Завдяки європейським ідеям Житомир заощадить енергію та гроші

IMG_0131Понад 400 вихованців житомирського дитсадка №21 навчатимуться у теплі та комфортних умовах навіть у найбільші морози. А мешканці численних житомирських провулків зможуть почуватись увечері безпечніше на освітлених новими ліхтарями вулицях. Все це стало можливим завдяки ініціативам, що були профінансовані Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) та презентовані 25 червня, у рамках Європейського тижня сталої енергетики в Україні. Цю щорічну енергетичну ініціативу, що проводиться в Україні втретє, було відкрито в Житомирі 24 червня.

У рамках проекту з підвищення енергоефективності, який влада Житомира реалізовує спільно з НЕФКО, в місті замінили майже 1700 ламп розжарювання на світлодіодні ліхтарі. Крім того, провели комплексну термомодернізацію дитсадка №21, що є найбільшим дошкільним навчальним закладом міста. У ньому знизили рівень споживання енергії та вартість опалювання. Обидві ініціативи стали можливими завдяки коштам міста та кредиту, наданому Інструментом НЕФКО з кредитування енергоощадних технологій.

Дитячий садок «є саме тим місцем, де потрібно показувати, як наші діти можуть жити у майбутньому», – зазначив Вальтер Треттон, керівник секції з питань енергетики, довкілля та транспорту Представництва Європейського Союзу в Україні, під час свого візиту до дошкільного навчального закладу. За його словами, подібні проекти дають можливість «навчитися не марнувати енергію та заощаджувати ті ресурси, які в нас є».

Коли, ще перед ремонтом, експерти з енергетики обійшли садок з тепловізором, «вони були шоковані, скільки тепла втрачається через стіни», – розповідає Катерина Томашевич, завідувачка дитсадка. За її словами, садочок побудували 32 роки тому за проектом, розрахованим на південні області, і він не розрахований на житомирські погодні умови. «Крім того, за три десятиліття постаріли і погано тримали тепло. Ще на перших поверхах було нормально, там підлога з підігрівом. А другі поверхи були холодніші і не завжди в холодну пору року температура відповідала санітарним нормам», – і це при тому, що в садок ходить більше 200 дітей дошкільного віку і понад 170 дітей, які навчаються в початкових класах, додає Томашевич.

Реалізацію програми у дитсадку розпочали з утеплення горища. Далі було утеплено фасади корпусів, цоколь, замінено всі віконні блоки на металопластикові, встановлено новий теплообмінник в бойлерній і тепловий лічильник, а також систему автоматичного регулювання подачі тепла.

«Зміни ми всі відчули. Від естетичних – садочок став гарним і охайним, до практичних – цієї зими в садочку було тепло і затишно», – говорить Оксана Христюк, голова батьківського комітету однієї з груп. «Я не боялась водити дитину навіть в сильні морози, бо в приміщеннях було тепло, не гуляли протяги», – додає вона. «Раніше взимку температура повітря в нас часто не перевищувала +18°С. А цієї зими після утеплення стін трималась на рівні +21°С; нижче точно не падала», – розповідає Катерина Томашевич.

У міській раді порахували, що завдяки роботам у дитсадку місто економитиме щороку від 225 тисяч гривень.

Вальтер Треттон (Представництво ЄС, праворуч), Маґнус Рістедт (НЕФКО, центр) та Андерс Лунд (E5P, ліворуч) на відкритті Європейського тижня сталої енергетики в Житомирі
Вальтер Треттон (Представництво ЄС, праворуч), Маґнус Рістедт (НЕФКО, центр) та Андерс Лунд (E5P, ліворуч) на відкритті Європейського тижня сталої енергетики в Житомирі

Чимала економія також стане можливою завдяки заміні міських ліхтарів: минулого року, в рамках проекту НЕФКО, на вулицях та провулках Житомира було замінено майже 1700 ламп розжарювання на світлодіодні ліхтарі. Це дало змогу заощаджувати 585 тисяч гривень на рік – за рахунок зменшення споживання електроенергії та витрат на утримання мереж зовнішнього освітлення.

«Ці ліхтарі спеціально призначені для маленьких вулиць і провулків. Вони споживають всього 20 Вт. Але рівень освітленості в них більший в 2,5 рази за стоватні лампи розжарювання, хоч електроенергії вони споживають в п’ять разів менше», – говорить Юрій Янушевич, директор КП «Міськсвітло». «За рік ми економимо до 300 тисяч кіловат/годин електроенергії. При тому що витрачаємо всього на освітлення міста чотири мільйони кіловат/годин», – додає він.

Раніше лампи розжарювання працювали від одного тижня до півроку. Вони часто перегорали, і люди постійно скаржились на темні вулиці. Все це вимагало частого ремонту, що коштувало грошей. «Замінити одну лампу вартістю в 5 гривень нам коштувало 50 гривень. А розрахунковий строк служби нових світодіодів – 12 років. Ми зможемо економити на ремонті і утриманні мереж навіть більше, ніж на електроенергії», – говорить Янушевич.

Зміни вже змогли оцінити мешканці 1-го, 2-го та 3-го Київських провулків, де нові ліхтарі встановлювали в першу чергу. «Раніше горів ліхтар, максимум два. Тепер всі працюють, нормально ходити можна», – ділиться враженнями житомирянка Катерина.

Маґнус Рістедт, керівний директор НЕФКО, говорить, що ці проекти скоротять рівень споживання електроенергії та тепла у місті. «Якщо говорити мовою цифр, це означатиме, що місто заощаджуватиме щороку близько 721 тис. гривень», – зазначає він.

На цьому міська влада та донорські організації зупинятись не збираються. Вже незабаром у Житомирі планують реалізовувати більший проект, що передбачатиме утеплення 19 закладів бюджетної сфери (садочки, школи, медичні установи). Маґнус Рістедт підтверджує, що цей проект «скоро рекомендуватимуть до фінансування Фонду E5P – Фонду партнерства з питань енергоефективності та довкілля у Східній Європі».

Контекст

Європейський тиждень сталої енергетики – це ініціатива Європейського Союзу, започаткована 2006 року. Заходи, що відбуваються в рамках Тижня, завжди спрямовані на поліпшення енергоефективності та збільшення використання відновлюваної енергії. Вони сприяють поширенню найкращих практик, надихають на нові ідеї та об’єднують задля досягнення завдань ЄС щодо енергетики та цілей, що пов’язані зі зміною клімату.

Цього року Україна долучилася до Європейського тижня сталої енергетики втретє. Заходи відбулися з 22-го до 30-го червня по всій країні. Для отримання докладнішої інформації про події Тижня відвідайте сайт ініціативи: eusew-ukraine.net

Сергій Роздум, Житомир