Якісна вода в українських селищах: проект ЄС/ПРООН допомагає місцевим громадам

Будівництво водогонів у Недригайлівському районі Сумської області - завдяки проекту ЄС/ПРООН
Будівництво водогонів у Недригайлівському районі Сумської області – завдяки проекту ЄС/ПРООН

Чотири нові водогони у Недригайлові, Засуллі, Тернах і Маршалах прокладено завдяки проекту ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Об’єкт особливої гордості місцевих активістів — водопровід з дюкером через річку Сула, завдяки якому рідину отримали мешканці трьох двоповерхових будинків, комбікормовий завод і дитячий садок.

Нестача води є чи не головною проблемою району — навіть влітку її доводиться привозити. За словами сільського голови Засулля Івана Гордієнка, “у багатьох господарствах води взагалі не було”. Тепер лише по Недригайлову збудовано 3,2 км. водопроводів, стільки ж в Тернах, 2 км. прокладено в Маршалах і ще два буде зроблено цього року. Для місцевих водогонів це унікальна протяжність. Крім того, за словами керівника ресурсного центру Віктора Захарченка, мешканцям подають екологічно чисту воду з горизонту глибиною 670 метрів.

???????????????????????????????Для району це перший подібний досвід в налагодженні централізованого водопостачання. Заявки подали 9 сільрад, але виграли тільки 4, реалізувавши амбітні плани минулого року. “Спочатку довелося вислухати чимало всякого, проте зараз люди повірили та згуртувалися”, — говорить голова громадської організації “Водограй+” Олександр Пулях.

У Недригайлові проектом охоплено 84 двори; підведення води в дім обійшлося кожному приблизно в 3 тис. грн. Дехто спершу відмовився, але побачивши результати в сусідів, нині теж хоче долучитися – хоча для людей це в новинку, почався справжній громадський бум.

“Загальна вартість склала 1 млн. 129 тис. грн., з яких понад півмільйона внесли самі жителі, більше 300 тис. – кошти Євросоюзу і 261 тис. – місцевого бюджету”, – говорить співкоординатор проекту Тамара Сіренко.

“Безумовно, це хороше діло; незамінна річ, особливо для старих людей,” – каже мешканець Недригайлова Михайло Філоненко. “Добре вийшло, претензій немає”, – погоджується із земляком Іван Дорошенко.

В районі не мають наміру зупинятися на досягнутому — за словами голови Недригайлівської райради Олександра Кушніренка, “до проекту прагнуть долучитися громади Сакунихи, Козельного, Коровинців і Томашівки, вже створено шість нових громадських організацій”.

Після стартової недовіри та невпевненості мешканці налагодили комунікацію з органами місцевого самоврядування. Громада готова проявляти ініціативу, давати власні гроші і самостійно діяти. Система співпраці “знизу догори” дала перші плоди – тож обмежуватися водопостачанням люди не збираються. Тепер вони переконалися, що разом можуть вирішувати будь-які питання — від благоустрою до вуличного освітлення.

Костянтин Єлішевич, Суми