ЄС допомагає удосконалити конкуренційне законодавство України

Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні
Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні

Проект «Гармонізація систем забезпечення конкуренції та державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» став одним з найдієвіших механізмів для удосконалення українського конкуренційного законодавства.

Під час заключної конференції проекту, що відбулася у Києві 16 травня, були обговорені проблеми наближення українського законодавства до європейського антимонопольного права. Конференція була спільно організована Представництвом ЄС в Україні, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Антимонопольним комітетом.

На думку Яна Томбінського, Голови Представництва ЄС в Україні, гармонізація системи державних закупівель в Україні з правилами ЄС впливає на підписання та подальше ефективне впровадження Угоди про асоціацію. «Сприятливі умови для ведення бізнесу, конкурентний український ринок, а також рівні умови для всіх учасників ринку є одними з головних передумов для досягнення успіху на ринку ЄС», – підкреслив Посол Євросоюзу.

Утім, аби досягти цих цілей, Україна має посилити боротьбу проти чинних монополій та корупції. Їй також варто активізувати розвиток малих і середніх підприємств та забезпечити захист прав власності та товарних знаків, попередив дипломат.

Ян Томбінський, Голова Представництва ЄС в Україні (по центру), Василь Цушко, Голова Антимонопольного комітету України (праворуч), Андрій Рубан, Директор департаменту державних закупівель та державного замовлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (ліворуч)
Ян Томбінський, Голова Представництва ЄС в Україні (по центру), Василь Цушко, Голова Антимонопольного комітету України (праворуч), Андрій Рубан, Директор департаменту державних закупівель та державного замовлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (ліворуч)

За словами Василя Цушка, Голови Антимонопольного комітету України, одним із важливих здобутків проекту стала розробка законопроекту про державну допомогу. Він має забезпечити «прозорі та публічні процедури» розподілення державної підтримки. Комітет Верховної Ради з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики вже рекомендував Парламенту хвалити цей законопроект. Окрім того, за словами Цушка, у рамках ініціативи ЄС було розроблено законопроекти із активізації конкуренції, створено сучасний тримовний веб-сайт та зміцнено інституційний потенціал Антимонопольного комітету.

Ініціатива ЄС також допомогла удосконалити систему державних закупівель в Україні, вважає Андрій Рубан, Директор департаменту державних закупівель та державного замовлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Завдяки проекту ЄС Міністерство випробувало нову модель здійснення закупівель – за рамковими угодами. Під час реалізації ініціативи було також розроблено нові законопроекти та започатковано електронні нововведення, – зазначив посадовець.

Контекст

Проект «Гармонізація систем забезпечення конкуренції та державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» відбувається за фінансової підтримки Євросоюзу. Його бюджет складає 5 мільйонів євро. Він впроваджувався протягом чотирьох років – з 2009 по 2013 рік. Проект допомагає уряду України зміцнити конкуренцію, яка є важливим чинником функціонування ринкової економіки. Він також сприяє наближенню нормативно-правової бази у сфері державних закупівель до норм і стандартів Євросоюзу.