У пошуках коштів: ЄС і ПРООН допомагають громадам шукати фінансування

regional developmentНаприкінці квітня Європейський Союз оголосив новий конкурс проектів з підтримки політики регіонального розвитку України. Бюджет конкурсу – 6 млн. євро; він є частиною ширшої програми ЄС із загальним бюджетом у 31 млн. євро, покликаної сприяти децентралізації регіонів України та допомагати місцевій владі впроваджувати власні стратегії розвитку.

ЄС, однак, не тільки дає кошти для підтримки проектів регіонального розвитку, але й ділиться навичками пошуку додаткового фінансування. Одним із таких допоміжних інструментів є спільний проект ЄС та ПРООН «Підтримка регіонального розвитку Криму». Він впроваджується у шести адміністративно-територіальних одиницях Криму та допомагає громадам розробляти проекти та шукати потрібні кошти.

Експерти проекту розробили спеціальну тренінгову програму для місцевої влади, органів місцевого самоврядування та неурядових організацій. На тренінгах навчають навичок крок за кроком готувати проектні пропозиції. За словами Аделін Гоне, Голови представництва ПРООН в Автономній Республіці Крим та Керівника проекту ЄС/ПРООН, ці тренінги розвивають «систематичний підхід до розробки проектних пропозицій». Окрім того, тренінгова програма забезпечує учасників «конкурентною перевагою у залученні додаткових ресурсів», – додає вона.

Торік під час Всекримського конкурсу проектів і програм розвитку місцевого самоврядування було відібрано дев’ять проектів, підготовлених за підтримки ініціативи ЄС/ПРООН. Окрім того, два проекти перемогли у Всеукраїнському конкурсі проектів і програм розвитку місцевого самоврядування, а один здобув підтримку Міжнародного фонду «Відродження».

Ініціативи, яким допомагають експерти ЄС/ПРООН, опікуються широким колом питань: від удосконалення сфери медичних послуг до покращення якості питної води, від забезпечення громад вуличним світлом до утилізації твердих відходів, від розбудови спортивної інфраструктури та реабілітаційних центрів для дітей з особливими потребами до розвитку органів місцевого самоврядування.

За словами Ельнура Алієва, заступника голови місцевої неурядової організації «Перспектива», органи місцевого самоврядування є «інструментами прямої демократії». Саме тому їхня участь у процесі ухвалення рішень є надважливою, вважає він.

Організація Алієва впроваджує проект, що фінансується Міжнародним фондом «Відродження». Ініціатива створює мережу ресурсних центрів, які підтримуватимуть органи місцевого самоврядування у трьох районах Криму. «На моє переконання, розвиток місцевого самоврядування є одним з найбільш актуальних напрямів розвитку України», – вважає Ельнур. У багатьох країнах органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за процес місцевого розвитку, а «від такого підходу виграють усі», – додає він.

Контекст

Проект ЄС/ПРООН «Підтримка регіонального розвитку Криму» підтримує пілотні райони півострова у розробці проектів місцевого розвитку та пошуку фінансування для їх реалізації. Проект також покликаний підтримувати процес стратегічного планування (зокрема, розвиток спеціальних галузевих програм), що є частиною стратегій місцевого розвитку. Він також допомагає органам місцевого самоврядування залучати прямі іноземні інвестиції, розвиваючи спеціальні «дорожні карти» для інвесторів, регіональні інвестиційні програми та продукти. Реалізація проекту завершується в червні.

Більше інформації:

Веб-сайт проекту ЄС/ПРООН «Підтримка регіонального розвитку Криму»