На шляху до вільної торгівлі з ЄС: усуваючи технічні бар’єри

Ніколас Бердж, керівник торгівельно-економічного відділу Представництва ЄС в Україні
Ніколас Бердж, керівник торгівельно-економічного відділу Представництва ЄС в Україні

21 травня проект ЄС, спрямований на усунення технічних бар’єрів у торгівлі*, та Міністерство економічного розвитку і торгівлі України провели конференцію, присвячену гармонізації української системи технічного регулювання з нормами Європейського Союзу.

За словами Ніколаса Берджа, керівника торгівельно-економічного відділу Представництва ЄС в Україні, глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі (ГВЗВТ) між ЄС та Україною «є найбільш масштабною двосторонньою угодою серед угод, які Європейський Союз коли-небудь обговорював з торгівельними партнерами». «Вона сприятиме ефективному регулюванню в усіх секторах економіки і забезпечить наявність безпечної продукції та послуг кращої якості для громадян», – зазначив він.

Валерій Пятницький, урядовий уповноважений з питань євроінтеграції міністерства економічного розвитку і торгівлі, погоджується Берджем. «Підписання Угоди про асоціацію з ЄС і створення зони вільної торгівлі в рамках Угоди наближає Україну до Європейського Союзу», – наголошує посадовець. «Це реальне наближення, яке має надати українському бізнесу можливість працювати на єдиному європейському ринку».

Валерій Пятницький, урядовий уповноважений з питань євроінтеграції міністерства економічного розвитку і торгівлі
Валерій Пятницький, урядовий уповноважений з питань євроінтеграції міністерства економічного розвитку і торгівлі

Для того, щоб усунути технічні бар’єри у торгівлі між ЄС і Україною, сторони започаткували Програму підтримки галузевої політики «Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та Європейським Союзом». Ця програма фінансується ЄС. Згідно з Євангелосом Вардакасом, колишнім директором Директорату з підприємництва та промисловості Європейської Комісії, в рамках Програми ЄС виділив 39 млн. євро для підтримки державного бюджету України, з яких 12 млн. євро були передані авансом.

Розповідаючи про майбутні кроки України на шляху до реформування власної системи технічного регулювання, Леонід Віткін, Головний консультант Адміністрації Президента України, наголосив на потребі «посилити та пришвидшити процес реформування законодавства та установ системи інфраструктури якості». На його думку, ці кроки потрібні, аби «наша промисловість та наші співвітчизники одержали усі можливі переваги від розширення транскордонної торгівлі та поліпшення інвестиційного клімату в Україні».

Володимир Вакулич, начальник управління нормативно-правового забезпечення та міжнародного співробітництва Департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку, зі свого боку, наголосив: «Реформування національної системи технічного регулювання прискорить приєднання України до Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, що має стати віддільним додатком до положень про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, яка є складовою Угоди про асоціацію між Україною та ЄС».

Контекст

Європейський Союз підтримує усунення технічних бар’єрів у торгівлі з Україною в рамках відповідних програм та проектів. До таких ініціатив належить Програма підтримки галузевої політики з загальним бюджетом у 45 млн. євро. Впровадження Програми  розпочалося у 2009 році та триватиме до 2013 року (передбачається подовження періоду її реалізації на один рік). В рамках Програм підтримки галузевої політики Європейський Союз та Україна визначають ряд конкретних цілей, що базуються на стратегії країни у відповідному секторі. Зважаючи на думку громадськості, ЄС та українські партнери розглядають рівень виконання поставлених цілей. У разі досягнення цілей та покращення системи  управління бюджетними коштами, Європейський Союз виділяє черговий транш до державного бюджету України для подальшого впровадження реформ.

Детальніше про роботу Програми підтримки галузевої політики «Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар1єрів у торгівлі між Україною та ЄС» можна дізнатися на її сайті

 

___

*«Додаткові заходи щодо виконання програми підтримки галузевої політики «Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС»