Європейський енерготиждень: заощадження енергії допомагає сільській медицині

Вальтер Треттон, керівник секції інфраструктури та транспорту Представництва ЄС в Україні, говорить з Анатолієм Кривопанчуком, головлікарем амбулаторії
Вальтер Треттон, керівник секції інфраструктури та транспорту Представництва ЄС в Україні, говорить з Анатолієм Кривопанчуком, головлікарем амбулаторії

Здоров’я мешканців села Студениця Житомирської області матиме кращу опіку: у місцевій амбулаторії модернізували опалення, зробили ремонт та поставили потрібне обладнання. Ініціативу надихнула та частково профінансувала Програма ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», що здійснюється Програмою розвитку ООН за підтримки Європейського Союзу. Програма покрила половину витрат; громада та місцева влада надали іншу половину. Ініціативу було представлено українським журналістам 24 червня, в контексті Європейського тижня сталої енергетики в Україні.

«Це маленький, але дуже цінний проект», – говорить Вальтер Треттон, керівник секції інфраструктури та транспорту Представництва ЄС в Україні. ЄС хотів би, аби подібні проекти реалізовувалися по всій Україні та стали «зразком для інших сіл», – додає він.

Нове стоматологічне обладнання, надане амбулаторії завдяки програмі ЄС/ПРООН
Нове стоматологічне обладнання, надане амбулаторії завдяки програмі ЄС/ПРООН

Коли починали проект, найперше подумали про економію енергії: в амбулаторії встановили енергоощадні вікна та вугільну котельню. Завдяки цьому в будівлі почали заощаджувати кошти, які раніше витрачалися на дорогий газ. “Раніше 15% бюджету – близько 80-100 тисяч гривень щороку – йшло на енергію”, – говорить Анатолій Кривопанчук, головлікар амбулаторії. Тепер, завдяки вугільній котельні, витрати на енергію зменшилися до 20 тисяч гривень на рік. За три роки заощадження склали понад 150 тисяч гривень, що дорівнює внеску громади та місцевого бюджету в реалізацію проекту.

Після цього в амбулаторії полагодили дах та закупили стоматологічне та фізіотерапевтичне обладнання. Під час обох етапів проект ЄС покривав 50% витрат (близько 150 тисячі гривень); 5% надавали самі мешканці села (близько 15 тис. гривень), решту 45% виділив місцевий бюджет, говорить Денис Полтавець, експерт Програми ЄС/ПРООН з розвитку громади.

На початку мешканці громад «ставилися до ідеї з осторогою», – визнає Надія Котенко, голова районної державної адміністрації Коростишівського району Житомирської області. Утім, поступово люди почали гуртуватися, створили громадську організацію та почали втілювати ідею в життя. Василь Матвійчук, сільський голова Студениці, вважає, що проект «дав поштовх для громади та віру в те, що якщо щось робити, воно буде зроблено».

Завдяки місцевій громадській організації «Довіра-1», створеній у 2008 році, мешканці села працювали разом ще до того, як дізналися про ініціативу ЄС, розповідає Валентина Радкевич, голова організації. Після початку проекту людей опитали, які проблеми перебувають на першому місці. Було безліч інших, але люди вирішили зосередитися на здоров’ї, тому вирішили оновити амбулаторію. Всі роботи в будівлі було зроблено протягом року. Тепер громадська організація готує проектні заявки для інших донорів, зокрема для програм держав-членів ЄС, говорить Радкевич.

Вальтер Треттон та українські журналісти
Вальтер Треттон та українські журналісти

«ЄС прагне допомогти Україні досягти європейських стандартів», – говорить Вальтер Треттон. «Україна витрачає 5-6% свого ВВП на газ; будівлі, особливо житлові чи адміністративні, споживають 40% усього споживання газу в цій країні», – додає він. «Принаймні половину цієї енергії можна заощадити», – вважає посадовець.

Одна з цілей мікропроектів програми «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» якраз і полягає в поширенні цього досвіду заощадження енергії по всій Україні. Досвід Студениці свідчить про те, що кошти, заощаджені на енергетиці, можуть бути використані для користі простих людей.

 

Контекст

Загалом, від 2007 року, коли було розпочато програму ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», її допомогою скористалися понад 1 100 місцевих українських громад, у яких мешкають понад 1,2 мільйони громадян. Маючи у своєму бюджеті 30 мільйонів євро, програма допомогла селищам та малим містечкам відбудувати поліклініки, встановити вуличне освітлення, замінити вікна у школах, дитсадках та лікарнях, забезпечити водопостачання тощо. Всі ці ініціативи відбувалися у співпраці з самими громадами, залучаючи людей в процес ухвалення рішень, спільного пошуку коштів, реалізації проектів самих громад та місцевого самоврядування.

Докладніше про програму – http://cba.org.ua