ЄС виділяє 18 млн. євро на протидію змінам клімату у Східній Європі

18 мільйонів євро: саме таку суму виділив Європейський Союз, аби допомогти країнам Східного партнерства та Росії протидіяти змінам клімату. 14 жовтня у Києві було представлено проект Clima East, фінансований Євросоюзом.

Valentin Schlikhta (Head of the Unit of GHG Emissions Cadaster at the State Environmental Investment Agency of Ukraine) Jean-Francois Moret (Sector Manager Energy, Environment, Green Economy, Civil Protection EU Delegation to Ukraine) Zsolt Lengyel (Team Leader and Key Expert on Climate Change)
Valentin Schlikhta (Head of Emissions Cadaster Unit at Ukraine’s State Environmental Investment Agency)
Jean-Francois Moret (Sector Manager on Energy and Environment at EU Delegation to Ukraine)
Zsolt Lengyel (Team Leader and Key Expert on Climate Change)

Оскільки виклики, пов’язані із зміною клімату, виходять за межі національних кордонів, вони вимагають від держав об’єднати зусилля для пом’якшення негативного впливу від глобального потепління. Визнаючи наявні проблеми, Європейський Союз виділив фінансування для проекту Clima East, що підтримує країни Східного партнерства та Росію у їхніх намірах скоротити викиди парникових газів. 14 жовтня проект Clima East провів український національний семінар, на якому презентував свої основні цілі та поточні завдання в сфері боротьби із кліматичними змінами.

Попри те, що підписання Угоди про асоціацію очікується лише наприкінці листопада, «Україна уже проводить заходи із гармонізації законодавства до норм ЄС у сфері охорони навколишнього середовища», – заявив Жан-Франсуа Море, Координатор сектору енергетики та довкілля Представництва ЄС в Україні. За його словами, проект Clima East допоможе Києву проводити реформи у відповідності з власними зобов’язаннями в рамках Угоди про асоціацію. «Загальний бюджет проекту складає 18 млн. євро», – підкреслив Море, додавши, що гроші будуть розділені на дві частини.  На вироблення відповідної державної політики виділено 7 млн. євро. Решту – 11 млн. євро – інвестують в низку пілотних проектів, що будуть реалізовуватись під егідою Програми розвитку ООН (ПРООН).

«Один євро, вкладений в захист від повеней, заощадить шість євро, необхідних для подолання наслідків стихії», – обґрунтував економічну доцільність превентивних заходів Жолт Лендел, керівник проекту Clima East та ключовий експерт з питань зміни клімату. Розповідаючи про проект, Лендел підкреслив його гнучкість: Clima East орієнтується на конкретні потреби кожної із країн, де він втілюється. Для досягнення ефекту синергії проект також планує співпрацю із схожими ініціативами, що фінансуються Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР) та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), – додає Лендел.

За словами Валентина Шліхти, Керівника відділу обліку викидів парникових газів Державного агентства екологічних інвестицій України, Україна планує «скоротити викиди парникових газів на 20% порівняно з рівнем 1990 року». Крім того, Київ прагне розробити та реалізувати Національний план дій з пом’якшення наслідків та адаптації до зміни клімату до 2030 року. «Україна також прагне збільшити (до 2020 року) використання джерел енергії з низьким рівнем викиду СО2 на 20%», – наголосив посадовець. Шліхта також підкреслив важливість співпраці між Києвом та Брюсселем в екологічній сфері, зазначивши, що Угода про асоціацію зобов’язує Україну імплементувати європейське екологічне законодавства впродовж двох років після своєї ратифікації.

Гліб Стрегуненко, головний спеціаліст департаменту стратегічної політики та інвестицій міністерства  енергетики та вугільної промисловості України, сподівається, що проект Clima East допоможе Україні досягнути амбітних цілей, зафіксованих національною енергетичною стратегією до 2030 року. «Київ розраховує залучити 200 млрд. доларів США інвестицій у свій енергетичний сектор до 2030 року», – зазначив він. Він також додає, що ці кошти дозволять Україні підвищити власну енергоефективність на 35%.

Контекст

Clima East – це 4-річний проект, що фінансується Європейським Союзом. Він покликаний сприяти країнам Східного Партнерства (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова і Україна), а також Росії запобігти наслідкам зміни клімату. Зокрема, проект має намір допомогти країнам-партнерам вдосконалити свої політики, стратегії і ринкові механізми в сфері зміни клімату, що більшою мірою будуть відповідати нормативно-правовим стандартам ЄС. Пілотний компонент проекту, який реалізовується ПРООН, продемонструє актуальність методів природокористування для пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації до них.

Більше інформації можна знайти тут: www.climaeast.eu