Українці дістають правову допомогу завдяки підтримці ЄС

Нова громадська приймальня, що діє завдяки допомозі ЄС, надає безкоштовну правову підтримку українським громадянам.    

donetsk

Європейський Союз надає особливої уваги проблемам здійснення судочинства в Україні і вважає їх чи не однією з найбільших перешкод на поступі країни до об’єднаної Європи.

Водночас, крім зустрічей та консультацій на найвищому рівні, Європейський Союз надає ресурсну підтримку проектам, які спрямовані на посилення юридичного захисту для різноманітних верств населення. Сьогодні ми познайомимо Вас з діяльністю масштабного проекту «Правова підтримка та просвіта для вразливих верств населення через мережу стаціонарних та мобільних громадських приймалень», який реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Комітет виборців України» і діє з 1 серпня 2012 року. Напередодні річниці діяльності проекту ми спробували дізнатися про перебіг роботи стаціонарної громадської приймальні, яка здійснює свою роботу в Донецькій області.

Проект було створено задля сприяння захисту фізичних осіб насамперед у відносинах з державними адміністративними органами, а також підтримці нової галузі адміністративного судочинства. У межах проекту діє два компоненти – постійні консультації для громадян, а також особливі консультації, присвячені питанням дотримання прав виборців під час виборчої кампанії до Верховної Ради України в 2012 році та виборів Президента України в 2015 році.

За словами Віталія Щебельського, координатора проекту в Донецькій області, протягом майже року діяльності стаціонарної безкоштовної юридичної приймальні до них звернулося більше 700 громадян. Кількість звернень була набагато більшою, оскільки користувачі послуг приймальні неодноразово зверталися по допомогу з різноманітних питань права.

Найбільша кількість звернень стосувалася оскарження рішень, дій та бездіяльності державних органів та посадових осіб, зокрема щодо накладання адміністративних стягнень. Також, доволі популярними серед користувачів приймальні є консультації з питань оформлення права власності, використання майна, а також аспекти сімейних та трудових відносин.

Додаткові звернення громадян стосуються змін в оподаткуванні нерухомості, нововведень в діяльності громадських об’єднань, які пов’язані з поточними змінами українського законодавства.

Крім того, особливу ефективність спеціалісти проекту проявили під час парламентської кампанії 2012 року. Тоді громадська приймальня функціонувала як в стаціонарному так і виїзному порядку. Цілий ряд громадян отримав можливість захистити своє право на голосування у випадках відсутності запрошень або ненаявності в списку виборців, організації голосування на дому для виборців, які не мали можливості потрапити до виборчих дільниць за станом здоров’я. Окремі консультації отримали інші учасники виборчого процесу – представники ЗМІ та члени виборчих комісій різних рівнів. Вони не тільки могли отримати фахову юридичну консультацію, а й повідомити про порушення виборчого законодавства, які після належної перевірки фіксувалися на інтерактивній карті офіційного сайту проекту.

Віталій Щебельський оптимістично коментує роботу стаціонарної безкоштовної юридичної приймальні, говорячи про щомісячне збільшення динаміки звернень громадян до спеціалістів проекту в Донецькій області. «Судячи з того, що кількість звернень збільшується і громадяни звертаються до нас вдруге і втретє, а також розповідають про приймальню своїм друзям та знайомим, ми можемо говорити про те, що робота є ефективною. Наші реальні успіхи – це коли ми допомагаємо громадянам відстояти свої права, не має значення порушує їх посадовець, роботодавець чи інший громадянин», – говорить він. 

Нові можливості для адміністративного права в сфері вирішення суперечок громадян з державними органами за процедурою адміністративного судочинства – це реальні механізми збалансування інтересів громадянина і держави, які мають базуватися на принципі рівності всіх учасників перед законом. Розвиток громадянського суспільства і правової держави вже давно є не метою, а гострою потребою для всього українського суспільства.

Європейський Союз прагне бачити поступ України в цій сфері, аби українська демократія була реальною, а не декларативною. Місцеві ініціативи в регіонах можуть зробити ще один крок у цьому напрямі.

Офіційний сайт проекту: www.administr-law.org.ua

Станіслав Федорчук, Донецьк