Власне вікно в Європу: ресурсний центр допомагає місцевим громадам

У Новоушицькому ресурсному центрі: координатор обласного ресурсного центру громад Вячеслав Третяк, керівник районного ресурсного центру Олег Шинкаренко і заступник голови районної ради Марія Дергунова
У Новоушицькому ресурсному центрі: координатор обласного ресурсного центру громад Вячеслав Третяк, керівник районного ресурсного центру Олег Шинкаренко і заступник голови районної ради Марія Дергунова

Успіх співпраці з програмою ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» надихнув мешканців та керівництво Новоушицького району у Хмельницькій області продовжувати шукати співпраці з донорами. Для цього у створено власний ресурсний центр, який зараз взаємодіє з програмою ЄС/ПРООН і водночас напрацьовує навички пошуку донорських організацій. Він також надає інформаційну та організаційну допомогу громадським організаціям і активним громадянам у всьому, що стосується розвитку територіальних громад.

Наша зустріч у Новоушицькому районі відбувалася у день запуску водогону у селі Отроків. У понад сотню сільських дворів водогоном подається джерельна вода з надр екологічно чистого краю. “Вода дійсно м’яка та приємна», – каже координатор проекту Вячеслав Третяк, скуштувавши її просто з вуличної колонки. «Але ще однією особливістю є те, що громада села, взявши участь у співфінансуванні проекту, забезпечила власними коштами половину його вартості: люди зібрали між собою понад 130 тисяч гривень», – говорить він. За його словами, це найбільша фінансова участь громади серед понад тридцяти мікропроектів, які зараз реалізуються у Хмельницькій області.

Утім, найвагомішим підсумком активності громад у Новоушицькому районі є пробуджена здатність до самоорганізації, яка втілилася у створенні власного районного ресурсного центру через партнерство районної влади і проекту ЄС/ПРООН.

Олег Шинкаренко, керівник ресурсного центру, розповідає, що його інституція шукає інформацію про програми допомоги донорських організацій, та поширює їх серед громад. «У керівників громадських організацій часто немає досвіду, а у селах подекуди немає й інтернету. Тому різноманітну допомогу надаємо їм ми», – говорить він. «Зараз, наприклад, отримали інформацію про новий конкурс проектів підтримки регіонального розвитку в Україні, оголошений Євросоюзом, який передбачає впровадження стратегій розвитку на рівні району та на рівні села. Підготувати такий проект складно, але за перемогу варто поборотися», – зазначає Шинкаренко.

Місцеві мешканці вже приходять до ресурсного центру за порадою. Людмила Габрук з села Мала Стружка звернулася по консультацію з розвитку “зеленого туризму”. Пані Людмила з односельцями створила громадську організацію для сприяння розвитку туризму на селі, і чергове завдання, яке перед собою поставили селяни — це благоустрій джерела, воду якого чимало людей вважають цілющою.

Таким чином, у Новоушицькому ресурсному центрі отримують допомогу не тільки представники недержавних організацій, але й керівники комунальних установ, сільські голови, активні громадяни. Нещодавно завдяки ресурсному центру підписано угоду про співпрацю між районною радою та учнівським самоврядуванням району. “Учнівське самоврядування, яке діє у навчальних закладах, є доброю школою майбутньої участі молодих громадян у місцевому самоврядуванні”, – каже заступник голови районної ради Марія Дергунова.

Загалом саме туризм, зокрема так званий “зелений” туризм, є тією сферою діяльності, яка може дати новий подих розвитку громадам Новоушицького району, багатого на унікальне природне середовище та історичні пам’ятки. І районний ресурсний центр, самостійна діяльність якого є продовженням програми ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, є тим вікном у світ, великі надії на яке покладають громадські активісти.

Контекст

У Новоушицькому районі, в рамках програми ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, реалізуються мікропроекти громадами чотирьох сіл, – Отрокова, Березівки, Івашківців, Вільхівця, – з сукупним бюджетом 737 678 гривень. Проекти спрямовані на покращення розвитку громад через запровадження енергоощадних технологій. З цієї суми 279074 гривні складають кошти місцевих бюджетів, 177302 гривні — внески мешканців, об’єднаних у громадські організації, і 281302 гривні надано спільним проектом ЄС/ПРООН.

Загалом, від 2007 року, коли було розпочато програму ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», її допомогою скористалися понад 1 100 місцевих українських громад, у яких мешкають понад 1,2 мільйони громадян. Маючи у своєму бюджеті 30 мільйонів євро, програма допомогла селищам та малим містечкам відбудувати поліклініки, встановити вуличне освітлення, замінити вікна у школах, дитсадках та лікарнях, забезпечити водопостачання тощо. Всі ці ініціативи відбувалися у співпраці з самими громадами, залучаючи людей в процес ухвалення рішень, спільного пошуку коштів, реалізації проектів самих громад та місцевого самоврядування.

Докладніше про програму – http://cba.org.ua

Ігор Западенко, Хмельницький — Нова Ушиця