10 мільйонів євро від ЄС підуть на реформу української юстиції

10 мільйонів євро було надано Євросоюзом для підтримки всебічної реформи української юстиції. Два нові проекти, які 11 жовтня було презентовано в Міністерстві юстиції України, скористаються з цих коштів, аби допомогти Україні наблизити свою систему юстиції до стандартів ЄС.

Міхаель Кьолер, Директор з питань політики сусідства Генерального директорату EuropeAid Європейської Комісії (праворуч), Каріма Зуаві, Генеральний директор Консорціуму Justice Coopération Internationale (JCI) (ліворуч), Антуан Курунері-Міллє, керівник проектної групи (центр)
Міхаель Кьолер, Директор з питань політики сусідства Генерального директорату EuropeAid Європейської Комісії (праворуч), Каріма Зуаві, Генеральний директор Консорціуму Justice Coopération Internationale (JCI) (ліворуч), Антуан Курунері-Міллє, керівник проектної групи (центр)

Важливо було започаткувати проект саме зараз, коли ЄС та Україна рухаються до можливого підписання Угоди про асоціацію. У цей час реформи української юстиції, судової сфери та правоохоронних органів обговорюються в усьому суспільстві. «Якщо ви хочете укласти угоду про вільну торгівлю з ЄС – найбільшим ринком у світі – ви мусите мати правову систему, що підтримує інвестиції та торгівлю», – говорить Міхаель Кьолер, Директор з питань політики сусідства Генерального директорату EuropeAid Європейської Комісії. Він нагадує, що в останні роки сфера юстиції була пріоритетом співпраці між ЄС та Україною; для співробітництва у цій сфері ЄС раніше виділив 11,5 мільйонів євро.

Новий проект під назвою «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» (бюджет – 8,6 мільйонів євро), який неформально називають «Супер-Твіннінґом», прагнутиме всебічного наближення української юстиції до найкращих практик ЄС. Він сприятиме співпраці України з експертами ЄС з відповідних міністерств Франції, Німеччини, Польщі та Литви, – говорить Каріма Зуаві, Генеральний директор Консорціуму Justice Coopération Internationale (JCI), що реалізує цей проект.

justice 1Ініціатива зосередиться на п’ятьох ключових стратегічних та інституційних сферах, у яких ЄС сподівається побачити поступ України. Вона прагнутиме поліпшити доступ до правосуддя та реалізацію права на захист, а також сприятиме реформі міліції та прокуратури, говорить Антуан Курунері-Міллє, керівник проектної групи. Ініціатива також зміцнюватиме незалежність судової сфери та посилить боротьбу проти корупції. Через чотири місяці, коли мине так звана «початкова стадія» реалізації проекту, вона представить конкретніший план дій щодо усіх п’ятьох сфер, додає експерт.

За словами Максима Райка, помічника Міністра юстиції України, у рамках цієї ініціативи Міністерство юстиції прагнутиме розвинути безкоштовну правову допомогу українським громадянам. Воно також хоче реформувати систему відбування покарань та поліпшити антикорупційне законодавство. Інше завдання полягатиме в тому, щоб забезпечити негайне виконання рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) в Україні, а також зменшити кількість звернень до суду з боку українських громадян.

«Співпраця не означає, що одна зі сторін візьме на себе сферу відповідальності іншої сторони», – зазначає Міхаель Кьолер. За його словами, ЄС допомагатиме Україні, повністю шануючи її національний суверенітет. «Ми не просимо Україну бути більшими ангелами, ніж ми», – додає Кьолер. «Перед нами ще тривалий шлях, але за два-три останні роки ми вже побачили поступ», – підсумовує він.

Контекст

Проект «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» (8,6 мільйонів євро) передбачає пряме залучення держав-членів ЄС та триватиме приблизно 3,5 роки. Водночас Рада Європи виконуватиме інший (менш масштабний) проект із бюджетом в 1 мільйон євро, спрямований на визначення стандартів та моніторинг реформ у сфері юстиції.