Як допомогти українським регіонам розвивати людський капітал?

Учасники спільної конференції "Зміцнення спроможності регіонів щодо розвитку людського капіталу. Нові економічно обґрунтовані підходи до збалансування попиту та пропозиції навичок"
Учасники спільної конференції “Зміцнення спроможності регіонів щодо розвитку людського капіталу. Нові економічно обґрунтовані підходи до збалансування попиту та пропозиції навичок”

Україна шукає шляхів підтримки соціо-економічного розвитку й конкурентоздатності своїх регіонів, а також кращого працевлаштування своїх громадян. 21-22 березня у Києві відбулася міжнародна конференція, присвячена розвитку економічного і кадрового потенціалу українських регіонів. Конференцію спільно організували Європейський фонд освіти (European Training Foundation) та Представництво Європейського Союзу в Україні; її відвідали учасники з України, сусідніх країн та Європейського Союзу.

«Європейська регіональна політика – одна з найуспішніших ініціатив Європейського Союзу, яка істотно змінила ситуацію в державах-членах ЄС», – зазначив на конференції Ян Томбінський, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні. За його словами, розвиток людського капіталу є сьогодні ключовим чинником регіонального розвитку.

Анатолій Максюта, Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України, звернув увагу на кілька ключових викликів, з якими зіштовхуються українські регіони. Вони пов’язані з демографічною ситуацією, а також з тим, що чимало людей залишають свої рідні регіони у пошуках кращої роботи. Аби зупинити цю тенденцію, потрібні нові робочі місця та висококваліфіковані працівники, вважає посадовець.

На прохання Уряду України Європейський фонд освіти започатковував пілотний проект, що реалізується в Дніпропетровській області. Його головна мета – оптимізувати професійно-технічну освіту, аби вона краще відповідала попиту на ринку праці. Результати проекту, які представив Олександр Демчик, директор департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації, спираються на опитування підприємств та освітніх інституцій.

Ар'єн Вос, голова департаменту Східної Європи та Центральної Азії Європейського фонду освіти
Ар’єн Вос, голова департаменту Східної Європи та Центральної Азії Європейського фонду освіти

Проект продемонстрував, що кількість спеціалістів, які закінчують освітні інституції регіону, не завжди відповідає справжньому попиту на ринку, вважає Ар’єн Вос, Голова департаменту Східної Європи та Центральної Азії Європейського фонду освіти. «Наприклад, кількість поварів, які отримали освіту в освітніх інституціях Дніпропетровська, перевищує кількість робочих місць, наявних у ресторанах області», – пояснює він.

ЄС готовий надати фінансову підтримку розвиткові нових підходів у регіональній політиці України. Під час конференції учасники обговорили цілі нещодавно започаткованої програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку України». Вона надає нові можливості українським регіонам для розвитку ініціатив, що йдуть знизу, – для підтримки їхнього подальшого поступу та добробуту.

За словами Хосе Романа Леона Лори, керівника Програм допомоги з економічної співпраці, регіонального та соціального розвитку Представництва ЄС в Україні, на реалізацію нової програми ЄС виділив 31 мільйон євро. Представництво ЄС запрошує регіональні органи влади подавати свої проектні заявки, які відповідали би їхнім власним пріоритетам, викладеним у їхніх стратегіях регіонального розвитку. Представництво ЄС планує невдовзі оголосили два конкурси; перший буде оголошено найближчими тижнями.

Зважена та збалансована регіональна політика може зробити свій внесок у поліпшення якості життя та задоволення щоденних потреб громадян України, вважає Ян Томбінський. За його словами, вона також може допомогти розв’язати питання, пов’язані з відтоком робочої сили з України. «Регіональна політика покликана створювати нові можливості для людей, підвищувати конкурентоздатність та створювати нові робочі місця», – підкреслив Голова Представництва ЄС.

Контекст

У процесі еволюції європейської інтеграції регіональна політика стала одним із найважливіших сфер діяльності Європейського Союзу. Найновішою ініціативою ЄС в Україні стала програма «Підтримка політики регіонального розвитку України», започаткована у січні 2013 року. Її бюджет складає 31 мільйон євро. Програма надає консультаційну підтримку реалізації політики, зміцнює спроможність інституцій та інших дієвців на центральному, регіональному та місцевому рівнях, а також надає відповідне навчання. Окрім цього, вона фінансує конкретні проекти регіонального розвитку в Україні.

Контактна особа: Ольга Григоращенко, surdp.project@gmail.com

Протягом останніх років Європейський фонд освіти (ETF) став ключовою міжнародною агенцією з підтримки політики, націленої на модернізацію професійної освіти в Україні. У Дніпропетровську Фонд реалізував пілотний проект, що запровадив нові методи аналізу попиту на ринку праці та його узгодження з кваліфікаціями, що їх надають освітні інституції.

Контактна особа: Бент Соренсен (Bent Sorensen), голова комунікаційного відділу Європейського фонду освіти, mediarelations@etf.europa.eu