Не знаючи кордонів: Європейська волонтерська служба в дії

3.1 (5)Віта Сьомкане приїхала у Донецьк як латвійська волонтерка. Вона обрала для себе участь в проекті «Діалог між поколіннями», побачивши в ньому можливості для саморозвитку та пізнання.

«Я помітила прекрасну можливість виїхати до іншої країни, минуле якої дуже схоже на минуле моєї Батьківщини», – говорить Віта. «Однак, звичайно, Україна має свої відмінності», – додає дівчина.

Віта відвідала Донецьк за програмою Європейського Союзу «Молодь в дії». Волонтерів приймає та координує Донецький молодіжний дебатний центр, і вони працюють за трьома напрямками: поширення знань про Європу для дітей та молоді, діалог між різними поколіннями і вулична анімація (у літній час).

У 2011 році до Донецька приїхали 11 волонтерів, які брали участь в соціальних проектах локального значення, присвячених розвитку молоді, дітей і міжкультурному діалогу. Наступного року в Донецькому молодіжному дебатному центрі працювали 38 волонтерів зі Швеції, Польщі, Австрії, Литви, Франції, Іспанії, Данії. Починаючи з січня 2013 року за підтримки Європейської комісії прибула 2-га група з 6 волонтерів з Німеччини, Латвії, Литви та Португалії.

3.2За словами Крістіни Каткаускаіте, волонтерки з Литви, волонтерська робота «допомагає розвиватися як людина та рости як особистість». «Я хочу кинути собі виклик, надати собі новий сенс, дізнатися про іншу культуру», – додає дівчина.

У проекті «Діалог між поколіннями» (жовтень 2012 року – вересень 2013-го), який підтримує Польська національна аґенція програми «Молодь в дії», у Донецькому молодіжному дебатному центрі працювали чотири волонтери з Республіки Польща. Вони займаються в школах, гімназіях та дитячих будинках Донецької області, де здійснюють роботу зі сприяння діалогу між поколіннями. Волонтери працюють одночасно з цілими родинами, батьками і дітьми, беручи в них інтерв’ю, навчаючи складати генеалогічне дерево і ретельно записуючи історії донецьких сімей.

Водночас, волонтери з Європи викладають лекції про Європейських Союз для старших членів родин та молоді, роблячи цікаві презентації про власні країни і навчаючи дітей на майстер-класах з фотомистецтва, а також викладаючи їм польську та англійську мови.

Донецький молодіжний дебатний центр є багатолітнім партнером програми «Молодь в дії» як інформаційний ресурсний центр для країн Східної Європи та Кавказу SALTO в Україні, а також як багаторічний партнер Європейської волонтерської служби. Службу фінансово підтримує Європейська Комісія, волонтери з країн Європи можуть працювати на волонтерських засадах в українських неурядових організаціях, отримуючи новий досвід та навчання. Єдине обмеження, яке діє в межах Європейської служби – це вік волонтера, який має бути не молодшим 18 років і не старшим 30 років.

Водночас за програмою «Молодь в дії» багато українських волонтерів з Донецька поліпшують свої знання європейських мов, працюючи у неурядових організаціях країн ЄС.

Нагадаємо, що програма Європейського Союзу «Молодь в дії» розрахована на 2007–2013 роки і спрямована насамперед на підтримку неформальної освіти молоді шляхом молодіжних обмінів між країнами ЄС і країнами-сусідами Євросоюзу, зокрема Україною. Програма була започаткована у листопаді 2006 року спільним рішенням Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу.

Станіслав Федорчук, Донецьк