Цього року ЄС виділить Україні 186 млн. євро: Расбаш

Від 1991 року Європейський Союз виділив Україні 3,3 мільярди євро безповоротної допомоги. Цього року, у рамках національної програми підтримки України, Києву буде надано 186 мільйонів євро. Головний акцент цієї допомоги має стосуватися виконання майбутньої Угоди про асоціацію.

Такими були ключові акценти, що їх зробив Ендрю Расбаш, керівник програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні, на брифінгу у Києві, який відбувся 17 жовтня. Про деталі його виступу читайте нижче.

Rasbash 4
Ендрю Расбаш, керівник програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні

Про допомогу ЄС Україні. Від 1991 року ЄС виділив Україні 3,3 мільярди євро безповоротної допомоги. Окрім цієї грантової підтримки, ЄС також надавав кредити, зокрема 1,2 мільярди макрофінансової допомоги. Допомога також надходить від інших інституцій ЄС: Європейського інвестиційного банку та «Євратома».

Між 2007 та 2013 роками ЄС виділив Україні 1 мільярд євро.

Про рішення ЄС щодо допомоги цього року. Ми сподіваємося, що за кілька тижнів Європейська Комісія ухвалить остаточне рішення про національну програму допомоги Україні. Очікувана сума допомоги ЄС, [що буде виділена цього року], складає 186 мільйонів євро. Ці кошти будуть використані програмами, що будуть втілюватися протягом наступних років. Іншими словами, ми плануємо виділити ці кошти до кінця року, але використовуватися вони будуть протягом наступних п’яти років.

Головним інструментом цієї допомоги є бюджетна підтримка. Основний акцент цього року зроблено на трьох галузях: а) довкіллі, б) усуненні технічних бар’єрів у торгівлі та в) регіональному розвитку. Із загальної суми у 186 мільйонів євро, близько 165 мільйонів буде використано для цих трьох галузей.

Ще 21 мільйонів євро будуть використані для технічної допомоги. Коли ми говоримо про технічну допомогу, ми передусім маємо на увазі експертну підтримку з боку Європейського Союзу.

Окрім цього, ми будемо надавати гранти неурядовим організаціям, органам місцевого самоврядування тощо.

Про бюджетну підтримку. Що ми робимо з допомогою щодо цих трьох пріоритетних галузей? Ми дивимося на національну стратегію у цих галузях. Ми дивимося на те, де Україна перебуває зараз, де вона хоче бути через п’ять років, які дії вона має здійснити, аби досягти своєї мети, як ці дії буде оцінено (якими є індикатори досягнень), які існують ризики, і що можна зробити, аби ці ризики усунути. Потім ми говоримо Україні: якщо ви досягаєте відповідних індикаторів, ми виділимо гроші у ваш бюджет. Тож наша допомога підтримує результати. Цим вона відрізняється від традиційного способу надання допомоги, коли головний акцент робиться на внеску (тобто коли ми платимо за роботу експертів, обладнання, послуги, які мають надаватися тощо). [Із підходом, що базується на бюджетній підтримці,] ми говоримо Україні: досягайте своїх цілей, робіть те, що ви планували робити у своїх стратегіях, і ви отримаєте підтримку в реалізації цих галузевих стратегій.

Успішність досягнення відповідних індикаторів під час реалізації цих програм бюджетної підтримки поки що складає приблизно 60-70%. Тобто, так би мовити, «склянка заповнена на дві третини». Тож я не повністю певен, що ми маємо робити її нашим пріоритетом у майбутньому. Можливо, ми маємо подумати над іншими варіантами. Наступного року ми хотіли би зробити незалежну оцінку інструменту бюджетної допомоги. Вона допоможе нам зрозуміти, що робити в майбутньому.

Rasbash 3Щодо Угоди про асоціацію. В Угоді про асоціацію йдеться про те, що Україна збирається реформуватися відповідно до стандартів ЄС. Це означає, що Україна адаптуватиметься до великої частини законодавства ЄС (EU acquis), тобто норм та правил Європейського Союзу. Наша велика надія полягає у тому, що цінності ЄС дедалі більше втілюватимуться в Україні.

Про плани на майбутнє. Наступні чотири роки будуть ключовими роками для виконання Угоди про асоціацію. Цей період буде дуже важливим.

Наша допомога протягом цього періоду зосереджуватиметься на виконанні Угоди та на розбудові інституцій.

Першим пріоритетом є сектор юстиції та верховенство права. Це ключовий пріоритет, якщо йдеться про виконання Угоди про асоціацію. Сфера юстиції, яка добре функціонує, яка забезпечує захист ваших прав – як суб’єкта бізнесу чи як приватної особи – є абсолютною передумовою для ефективного виконання Угоди про асоціацію. Справді, ця Угода ґрунтується на правилах та на праві.

Другим пріоритетом для нашої допомоги є глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі. І тут ми дивимося не тільки на адміністративний бік справи. Компанії також матимуть відповідати новим правилам. Ми передусім піклуємося тут про менші компанії, і прагнемо донести до них інформацію про зміни, які вони мають здійснити, і допомогти їм адаптуватися до цих змін. Зона вільної торгівлі принесе величезні зміни в бізнесовий клімат України.

Третій пріоритет пов’язаний з енергетикою. Ми продовжимо зосереджуватися на енергоефективності та енергозаощадженні.

Про макрофінансову допомогу. Ми тісно співпрацюємо з усіма міжнародними фінансовими інституціями, зокрема з Міжнародним валютним фондом. Окрім грантових коштів, ЄС надає Україні також додаткові 610 мільйонів євро макрофінансової допомоги. Розподіл цих коштів дуже тісно пов’язаний з успішним виконанням програми МВФ.

Але ця макрофінансова допомога відрізняється від нашої грантової програми (186 мільйонів євро, які ми виділили цього року). Макрофінансова допомога (610 мільйонів євро) прямо пов’язана зі співпрацею з МВФ. Натомість грантова програма (186 мільйонів євро) буде реалізовуватися в будь-якому разі, незалежно від співпраці з МВФ.