Ендрю Расбаш: ЄС прагне бачити Україну заможною та демократичною

Керівник Управління програм допомоги в Україні та Координатор з питань співпраці Представництва ЄС в Україні, на EU Study Days
Ендрю Расбаш, Керівник Управління програм допомоги в Україні та Координатор з питань співпраці Представництва ЄС в Україні, на EU Study Days

Ендрю Расбаш, Керівник Управління програм допомоги в Україні та Координатор з питань співпраці Представництва ЄС в Україні, поспілкувався з учасниками Школи європейських студій (EU Study Days) – навчальної програми, започаткованої Представництвом Європейського Союзу в Україні. Нижче ви знайдете резюме головних тез Расбаша під час його виступу 14 квітня:

Про співпрацю між ЄС та Україною. Від 1991 року ЄС надав 3 млрд. євро на підтримку трансформації та європейської інтеграції України. Стратегічна мета фінансової допомоги ЄС – перетворити Україну на стабільну, заможну та демократичну країну. У своїй допомозі ЄС прагне сприяти реалізації конкретних політик, а тому визначає ті сфери, де його підтримка буде найефективнішою. Поточного року ЄС надав пріоритет трьом головним сферам: торгівлі, захисту довкілля та регіональній політиці.

ЄС та Україна cпільно визначають конкретні цілі, які мають бути досягнуті у конкретних сферах та які ґрунтуються на стратегіях самої України. Щойно передбачені результати досягаються, ЄС перераховує кошти безпосередньо у державний бюджет України. У такий спосіб Брюссель прагне підтримувати конкретні результати і здобутки, а не просто виділяти кошти на нові ініціативи.

Крім того, Євросоюз використовує спеціальні інструменти, зокрема TAIEX (Технічна допомога та обмін інформацією), СІВ (Всеохопна інституційна розбудова) та Twinning, які сприяють застосуванню найкращого досвіду ЄС у сфері державного управління України.

Про головні інструменти співпраці між ЄС та Україною. Фінансова допомога ЄС надходить через різні механізми, що змінювали один одного протягом усього періоду розвитку відносин між ЄС та Україною. Спочатку кошти виділялися через програму TACIS (Технічна допомога країнам СНД), яку згодом замінили на ENPI (Європейський інструмент сусідства і партнерства). Наразі ЄС розвиває ініціативу ENI (Європейський інструмент сусідства), покликану модернізувати та упорядкувати підтримку, що надається шістнадцятьом країнам Європейської політики сусідства (зокрема, Україні), керуючись диференційованим підходом та принципом «більше за більше» («більше допомоги за більше реформ»). Спеціальні умови цієї фінансової програми й досі є предметом гострої дискусії, оскільки країни-члени Євросоюзу та інституції ЄС продовжують перемовини щодо Багаторічної фінансової програми ЄС на 2014-2020 роки.

Про співпрацю між ЄС та Україною у 2013 році. Поточного року ЄС планує виділити на співпрацю з Україною 186 млн. євро. Оскільки зараз Київ та Брюссель прокладають шлях до підписання Угоди про асоціацію, подальша фінансова допомога Україні залежить від того, чи буде Угода підписана у 2013-му році.

Про Угоду про асоціацію. ЄС сподівається, що Україна підпише та впроваджуватиме Угоду про асоціацію. У грудні минулого року, під час засідання Ради ЄС із закордонних справ, було ухвалено список критеріїв, які Київ має виконати перед запровадженням політичної асоціації з ЄС.

Про зону вільної торгівлі між ЄС та Україною. Положення про створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі є невіддільною частиною Угоди про асоціацію. Політику між ЄС та Україною, що ґрунтується на Угоді про асоціацію, можна порівняти з відносинами, що їх ЄС розвивав з країнами Центральної та Східної Європи перед набуттям ними членства у Євросоюзі.