Посол ЄС: євроінтеграція – це стратегія розвитку

Євросоюз – це не чудодійне рішення, а стратегія національного розвитку. Про це говорив Посол, Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські на зустрічі в Одесі 17 жовтня.

Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські
Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські

“Євросоюз – це не якесь чудодійне рішення, це не те, що дозволить нам вже наступного дня мати краще життя. Це стратегія  національного розвитку, завдяки якій потенціал кожної людини, праця кожної людини могли давати більший результат”. Так у загальних рисах змалював сутність євроінтеграційних процесів голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські. 17 жовтня він взяв участь зустрічі зі студентами Одеського інститут держуправління, котра проводилася в межах інформаційного проекту “Ідея Європи”. Його ініціаторами є представники держав-членів ЄС в Україні та група «Першого грудня», що об’єднує українських громадських діячів.

Думка про те, що євроінтеграція – це не манна небесна, а, радше, шанс працювати з більшим ефектом, ніж донині, в різних варіантах повторювалася практично в усіх виступах.

Пан Томбінські зауважив, що у Європі хіба що одна тільки Франція має настільки ж потужний природний потенціал, як Україна: “Тут є всі умови для аграрного виробництва, корисні копалини, вихід до моря”. Однак всі ці переваги Україна ще не використовує повною мірою. Зокрема, середня тривалість життя у ній залишається відносно низькою, а її валовий продукт, котрий на початку 90-их практично дорівнював польському, нині є у 2,5 рази меншим від цього показника західної сусідки.

Посол Ян Томбінські та члени ініціативної групи Ініціативи Першого грудня
Посол Ян Томбінські та члени ініціативної групи Ініціативи Першого грудня

Нинішній очільник групи «Першого грудня», почесний президент НаУКМА В’ячеслав Брюховецький, каже, що мав нагоду спостерігати початок цього шляху у Польщі: “Я бачив страйки, я бачив, як на вулиці Варшави виїжджали трактори і перекривали рух. Це не буде просто і в нас. Це не буде так – завтра підписали, і в нас все пішло, як слід. Треба буде працювати”.

При цьому, як зауважив голова Представництва ЄС в Україні, на складному, але потенційно успішному шляху Україна отримуватиме допомогу від Євросоюзу. Серед іншого, їй може прислужитися й досвід боротьби із кризовими явищами, “який напрацювали 500 млн. людей із 28 країн”. Він також вважає, що євроінтеграція України проходитиме настільки швидко, наскільки швидко український уряд та парламент ухвалюватимуть необхідні документи.

Референдум для підписання Угоди про Асоціацію, на думку Посла, не є необхідною річчю, оскільки в угоді “немає нічого, що змінювало б суверенітет України”.

Говорячи про справу Юлії Тимошенко, дипломат зауважив, що зараз ця проблема перебуває в компетенції інших людей, до якої європосол не хоче втручатися: “Місія Кокса та Кваснєвського, які працюватимуть до середини листопада, має мандат на те, аби знайти рішення щодо справи Юлії Тимошенко, яке  відповідатиме тим зобов’язанням, що їх Україна сама взяла на себе”, – заявив він.

Tombinski Odesa 3При цьому Томбінські висловив занепокоєння з того приводу, що в Україні через суд позбавляють мандатів депутатів. “Мова йде не про одну чи іншу політичну силу, а про принципи демократії”. Вони, на думку європосла, полягають у тому, щоб “рішення суду не змінювало розташування сил у парламенті”, інакше може виникнути така ситуація, коли “частина громадян України не матиме своїх представників в Українській Верховній Раді”.

А засади демократії, так само як і верховенства права та особистої свободи, якраз і є основою тих правил, за якими Україна спробує жити вже найближчим часом, вважає він.

Іван Шевчук, Одеса, спеціально для Вісника співпраці ЄС-Україна