У Києві відбувся Європейський тиждень культури

Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні (праворуч) та Золтан Салаі, керівник відділу преси та інформації Представництва ЄС (ліворуч) на відкритті виставки Homo Urbanus Europeanus
Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні (праворуч) та Золтан Салаі, керівник відділу преси та інформації Представництва ЄС (ліворуч) на відкритті виставки Homo Urbanus Europeanus

14 травня Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, Посол Франції Ален Ремі та Посол Хорватії Томіслав Відошевіч офіційно відкрили Європейський тиждень культури. Захід розпочався із фотовиставки під назвою «Homo Urbanus Europeanus» – «Людина в міському просторі Європи». На виставці, що відбулася у київському Музеї мистецтв ім. Варвари та Богдана Ханенків, було представлено світлини з 12 столиць Європи, зроблені французьким фотографом Жан-Марком Карассі.

«Окрім  поширення культури і традиції країн-членів ЄС в Україні, Європейський тиждень культури також став нагодою звернути увагу на культурну єдність країн Європи, що долає межі політичних кордонів», – говорить голова Представництва ЄС Ян Томбінський. «Цього року ЄС вкотре розширюється, відкриваючи свої двері для Хорватії, що 1 червня стане 28-ою країною-членом Союзу. Україна також є частиною європейського культурного простору, і ми сподіваємося, що цього року вона стане ближчою до ЄС», – зазначив він.

Європейський тиждень культури є спільною ініціативою Представництва ЄС в Україні та посольств і культурних інституцій держав-членів ЄС. Ініціатива відбулася в Києві вперше та тривала з 9 до 18 травня. В її програмі було безліч цікавих та захопливих культурних подій – від виконання «Messa da Requium» Джузеппе Верді до лекцій про досвід держав-членів ЄС у Європейському Союзі; від поетичних читань до вернісажа лемківського художника Нікіфора, від безкоштовних майстерень з вивчення мов до уроків французької пісні. Фото-виставка Homo Urbanus Europeanus від Жан-Марка Карассі, яка відкрила Європейський тиждень культури, стала ще одним приводом наголосити на «єдності в розмаїтті» європейського континенту.

Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський (по центру), Посол Франції Ален Ремі (ліворуч) та Посол Хорватії Томіслав Відошевіч (праворуч)
Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський (по центру), Посол Франції Ален Ремі (ліворуч) та Посол Хорватії Томіслав Відошевіч (праворуч)

Карассі, який має сицилійські коріння, народився в Тунісі та виріс у Монпельє, бачить одним із своїх завдань вихід за межі національних культур та унаочнення європейської ідентичності. Усі місця життєвого досвіду художника «пов’язані з Середземномор’ям – регіоном, де Європа народилася», – говорить посол Франції Ален Ремі. Сам фотограф не заперечує політичної та культурної мотивації свого проекту: «Звісно, усі ми різні – соціально, культурно, історично. Але якщо ми залишимо осторонь туристичні маршрути і ресторани національної кухні, ми зрозуміємо, що відчуваємо себе більше не у Франції, Ірландії, Греції, а просто у Європі», – пояснює він.

Томіслав Відошевич, посол Хорватії в Україні, погоджується з Жан-Марком: «Всі європейські міста, представлені в цій фото-виставці, пронизані спільним духом, що його фотограф намагався підкреслити», – вважає він. За його словами, Хорватія, яка скоро стане новою державною Євросоюзу, допомагатиме найближчим сусідам у їхньому шляху до ЄС, та підтримуватиме європейські прагнення України.

Контекст

Фотовиставка «Homo Urbanus Europeanus» – це результат трирічних мандрів Європою французького фотографа Жан-Марка Карассі. Цей проект є мистецьким ключем до об’єднання європейських країн, незалежно від того, долучились вони до ЄС, чи ще перебувають на шляху до нього. Зображення людей у різних європейських столицях, – це спосіб об’єднати європейські держави через мистецтво фотографії.