Євродепутати відкрили проект із захисту постраждалих від Чорнобиля

Голова Представництва ЄС Ян Томбінський в лікарні Іванкова
Голова Представництва ЄС Ян Томбінський в лікарні Іванкова

З часу Чорнобильської катастрофи Європейський Союз послідовно працює над подоланням наслідків аварії, прагнучи підвищити ядерну безпеку в регіоні. 26 квітня 2013 року в містечку Іванків (Київська область) було відкрито новий проект ЄС із захисту здоров’я та навколишнього середовища навколо Чорнобильської зони відчуження. Загальний бюджет проекту складає 4 млн. євро.

В рамках ініціативи ЄС забезпечить Іванківську районну лікарню новим обладнанням, що допоможе вимірювати радіоактивні елементи в людському організмі та їжі, а також контролювати здоров’я матерів та дітей. «Реалізація проекту в Іванкові дасть можливість виявляти захворювання на ранніх стадіях і надавати медичні послуги людям, які на собі відчувають наслідки Чорнобильської катастрофи», – зазначає Олександр Леляк, Голова Іванківської районної державної адміністрації.

Депутати Європейського Парламенту Мішель Рівазі і Корінн Лєпаж та голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський в Іванкові. Київська область
Депутати Європейського Парламенту Мішель Рівазі і Корінн Лєпаж та голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський в Іванкові. Київська область

На базі лікарні також планується створити консультаційний центр, у якому людей навчатимуть здоровому харчуванню. Проект також передбачає будівництво теплиць для вирощування здорових продуктів.

Крім цього, у рамках ініціативи буде збудовано завод для спалювання забрудненої деревини. Це дозволить уникнути подальшого поширення радіоактивних елементів через лісові пожежі.

Виступаючи на офіційному відкритті проекту Мішель Рівазі, депутат Європейського Парламенту та Віце-президент політичної групи «Зелені/Європейський вільний альянс», підкреслила важливість надання допомоги людям, що живуть навколо Чорнобильської зони відчуження. «Мільйони людей все ще живуть на забруднених територіях навколо Чорнобиля. Після того, як було надано мільйони євро на поліпшення безпеки атомної електростанції і так званого «саркофагу», Європейський Союз – завдячуючи поправкам, запропонованими Групою зелених і підтриманих Європейським Парламентом в 2008 році, – нарешті допоможе жертвам цієї довготривалої ядерної катастрофи». Вона також наголосила на необхідності поширювати об’єктивну інформацію про жахливі наслідки катастроф на атомних станціях в Чорнобилі та Фукусімі. Депутат додала, що результати Іванківського проекту матимуть міжнародне значення.

Депутат Європейського Парламенту Корінн Лєпаж в Іванківській лікарні (Київська область) .
Депутат Європейського Парламенту Корінн Лєпаж в Іванківській лікарні (Київська область) .

Її колега Корінн Лєпаж, депутат Європейського Парламенту та представниця Групи Альянсу лібералів і демократів заради Європи, говорить про важливість започаткування дослідницької програми, «яка займатиметься проблемами місцевих мешканців, що живуть на забруднених територіях, особливо дітей і вагітних жінок». Цей проект допоможе зрозуміти реальні наслідки Чорнобильської катастрофи та її вплив на здоров’я людей, додала вона.

Ян Томбінський, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні вірить, що ініціатива «додасть нового людського виміру до тих 500 млн. євро, що були виділені Європейським Союзом з часу аварії заради поліпшення безпеки Чорнобильської зони». «Ми стурбовані не тільки важливими питаннями зберігання ядерних відходів, але і людьми, що постраждали внаслідок катастрофи», – додає він.

Контекст

ЄС є основним донором і партнером з пом’якшення негативного впливу Чорнобильської аварії. Він безперервно працює над поліпшенням ядерної безпеки та питаннями, пов’язаними зі спадщиною катастрофи. У період з 1991 року до 2006 року ЄС виділив 1,3 млрд. євро на проекти з ядерної безпеки, які впроваджувалися переважно в Росії та Україні. На даний момент на проекти допомоги у Чорнобилі та суміжні ініціативи ЄС виділив понад 500 млн. євро. Окрім внесків до міжнародних фондів (Чорнобильського фонду «Укриття», Рахунку з ядерної безпеки) ЄС також фінансує проекти з дослідження, оцінки та пом’якшення наслідків Чорнобильської катастрофи.

Детальніше про допомогу Європейського Союзу Чорнобилю:

http://ec.europa.eu/europeaid/how/finance/nsci_en.htm
http://ec.europa.eu/europeaid/what/energy/nuclear-safety_en.htm
http://nuclear.jrc.ec.europa.eu/tacis-insc/

Див. фотогалерею візиту депутатів Європарламенту