На шляху до Угоди про асоціацію: Європейська Комісія ухвалює підготовчі кроки

Президент Європейської Комісії Баррозу, Президент Європейської Ради Ван Ромпей і Президент України Янукович на саміті ЄС-Україна, 25 лютого 2013 р.
Президент Європейської Комісії Баррозу, Президент Європейської Ради Ван Ромпей і Президент України Янукович на саміті ЄС-Україна, 25 лютого 2013 р.

15 травня Європейська Комісія ухвалила пропозиції для рішень Ради ЄС щодо підписання, тимчасового застосування та ратифікації Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, які будуть передані Раді для подальшої обробки.

Деякі українські медіа помилково витлумачили ці пропозиції як політичне рішення та «фінальний крок», зроблений ЄС у напрямі до підписання Угоди про асоціацію. Короткий аналіз, що його наведено нижче, націлено на прояснення рішення Єврокомісії.

Рішення Європейської Комісії було політичним чи технічним? Пропозиції, ухвалені Європейською Комісією, є не політичною рекомендацією Раді Європейського Союзу підписати Угоду про асоціацію, а технічним рішенням для вчасної підготовки необхідних документів Угоди (для можливого підписання на саміті Східного партнерства, що відбудеться наприкінці листопада у Вільнюсі). Європейська Комісія чітко наголосила, що через цю пропозицію ЄС «здійснює необхідний попередній крок для того, аби бути технічно готовим до можливого підписання Угоди про асоціацію». Тим не менш, можна також говорити про те, що ухвалене рішення несе в собі певне «політичне» значення.

Чи можуть ці пропозиції вважатися остаточним рішенням ЄС щодо Угоди про асоціацію? Ні, остаточне рішення буде ухвалене державами-членами ЄС (Радою Європейського Союзу) на підставі поступу, досягнутого Україною, щодо виконання критеріїв, визначених ЄС. Йдеться про три головні сфери: виправлення ситуації у виборчій сфері, уникнення вибіркового правосуддя та виконання реформ, визначених у Порядку денному асоціації Україна-ЄС. Європейська Комісія чітко заявила, що ЄС «підпише Угоду лише за умови, якщо Україна створить для цього необхідні політичні обставини». А тому Єврокомісія та Європейська служба зовнішньої дії продовжать слідкувати за прогресом України у цьому напрямі.

Чи можна говорити про те, що пропозиції Європейської Комісії якимось чином визначають наперед остаточне рішення ЄС щодо Угоди про асоціацію? Ні, вони жодним чином не визначають наперед, яким буде політичне рішення, ухвалене державами-членами ЄС щодо підписання Угоди.

Для чого потрібне було рішення Європейської Комісії? Рішення було потрібне через внутрішні процедури в ЄС. Перед тим як дозволити підписання, країни-члени повинні мати достатньо часу для внутрішніх процедур, включаючи проведення консультацій зі своїми парламентами. Зважаючи на розмір та складність Угоди, цей процес триватиме щонайменше шість місяців. Тому пропозиції Комісії були потрібні принаймні за шість місяців до дати проведення саміту Східного партнерства у Вільнюсі.