ЄС та міжнародна спільнота радять Україні ухвалити Виборчий кодекс

Посол Ян Томбінські, Голова Представництва ЄС в Україні (ліворуч) та Петер Пасолай, член Венеціанської Комісії та Президент Конституційного суду Угорщини (праворуч)
Посол Ян Томбінські, Голова Представництва ЄС в Україні (ліворуч) та Петер Пасолай, член Венеціанської Комісії та Президент Конституційного суду Угорщини (праворуч)

Виборчий кодекс може бути інструментом забезпечення надійних регуляторних рамок для всіх видів виборів та гарантувати захист виборчих прав громадян України. На цьому наголосили представники Європейського Союзу, США, Венеціанської Комісії та Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ (БДІПЛ), виступаючи на круглому столі, що відбувся 20 червня в Представництві ЄС у Києві. Вони також наголосили на тому, що реформа виборчого законодавства є одним із критеріїв, визначених ЄС для підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною.

Відкриваючи круглий стіл, Голова Представництва ЄС в Україні, посол Ян Томбінські наголосив на потребі ухвалення виборчого законодавства у «широкому консенсусі між різними політичними силами, а також між урядом, політичними партіями та громадянським суспільством». За його словами, мета виборчого законодавства полягає в забезпеченні того, аби «голоси всіх виборців було вшановано та  належним чином представлено».

Джон Теффт, Посол Сполучених Штатів в Україні (праворуч) та Джессі Пілґрім, експерт з правових питань БДІПЛ (ліворуч)
Джон Теффт, Посол Сполучених Штатів в Україні (праворуч) та Джессі Пілґрім, експерт з правових питань БДІПЛ (ліворуч)

Посол Сполучених Штатів в Україні Джон Теффт закликав Україну забезпечити «відкритий та інклюзивний» законодавчий процес, який залучатиме уряд, опозицію, громадянське суспільство та медіа. Він нагадав, що українські парламентські вибори 2012 року було піддано критиці через брак рівних правил гри для всіх учасників, спричинений зловживанням адміністративним ресурсом, непрозорим фінансуванням політичної кампанії і політичних партій, а також брак збалансованого висвітлення кампанії у ЗМІ. Найкращий спосіб розв’язати ці проблеми – ухвалити Виборчий кодекс, спираючись на проект від 2010 року, який «може бути добрим початком», вважає Посол. Говорячи про закон про референдум, він наголосив на тому, що «зміни до конституції мають ухвалюватися відповідно до процедур нинішньої конституції, а не шляхом народної ініціативи».

Петер Пасолай, член Венеціанської Комісії та Президент Конституційного суду Угорщини, нагадав, що минулого тижня Комісія ухвалила два висновки: щодо Закону про всеукраїнський референдум та, спільно з ОБСЄ/БДІПЛ, щодо кількох українських виборчих законів. Він нагадав, що Венеціанська Комісія піддала критиці норми закону про референдум, які уможливлюють внесення змін до конституції за народною ініціативою, оминаючи Верховну Раду; він також додав, що ця новація «може послабити стабільність та легітимність конституційного процесу в Україні». У виборче законодавство останнім часом було внесено позитивні зміни, але в ньому залишаються суттєві вади, вважає експерт. Говорячи про ці недоліки, він звернув увагу на потребу ухвалити єдиний Виборчий кодекс та реформувати саму виборчу систему, особливо нинішню змішану пропорційно-мажоритарну модель.

IMG_9177За словами Джессі Пілґріма, експерта з правових питань БДІПЛ, протягом останніх років виборче законодавство України поліпшувалося; однак у цій сфері ще залишається чимало роботи. Хоча нові зміни до законодавства істотно поліпшують правила гри у виборчому полі, вони все ще створюють бар’єри у питанні хто саме може брати в ній участь. Спільні висновки Венеціанської комісії та Бюро демократичних інституцій та прав людини звертають увагу на два важливі обмеження права бути обраним, присутні в українському законодавстві: 1) вимогу щонайменше п’ятирічного перебування в країні та 2) повну заборону бути обраним особам з кримінальною судимістю. Пілґрім називає ці обмеження «неприйнятими»; він також наголошує на потребі забезпечити рівне представництво жінок у виборчих органах України. За його словами, ухвалення єдиного Виборчого кодексу може допомогти усунути надмірну складність виборчого законодавства.

На круглому столі також взяли участь українські посадовці та політики. Олена Лукаш, Міністр Кабінету Міністрів України, Інна Ємельянова, заступниця Міністра юстиції України, Андрій Олефіров, заступник Міністра закордонних справ України, Жанна Усенко-Чорна, заступниця голови Центральної виборчої комісії, Віталій Кличко, лідер політичної партії «Удар», Арсеній Яценюк, голова Політичної ради ВО «Батьківщина», Давід Жванія, народний депутат від Партії регіонів, та Юрій Ноєвий, керівник аналітичного відділу ВО «Свобода», обмінялися думками щодо головних питань виборчого законодавства України. Громадські експерти Ігор Коліушко (Центр політико-правових реформ) та Ольга Айвазовська (ОПОРА) також поділилися своїми оцінками та критичними зауваженнями щодо змін до українського виборчого законодавства та закону про референдум.

Фото події:

IMG_8770IMG_8787IMG_8805IMG_8818IMG_8876IMG_8894
IMG_9060IMG_9066IMG_9071IMG_9073IMG_9089IMG_9104
IMG_9136IMG_9145IMG_9154IMG_9157IMG_9177