Сонячна енергія: ЄС посприяв проведенню гарячої води у сільську школу

kolky_2У селищі міського типу Колки Маневицького району Волинської області учні загальноосвітньої школи зможуть приймати водні процедури після фізкультури. 30 квітня 2013 року у цьому навчальному закладі відбулось відкриття саморобного сонячного колектора, який забезпечує повноцінний нагрів води понад сім місяців на рік. Ефективно використовувати сонячну енергію у Колках вирішили в рамках проекту «Увімкни сонце – живи комфортно», що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

За словами керівника проекту від ГО «Екоклуб» Оксани Майбороди, європейська практика показує, що відновлювальні технології, в яких застосовують сонячний нагрів – найбільш ефективні.

«Ми вже більше двох років здійснюємо проект. Місцева влада та громада нас активно підтримують. Ми хочемо навчити людей використовувати сонячну енергію та власноруч утеплювати будинки, аби економити електроенергію. Я завжди наголошую, що ядерний шлях – це не рішення, оскільки варто думати про своє майбутнє», – розповідає вона.

Сонячний колектор площею в 4 квадратних метри встановлено на даху школи. Рідина у ньому рухається за принципом конвекції, тож він працює без насосів. Нині установка має потужність 200 літрів. Директор школи Віталій Котиленець ділиться своїми планами підсилити колектор, аби вода нагрівалась ще й для їдальні.

Установку збудували учасники тренінгу зі встановлення та використання сонячних колекторів. Майстер Віталій Шрамко розповів, що такий пристрій може зробити кожен, головне – бажання. На виготовлення та встановлення установки потрібно приблизно два тижні.

«Це зовсім нескладна справа. Всі необхідні матеріали можна придбати на ринку чи в будівельному магазині. Загальна вартість колектора становить сім тисяч гривень. В цю ціну входять матеріали та робота майстра. Ці кошти швидко повернуться за рахунок економії плати за енергоносії чи газ», – стверджує майстер.

Над впровадженням енергоощадних заходів Маневицький район працює вже кілька років. Цього вимагає сама реальність: лише у п’яти населених пунктах є газ. Голова місцевої райдержадміністрації Микола Миронюк стверджує, що підтримує подібні ініціативи, бо бачить реальний результат.

«Незважаючи на те, що в районі виробляється торфобрикет, я вірю, що майбутнє за енергозберігаючими технологіями. До того ж, за сонячну енергію не потрібно платити», – говорить він. Миронюк додає, що після встановлення перших колекторів його колеги з інших областей почали переймати досвід та практикувати подібне у себе.

Контекст

Проекту «Увімкни сонце – живи комфортно» реалізується в Україні та Грузії з 2011 року за сприяння Міжнародної організації «Жінки в Європі за спільне майбутнє» та фінансової підтримки Європейського Союзу.

Всього в рамках проекту сонячними колекторами було облаштовано 25 будівель. Понад 30 таких пристроїв ще  в процесі встановлення.

Докладнішу інформацію про проект можна дістати на його сайті:

http://www.wecf.eu/english/about-wecf/issues-projects/projects/localcapacity-eecregion.php

Оксана Цимбалюк, Колки – Луцьк