Проект ЄС сприяє доступу до європейського ринку через визнання акредитації

1 жовтня у Києві відбулася конференція, на якій представники Європейського Союзу, Міністерства економічного розвитку і торгівлі та Національного агентства з акредитації України (НААУ) обговорили роль, яку відіграє акредитація у розвитку торгівлі між ЄС та Україною. Конференцію було присвячено успішному завершенню фінансованого Європейським Союзом Твіннінг-проекту. В ініціативі взяли участь НААУ, Британський інститут стандартів, Акредитаційна служби Великобританії, Національна фізична лабораторія (Великобританія) та Федеральний інститут матеріальних досліджень і тестування Німеччини.

Акредитація є однією з ключових сфер співпраці між Україною та Європейським Союзом
Акредитація є однією з ключових сфер співпраці між Україною та Європейським Союзом

Акредитація є однією з ключових сфер співпраці між Україною та Європейським Союзом. На конференції було підкреслено роль, яку відіграє акредитація для транскордонної торгівлі та економічного розвитку в Україні, особливо у контексті майбутньої Угоди про асоціацію та Глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі (DCFTA) між ЄС та Україною.

“Проект був довготривалим партнерством. Його філософія полягала у створенні можливостей для українських операторів ринку. Акредитація є інструментом для створення довіри до продукції і продавців, що полегшує доступ до ринку ЄС і зрештою відкриває двері для світових ринків”, – сказав Ян Томбінські, голова Представництва ЄС в Україні.

За словами Анатолія Максюти, першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі, акредитація є «інструментом, за допомогою якого створюється впевненість не тільки в національній інфраструктурі якості, але й у національній економіці загалом». «Міністерство підтримує подальші реформи в системі технічного регулювання України», – додає він.

Володимир Рущак, виконувач обов’язків голови Національного агентства з акредитації України (НААУ), говорить про прогрес, досягнутий НААУ в отриманні міжнародного визнання. За його словами, конкурентоспроможність країни в світовій торгівлі залежить від розвитку системи технічного регулювання, складовою частиною якої є акредитація.

Посол Сполученого Королівства, Саймон Сміт наголошує на тому, що доступ на ринок 500 млн. споживачів є «надзвичайною можливістю» і проект «дав змогу приблизити цю можливість ближче до реальності». Він також підкреслив важливість того, щоб Україна стала повноправним членом Міжнародного бюро з мір і ваг (ВІРМ).

Переважна більшість держав світу є членами Міжнародного бюро з мір і ваг (ВІРМ), заснованого у Парижі, яке керує всіма міжнародними стандартами або еталонами щодо міжнародних вимірів торгівлі. Україна є єдиною промислово розвиненою країною, яка  ще не є повноправним членом ВІРМ. Зараз настав час зробити останній маленький крок і рухатися від асоційованого до повноправного членства. На цьому наголосив Постійний радник Твіннінг-проекту Х’ю Берріджем.

Головний доповідач конференції – голова Європейської співпраці з акредитації (EA) Томас Факлам – розповів у своєму виступі про систему акредитації в Європі та роль НААУ у цій системі. Він торкнувся стандартів акредитації та розповів про компетенції, необхідні для органів акредитації і органів з оцінки відповідності. Пан Факлам також нагадав про результати незалежної оцінки НААУ в 2011 році і дав цінні рекомендації щодо майбутньої оцінки НААУ Європейською співпрацею з акредитації (EA), яка має відбутися навесні 2014 року.

За словами Володимир Якубова, одного з керівників проекту, ініціатива була надзвичайно успішною. Було досягнуто 100% поставлених цілей, що стало результатом командної роботи бенефіціара та колег з країн ЄС. А відтак слово “твіннінг” повністю виправдало своє значення. Пан Якубов висловив побажання, щоб за допомогою цього проекту НААУ продовжила розвиток свого потенціалу, що призведе до зміцнення торговельних і політичних відносин між ЄС і Україною і підвищить добробут всіх українців.

Контекст

Захід організовано проектом Твіннінг, що реалізується в НААУ та спирається на великий досвід Великобританії та Німеччини.

Twinning – це інструмент інституційної розбудови, запроваджений Євросоюзом. Він об’єднує державних службовців з України та держав-членів ЄС задля обміну експертним досвідом та найкращими практиками у роботі над погодженими завданнями.

Діяльність 2 послідовних двосторонніх проектів разом з Національним агентством з акредитації України (НААУ) сприяла НААУ стати асоційованим членом Європейської співпраці з акредитації в жовтні 2011 року і подальшому його визнанню у 4 областях акредитації.

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв’яжіться з Яною Наральською, помічником Постійного радника проектів Твіннінг, y.naralska@gmail.com, тел. +38044 285 87 86, факс: +38044 286 62 84

Фото події можна подивитися тут:

http://www.flickr.com/photos/89735755@N03/sets/72157636286836813/