Ян Томбінський: часу до Вільнюського саміту стає дедалі менше (+ відео)

Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні
Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні

20 березня Європейська Комісія та Високий представник ЄС з закордонних справ та безпекової політики презентували щорічний «пакет доповідей про поступ у реалізації політики сусідства». Цей пакет містить, окрім інших документів, 12 доповідей про поступ конкретних країн, зокрема України.

21 березня Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський виступив у Києві з прес-конференцією, на якій говорив про головні висновки доповіді та про перспективи стосунків між ЄС та Україною. Нижче ви знайдете резюме його головних тез.

Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні
Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні

Про Доповідь щодо реалізації Європейської політики сусідства в Україні: «Коментарі про Україну переважно зосереджуються на речах, що їх не було здійснено для підписання [Угоди про асоціацію] та переходу до наступної стадії асоціації. Тому ми говоримо про змішане враження від України: чимало було зроблено, але багато речей ще треба здійснити. Особливо це стосується рекомендацій, які були сформульовані Європейським Союзом, аби уможливити підписання Угоди про асоціацію».

«Кінцевим терміном [виконання рекомендацій] є листопад, бо Угода про асоціацію має бути підписана в листопаді».

Про спільні зобов’язання: «Спільна заява саміту ЄС-Україна, який відбувся 25-го лютого, містить усі рекомендації – не лише рекомендації з боку ЄС до України, але також спільні зобов’язання, спільний набір завдань для обох сторін. Я сподіваюся, що їх буде виконано вчасно».

Про листопад як кінцевий термін: «Вільнюський саміт [Східного партнерства] відбудеться наприкінці листопада. У нас достатньо часу, аби до того моменту всі дії було виконано. Немає підстав вважати, що два чи три додаткові місяці [після цього дедлайну] зможуть допомогти реалізувати ці рекомендації чи допомогти Україні здійснити необхідні дії». «Часу до вільнюського саміту стає дедалі менше».

«Комісар Штефан Фюле, відвідавши Київ 6-7 лютого, чітко окреслив програму дій. Він сказав, що у нас є десять місяців для того, аби виконати те, що слід виконати. Тож навіщо подовжувати дедлайн?»

Чому дедлайн у листопаді важливий: «Ми маємо подивитися на те, що стоїть на внутрішньому порядку денному ЄС. 2014-й рік буде позначено завершенням повноважень нинішньої Європейської Комісії, завершенням повноважень нинішнього складу Європейського Парламенту, виборами до Європейського Парламенту, а також внутрішньою дискусією про політику ЄС протягом наступних п’яти років». «В Україні у другій половині 2014-го року ми перебуватимемо посеред президентської кампанії до виборів 2015 року. А тому належної політичної атмосфери для підписання Угоди про асоціацію не буде».

IMG_0897
Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні

Чому важливо показати поступ до травня: «Перша стадія [для демонстрації поступу] наступить уже в травні чи червні. Це пов’язано з внутрішніми процедурами в ЄС. Європейська Комісія має офіційно звернутися до Європейського Парламенту та держав-членів ЄС з проханням про надання мандату для підписання Угоди. У травні Колегія Комісарів має ухвалити одностайне рішення про те, чи будуть вони просити Європарламент та Раду ЄС про надання такого мандату. Комісари незалежні в своїй роботі, але, звісно, вони мають певне уявлення про те, як їхні країни сприймають ситуацію довкола Угоди про асоціацію з Україною. Тому травень важливий для демонстрації поступу. Але час залишається до листопада».

Про місію Кокса-Кваснєвського. «Я хотів би наголосити на важливості місії двох посланників Європейського Парламенту: колишнього президента Європейського Парламенту Пета Кокса та колишнього Президента Польщі Александра Кваснєвського. Свою доповідь про ситуацію навколо вибіркового правосуддя в Україні вони представлять в середині квітня. Потім навколо цієї доповіді, її результатів та оцінок ситуації в Україні відбудуться публічні дебати».

Більше інформації:

Текст Доповіді щодо реалізації Європейської політики сусідства в Україні

Прес-реліз про Доповідь щодо реалізації Європейської політики сусідства в Україні