Більше світла: ЄС допомагає сільській громаді встановити вуличні світильники

Ольга Дрозд, Порохнянський сільський голова і Олександра Мала, одна з мешканок Порохні, що взяла участь у громадському співфінансуванні
Ольга Дрозд, Порохнянський сільський голова і Олександра Мала, одна з мешканок Порохні, що взяла участь у громадському співфінансуванні

Участь у проекті ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” забезпечила мешканців села Порохня Волочиського району Хмельницької області ефективною системою вуличного освітлення. Вона також навчила їх співпраці з донорами та економному ставленню до енергоресурсів.

На електроопорах села Порохня Волочиського району Хмельницької області відтепер під’єднані економічні натрієві світильники. 80 світильників виявилося достатньо, щоб у темну пору доби освітлювалися не лише вулиці, а й провулки. Освітленням керує автоматика: час ввімкнення та вимкнення світла встановлюють залежно від тривалості темного часу доби — так, щоб запобігти зайвим витратам електроенергії. Цю систему вуличного освітлення Порохнянська територіальна громада отримала завдяки проекту, реалізованому за фінансової підтримки Євросоюзу в рамках Програми розвитку ООН.

Ольга Дрозд, порохнянський сільський голова, розповідає, як громада вперше спробувала взяти участь в проекті з залученням коштів донора і досягла успіху: «Досвід залучення коштів громади та інвесторів у нашої сільради був: так проводили у селі газ, так будували церкву. Але співпраця з донорською організацією була для нас новою. Коли обиралися громади до участі у проекті, був проведений розрахунок бюджетних коштів на одну людину населення — у нас їх виявилося порівняно з іншими мало, і самостійно ми б не змогли цього зробити».

У реалізації місцевого проекту з енергозбереження взяли участь також приватні суб’єкти підприємництва, які працюють на території сільської ради. Сам же проект “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” фінансує мікропроекти вартістю до 8 тисяч євро. Але, як пояснює Ігор Клепач, координатор обласного ресурсного центру громад, донори забезпечують лише половину загальної вартості: «Частка, профінансована Європейським Союзом, склала 79390 гривень, 50 тисяч гривень надав районний бюджет, а 8575 гривень зібрали самі члени територіальної громади”.

обладнання автоматики, що керує економічним режимом вуличного освітлення у с. Порохня
Обладнання автоматики, що керує економічним режимом вуличного освітлення у с. Порохня

Ольга Дрозд пояснює, що порохнянці спільно вирішили обрали темою свого мікропроекту енергоефективне вуличне освітлення. Провели опитування, далі – зустріч селян у форматі “Діалог з громадою”. У селі є школа, до того ж не нова, і освітяни були більш схильні здійснити проект на її базі. Однак, дітей у селі небагато, народжуваність невисока, і порохнянці не наважилися спрямувати кошти у об’єкт, перспектива розвитку якого є непевною. Після дискусії також відмовилися від переобладнання фельдшерсько-акушерського пункту. А от сучасне вуличне освітлення, вирішили порохнянці, відповідатиме потребам усього села, всіх людей. Зараз також за спільною згодою вирішують, у якому режимі вулиці мають освітлюватися, аби витрати енергії не були зайвими: “На перших порах світло горіло з 17 години вечора до 7 ранку. Але пройшов місяць, підрахували показники лічильників: темніє пізніше — отже, пора перемикати автоматику на 18-ту годину. А тепер підняли питання, щоб ще й вночі електрику економити”.

На початку серед селян переважала скептична налаштованість. Але стереотипи зникли, коли проект виявився успішним. Пенсіонерка Олександра Мала також взяла участь у фінансуванні громадської частки і тепер, сміючись, пригадує: “Не вірили, що до нас є комусь діло. Тепер світло ввечері є. Хоч ми вже старі, але у нас є онуки, яким це потрібно”.

Досвід співпраці з ЄС, який отримали мешканці села Порохня, спонукав їх працювати над подальшими проектами та шукати партнерів. Наступна проблема, яку намагатиметься таким чином подолати громадський актив села, – це централізоване водопостачання. Навіть приблизні підрахунки свідчать, що його кошторисна вартість буде суттєво вищою, аніж вартість вуличного освітлення, але успіх першого проекту подав громаді надію, що і партнерів, і ресурси спільними зусиллями знайти реально.

 Ігор ЗАПАДЕНКО, Хмельницький-Волочиськ