про важливість консенсусу навколо перспективи майбутніх сильних відносин з Європейським Союзом. Ці відносини не виключають сильних стосунків з іншими сусідами – ви їх також потребуєте; я завжди про це говорила. Але ми думаємо, що [сильніші стосунки з ЄС] принесуть чимало здобутків, і що народ України чітко заявив про те, що він хоче бачити саме такий розвиток подій.

Питання про економічну підтримку з боку ЄС та різні «економічні пропозиції».

Ештон: Йдеться не про цінові пропозиції щодо України. Це ваша країна. Йдеться про економічний план: Угода про асоціацію та її положення про вільну торгівлю є частиною більшого плану: плану, що веде вас, як країну, до сильнішого економічного простору і також до, на моє переконання, сильнішого політичного простору. У межах цього плану є також інші плани, які допоможуть підтримати розвиток промисловості, розвиток бізнесу, розвиток економіки. Із цим пов’язане зростання нових можливостей: для бізнесу – інвестувати, для інституцій – прагнути інвестувати. Адже ці речі тісно пов’язані.

Якщо говорити про короткострокові питання, щодо яких Президент висловлював своє занепокоєння, то вони підпадають під дві чи три сфери. Одне з них – це ціна на енергоресурси; інше – питання найбідніших представників суспільства; ще одне – питання галузей промисловості, яким складно конкурувати та розвиватися у часи, коли нелегко знайти інвестиції. Усі ці питання можуть певною мірою бути підтримані; щодо них можна знайти допомогу завдяки комбінації ресурсів, які можуть бути виділені завдяки європейським інституціям, завдяки іншим фінансовим інституціям та завдяки країнам, які хочуть підтримати ваше майбутнє. Всі ці речі можна обговорювати у рамках Угоди. Угода не скасовує можливостей розв’язати ці проблеми.

Тож нам не йдеться про рішення на кшталт: «ось вам певна сума грошей, ви тільки підпишіть». Нас такий підхід не цікавить. Нас цікавить ця країна, нас цікавить те, щоб вона мала найкращі можливості для якнайбільшого зростання та розвитку своєї економіки. І ви потребуєте певного набору різних речей: кредитів, грантів, інвестицій, розвитку малого бізнесу. Вам треба, аби галузі, які потребують диверсифікувати своє виробництво чи розвиватися в певний інший спосіб, могли це зробити. У Європі ми мали всі ці проблеми, ми знаємо, як на них відповідати і знаємо, що ми можемо запропонувати підтримку інституціям, які можуть допомогти вам досягти таких самих речей. Тож не йдеться про грошові суми. Ідеться про такий пакет пропозицій, які в той чи інший спосіб приведуть вас ближче до нас.

Дуже вам дякую».