ЄС виділяє 31 мільйон євро на підтримку регіонального розвитку України – інтерв’ю

Leon Lora
Хосе Роман Леон Лора, керівник відділу програм допомоги з економічної співпраці, регіонального та соціального розвитку Представництва ЄС в Україні

У сучасному світі важливим є не тільки розвиток певних територій, але й скорочення нерівності між регіонами. Саме тому регіональний розвиток є одним з пріоритетів політики самого ЄС, а також підтримки, яку він надає Україні.

Ми зустрілися з Хосе Романом Леоном Лорою, керівником відділу програм допомоги з економічної співпраці, регіонального та соціального розвитку Представництва ЄС в Україні, аби докладніше поговорити про нову ініціативу ЄС з підтримки української регіональної політики. 

 

Як саме ЄС підтримує регіональний розвиток в Україні?

Партнерство між Україною та ЄС є глобальним та всеосяжним. Ми не тільки зосереджуємо нашу увагу на політичних або економічних питаннях, але й намагаємося братися до вирішення соціальних та регіональних проблем, зокрема у сфері регіонального розвитку.

В ЄС ми це називаємо принципом гуртування (cohesion), або так званою політикою гуртування. Важливо не тільки розвивати країну; важливо також розвивати її у згуртовано та рівномірно. Сьогодні вже доведено – усупереч класичним економічним теоріям та підходам, – що суспільства, яким вдалося досягнути згуртованого розвитку, що прагне скоротити нерівність між регіонами, є більш конкурентоспроможними.

Як би Ви оцінили український регіональний розвиток від часу здобуття незалежності?

За останні двадцять років економічний розвиток України не мав рівного впливу на всі регіони. Між центром Києва та центром будь-якого європейського міста вже майже немає різниці; проте очевидний розрив між центром Києва та, скажімо, сільською місцевістю чи іншими регіонами. Статистика свідчить про те, що протягом останніх двадцяти років ці розходження поглибилися, причому поглибилися на користь більш індустріалізованих та урбанізованих територій. Натомість розвиток більшості сільських відстає.

Якою є Ваша відповідь на ці виклики? 

Насамперед ми підтримуємо політичний діалог з урядом, аби привернути його увагу до регіонального розвитку як до важливого складника управління країною. По-друге, ми перебуваємо в активному діалозі з обласною та місцевою владою.

2011 року ми запустили підготовку до великої програми просування регіонального розвитку в Україні. Ми хочемо інвестувати майже 31 мільйон євро у проекти з розвитку українських регіонів. У нас уже існує сильна технічна підтримка, націлена на допомогу регіональним органам влади; але тепер ми також матимемо ресурси для фінансування проектів регіонального розвитку в кожному регіоні.

Якою є модель цієї допомоги: це бюджетна підтримка чи підтримка конкретних проектів?

Протягом першої фази ми плануємо підтримку конкретних проектів. Дуже скоро ми оголосимо конкурс проектних пропозицій, за яким відбиратимемо найкращі проекти з регіонів та фінансуватимемо їх.

Протягом другої фази, якщо дозволять умови політики, ми зможемо також фінансувати програми бюджетної підтримки.

Хто може взяти участь у конкурсі? Місцеві громадські організації, органи місцевого самоврядування?

Участь можуть взяти обласні органи влади та органи місцевого врядування, які втілюватимуть свої власні програми розвитку. Обласні та місцеві органи влади зможуть започатковувати консорціуми, групи разом з неприбутковими громадськими організаціями чи зарубіжними партнерами. Ми знаємо, що в Україні співпраця між регіонами дуже активна.

Чи будете ви надавати пріоритет співпраці між регіонами України та ЄС?

Ми збираємося шанувати та підтримувати автономію регіональних органів влади. Якщо вони хочуть працювати самостійно, ми не проти. Якщо хочуть працювати з громадськими організаціями, або ж з іншими органами місцевої влади – можуть і так робити.

Якими будуть пріоритети цього конкурсу?

Пріоритети цієї програми збігатимуться з пріоритетами регіональної стратегії та місцевої стратегії, впроваджуваної цими органами влади. Кажучи коротко, якщо для місцевого управлінця пріоритетом розвитку його регіону є охорона здоров’я, транспортна галузь, або підтримка малого та середнього бізнесу, то він має представити проект, який є логічним продовженням цієї стратегії. Якщо пропонована проектна пропозиція узгоджується зі стратегією регіону, добре прописана та передбачає сталість свого виконання, ми виберемо та профінансуємо її.

Який рівень – область, район, райцентр тощо – є для вас пріоритетним?

По-перше, ми зосереджуємося на двох основних рівнях: обласному та рівню місцевого та районного врядування. По-друге, ми проводитимемо відбір на засадах політики самої України. Українська політика регіонального розвитку дотримується критерію гуртування, зосереджуючись на регіонах, де рівень валового національного продукту на душу населення нижче 70% від середнього показника у країні. Це, можливо, виключить кілька найуспішніших регіонів країні, але ж ми хочемо зосередитися на найменш розвинених територіях. Це також критерій, що застосовується у будь-якій іншій країні Європейського Союзу. Найбагатші регіони Європи не користаються з фондів гуртування.

Як ви контролюватимете витрачання коштів?

Цією програмою керуватиме Представництво ЄС, де над нею працює команда з чотирьох осіб, а також потужна команда технічної підтримки, яка займатиметься моніторингом втілення програми спільно з українськими партнерами. На практиці це означає, що коли у нас є проект з бюджетом у два мільйони євро (максимальна сума підтримки), який виграла певна область, влада буде нести відповідальність за управління цими грошима. Ми будемо моніторити їх щомісячно, зокрема через спеціальні місії. Таким чином ми пересвідчуватимемось, що процедур дотримано й завдання виконуються коректно.

Як ви збираєтеся використати нещодавно парафовану Угоду про асоціацію для просування реформи регіонального розвитку в Україні? 

За допомогою Угоди про асоціацію ми збираємося взятися за вирішення кількох проблеми, що вже передбачено Порядком денним асоціації Україна – ЄС: збалансований розвиток країни, соціальний захист тощо. Найголовніше зараз – співпраця з регіональною владою. Це має бути глобальне партнерство, в якому ми хочемо говорити з усіма урядовцями: не тільки з урядом, але й з мерами маленьких та середніх міст.

Наша підтримка українського регіонального розвитку не є новою. Але вперше у нас є глобальний проект, зосереджений на державній політиці в цілому.