Павел Залевські: Угода про асоціацію буде лише початком європейської інтеграції України

Депутат Європарламенту Павел Залевські на EU Study Days
Депутат Європарламенту Павел Залевські на EU Study Days

26 травня депутат Європейського Парламенту Павел Залевські зустрівся з українськими студентами Школи європейських студій (EU Study Days in Ukraine) – освітнього проекту, започаткованого Представництвом ЄС в Україні.

Спілкуючись з посадовцем, студенти дістали можливість з перших рук отримати свіжу інформацію про стосунки між ЄС та Україною.

Павел Залевські є польським депутатом Європейського Парламенту; він представляє Європейську народну партію та є заступником голови комітету Європарламенту з міжнародної торгівлі. У своїй розмові зі студентами депутат зосередився на ролі майбутньої Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. Він також говорив про двосторонні відносини між Києвом та Брюсселем, розглядаючи їх у ширшому контексті зовнішньої політики ЄС.

Говорячи зі студентами, депутат, зокрема, сказав про таке:

Про головні питання відносин між ЄС та Україною. На нинішньому етапі стосунків ЄС та Україною Європейський Союз передусім зосереджується на питанні стандартів. Вони є ключовим чинником інтеграції України до європейського єдиного ринку, що відбуватиметься після підписання Угоди про асоціацію, зокрема її частини про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі.

Про польський досвід. На думку депутата, майбутня Угода про асоціацію між ЄС та Україною є більш амбітним та масштабним документом, ніж та Угода про асоціацію, яку Варшава уклала з Брюсселем у 1990-х роках. Польська Угода була зосереджена на економіці та створювала можливість передусім для європейського бізнесу. У результаті, перші роки після підписання Угоди були для польської економіки досить складними. Країна зіткнулася з жорсткою конкуренцією з боку європейських виробників. Утім, ці роки були необхідними для польської економічної модернізації. Після здійснення всебічних реформ, стимульованих Угодою про асоціацію, польська економіка стала конкурентоздатною та європейському рівні, бо почала працювати на основі європейських норм і стандартів. Якщо Київ зможе підписати Угоду про асоціацію в 2013 році, це буде тільки початок європейської інтеграції України.

Депутат Європарламенту Павел Залевські зі студентами EU Study Days
Депутат Європарламенту Павел Залевські зі студентами EU Study Days

Про вплив кризи в зоні євро на Східне партнерство. ЄС проходить через глибоку економічну кризу, що має вплив на всю політику Європейського Союзу. Економічні складності, породжені бюджетною політикою, впливають на різні аспекти людського життя. Одним із наслідків кризи є високий рівень безробіття. Через усі ці обставини, громадяни ЄС більше зосереджуються на внутрішніх питаннях Європейського Союзу. З одного боку, це не надто добра новина для європейської політики сусідства та Східного партнерства. Але з другого боку, ЄС не змінює своєї політики та продовжує розвивати відносини з партнерськими країнами. Він прагне просуватися далі в інтеграційному процесі, проводячи перемовини щодо Угод про асоціацію та підписуючи ці угоди з країнами регіону, зокрема Україною.

Про різні підходи до України, наявні в Брюсселі. В ЄС нині наявні різні позиції щодо українського питання. Хоча офіційна позиція ЄС щодо України прихильна до її європейської інтеграції, дехто вважає, що Україна є надто великою і непередбачуваною. Інші дотримуються позиції, що Росія має зберігати пріоритет у політиці ЄС, і у відносинах з Україною ЄС не має вступати в конфронтацію з Москвою. Польща ж вважає, що проблеми, які існують в Україні, можна подолати. Крім того, прихильники зближення ЄС та України вважають, що Київ є ключовим чинником, здатним сприяти успішним реформам у самій Росії. Позитивні результати європейської інтеграції України можуть поширитися поза межі східних кордонів України. В такий спосіб, закріплення України в європейському єдиному ринку може сприяти створенню спільного економічного простору між Лісабоном та Владивостоком.